Bimë medicinale Jerusalem artichoke


Përshkrim artichoke. Artichoke Jeruzalem (Angjinarja) - është një klubnenosnoe bimë shumëvjeçare barishte se 2 m në lartësi. Në ngarkim të familjes Asteraceae. Stem - i përafërt, i drejtë. Branched pak dhe me shumë të përafërt, një tjetër letër. Bimore ngjan një luledielli ri. Bimët Root - me shumë të rrënjëve të formave të ndryshme dhe madhësive, të degëzuar. Lulet e saj janë të artë të verdhë, të grupuara në shporta të mëdha, 5 cm ose më shumë në diametër. Bimë medicinale Jerusalem artichoke lulëzim nga fundi i qershorit deri në shtator. Jerusalem artichoke photo. Artichoke Përhapjen. Artichoke Jeruzalem rritet egra në Ukrainë dhe në Rusinë jugore, ku ai kultivuar.

Rritje Angjinarja. Tubers Futem Angjinarja (patate) dhe fara. Të tubers janë mbjellë në vjeshtën e vonë apo pranverën e hershme për të prerë kreshtë në një distancë prej 35 cm nga njëri-tjetri dhe në një thellësi prej 7-8 cm me rreshta 70 cm. Është më mirë për të përdorur patate që overwintered në tokë ishin gërmuar në pranverë. Zhardhok jepnin të lartë - deri në 160 ton për hektar konvertuar. Për të rritur në masë të tubers për 14 ditë para se të detalit, kositje rrjedhin. Kjo bimë medicinale është rezistent ndaj kushteve të pafavorshme klimatike, sëmundjet, dëmtuesit dhe barërat e këqija, ajo shoots tolerojë ftohje të hershme nate në 5 ° C dhe zhardhokët, ndërsa në tokë - dimri i ashpër.


Zhardhokët ngrirë dhe shkrirë në pranverë, duke e mbajtur të gjithë vitalitetin dhe aktivitetin biologjik të. Artichoke Jeruzalem reziston barërat e këqija, duke i zëvendësuar ato me agrobiocenosis, dëmtuesit dhe kërkon përdorimin e pesticideve, rezistente ndaj përmbytjeve afatshkurtër dhe mund të përdoret si ligatinat thata, toleron ajrit të thatë. Jerusalem artichoke photos Zhardhok. Përgatitja artichoke. Pronat medicinale e Angjinarja kontribuojnë në rritjen e interesit në këtë fabrikë. Për të përgatitur drogën e përdorur rrënjë, gjethe dhe rrjedhin e uzinës. Rrënjët Angjinarja janë gërmuan ose pranverë, ose pas wilting, dhe pjesët e saj ajrore dyqan tyre në fazën fillestare të bimëve lulëzuar.

Bari është tharë apo konservuar si të gjitha kullosa. Rrënjët e para ruhen në kuti prej druri në bodrum, të ngjashëm me patate. Përbërja kimike e Angjinarja Jeruzalemit Tubers Angjinarja afërt me patate në përbërjen e tyre kimike, megjithëse vlera e tyre ushqyese - më poshtë. Në tubers janë një numër i madh i inulin polisakarid, e cila është e formuar nga copëtuese fruktozë nevojshme për pacientët me diabet. Në tubers përmban gjithashtu pektin, celulozë, acide organike dhe vitamina. Jerusalem artichoke - barishte më të mrekullueshme e të gjithë të njohur në tokë. Efekti i fuqishëm profilaktike dhe terapeutike përcaktohet nga përbërja e saj unik biokimike.

Një person i cili merr një grup i komponimeve biologjikisht aktive nga kjo fabrikë bëhet i paprekshëm ndaj stresit dhe sëmundjeve. Kjo është lehtësuar përmbajtura në pektin artichoke, inulin, insulinë, esenciale amino acidet, enzimat, vitamina dhe minerale. Jerusalem artichoke: pronat medicinale. Pasi në trup, substancave që janë në Angjinarja Jeruzalem, i përfshirë në mënyrë aktive në metabolizmin e saj të indeve dhe organeve, që siguron shërim nga ndryshime metabolike të miokardit dhe aritmisë kardiake, ulur ton enëve të gjakut në hipertension dhe diabet; rritet në hemoglobinës, insulinë, uljen e kolesterolit, lëng stomakut, formimin biliare; reduktimin e depozitave kripë në nyje në përdhes dhe formimit të gurit në fshikëz urinare, veshkave dhe mëlçisë; sposobst% D

