Bimë medicinale Feijoa


Përshkrim Feijoa e uzinës. Feijoa -. Një pemë e vogël ose shkurre 2 deri në 5 m, e mbuluar nga familja Myrtle. Degët e bimëve gri-të verdhë. Gjethet e saj janë lëkurë, me gjelbërim të përjetshëm, të tërë, përballë, fund push bardha të ndjerë, jeshile të errët. Lule feijoa 1 - 5 në axils fletë, të mëdha, e saktë. Fruta - kokrra të kuqe e gjelbër ripening që nga tetor. Bimët mjekësore blooms mërsine në qershor-korrik. Rritet Feijoa? Barishte Homeland Feijoa - Amerika e Jugut. Në hemisferën tonë feijoa është rritur si një fabrikë dekorativ dhe fruta ushqimor në Krime dhe Kaukaz.

Përbërja kimike e feijoa. Frutat Feijoa - përmbajnë sheqer, vaj esencial, ujë, acide organike, pektin, vitaminë C, kripë jod. Pronat e shërimit të myrtle. Frytet e feijoa kanë anti-sklerotizues, tonik, pronat tonik.
Ata normalizuar aktivitetin e traktit gastrointestinal, rregullojnë çrregullime metabolike. Feijoa: Aplikimi në sëmundje të ndryshme. Manaferrat Myrtle përdorura në pielonefrit, sëmundje inflamatore të traktit gastrointestinal, gastrit hipotsydni. Për shkak të përmbajtjes së lartë të acidit askorbik dhe jod në fruta feijoa, ata janë të rekomanduara për sëmundjet e gjëndrës tiroide dhe arteriosklerozës.


Vaj Myrtle thelbësore ka qenë përdorur si një agjent anti-inflamator në dermatologji. Në mjekësinë popullore manaferrat mërsine janë përdorur për të trajtuar kapsllëk, sëmundje Graves, arteriosklerozës. Myrtle trajtim. Frutat. 1 kg sheqer 1 kg derdh feijoa fruta pureed. Merrni përzierje të drogës çdo ditë për 2-3 tbsp. lugë. Infuzion me funksion të pamjaftueshëm tiroide. 1/2 litër e vluar Brew ujit 2 - 4. fruta copëtuar e ditës feijoa dhe të insistojnë në një termos. Merrni 3 g. Per dite me 1/2 filxhan për 30 minuta përpara se të hahet. Mungesa e jodit. Hani çdo ditë për 250-300 gram feijoa fruta të freskëta.
Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!