0? Comfort sekretim i substancave radioaktive dhe toksike nga trupi, duke parandaluar zhvillimin e sëmundjeve të kancerit, të zvogëlojë edemë e origjinës kardiake dhe renale, rritjen e funksionit motorike të zorrëve me kapsllëk, të rritur imunitetin (imunitetit) të trupit të tuberkulozit dhe sëmundjeve të tjera infektive dhe inflamatore. Për shkak të përqendrimit të lartë të acideve organike, fibra, vitamina komplekse dhe pectins, Jerusalem artichoke tubers janë të lidhura me shumë metale të rënda, substancave toksike dhe madje edhe elemente radioaktive dhe ndihmon për të eliminuar ata nga trupi. Artichoke Application. Në mjekësinë popullore përdoret artichoke hipertension, depozitat kripë, giperatsidnom gastrit, dhimbje koke, diabet, rizyah stomakut, dhimbje barku zorrëve, artrit, kapsllëk, radiculitis, poliartritin dhe të freskëta zhardhokët tjera lëng barishte të Angjinarja Jeruzalemit, të marrë për të ulur aciditetin e stomakut, atë i dobishëm për urth.

"Brumë", e cila është bërë nga tubers pureed artichoke, përdoret për ekzemë, psoriasis, djegiet. Tubers gatuar e Angjinarja Jeruzalemit është aplikuar për të nyjeve në përdhes dhe artritit. Melchennye Angjinarja Gjethet janë të rekomanduara për banjo për ata që vuajnë kushtet pas lëndimeve të sistemit musculoskeletal, depozitat kripë, osteokondroza, bursit, artriti. Këto banja janë shumë të dobishme dhe i durueshëm me sklerodaktyliya, scleroderma, atherosclerosis e ekstremiteteve të ulëta. Nuk ka informacion se të përgatitur fllad nga tubers lëng Angjinarja Jeruzalemit kur aplikuar jashtë dhe gëlltitje ndihmon për të rivendosur pigmentim në vitiligo.

Medikamente për trajtimin e Angjinarja. Tubers Fresh për administrim oral. 150-200 g e tubers freskëta tërësisht i larë çdo ditë dhe për të marrë 2 -. 3 vjet para se të hahet hipertension, sëmundje koronare të zemrës, hepatit kronik, tuberkulozi dhe sëmundje vrer-guri veshkave, cholecystitis, Ulçera në stomak dhe zorrë, gastrit me aciditeti i stomakut lëng, pagjumësi, përdhes, diabet, kapsllëk, thrombophlebitis. Tubers Fresh për përdorim të jashtëm. svezhenatertuyu peshë zhardhok është aplikuar në lëkurë prekur (ulcerat, plagë, ekzemë, vlon, dhe kështu me radhë.

d.) 1-2 herë në ditë. Patate të freskëta, pesha integruar i freskët i tubers imponojnë praninë e një shtresë e hollë e djegiet, lezioneve eczematous, fytyre, lëkurë të butë dhe të rrudhur për 25-30 minuta. Pas heqjes larë maskë me ujë të ngrohtë dhe furçë me një krem ​​të freskëta. Kursi - 15 seanca të bërë lëkurën të pastër dhe i përkulshëm. Lëng Jerusalem artichoke. Përgatitura fllad flluska lëng të marrë 100 gram 2-3 herë në ditë për 10-15 minuta para ngrënies me dehje dhe sëmundjet e mësipërme. Tubers pluhur. 1 - 2. tbsp. l. tubers pluhur brewed në 0,5 litra ujë të vluar, të ftohtë dhe të pini 1 gotë në ditë për 10-15 minuta para ngrënies me cystitis, pielonefrit, leukimi, anemi (anemi) dhe sëmundje të tjera.

Infuzion i bimëve Angjinarja. Krijoj 0,75 litra ujë të valë 1 tbsp. l. melchennoy bar për të dalë rreth 10:00 dhe pini 0,5 gota 3 g. në ditë për 15 minuta. para ngrënies për ftohja dhe sëmundjet e lartpërmendura, si dhe anemise. Zierje. 2,3 kg masë letër-rrjedhin (bar) i zhytur në 5-10 litra ujë të valë dhe vlim për ngrohje të ulët për 30 minuta. Pastaj supë ztsidzhuyut në vaskë dhe shtoni ujë në 0,5 të vëllimit të saj. Temperatura e ujit është 38-39 gradë. Bath marrë 2 herë në javë, por jo më shumë se 15 minuta. Kursi i trajtimit - 10 procedura. Këto banja e marra me depozitat kripë, dhimbje në shpinë dhe gjymtyrë (osteochondrosis, radiculitis, përdhes).

Bath me Angjinarja. Dush i rritur do të jenë të mjaftueshme për të krijoj në 3 litra ujë një duzinë gjethe artichoke, të qëndrojë për 30 minuta dhe thahet me napë në banjo. Limit banje për 10 - 15 minuta. Trajtimit Banja - 8 banjot. Kashka nga Angjinarja. Pres artichoke barishte rrënjë dhe kjo masë e butë bashkëngjitni për inflamacion të lëkurës, pacientët seborrhea. Slurry është vënë në 20 minuta çdo 3 ditë. Trajtimit llapa 7 - 10 seanca.
Përdorimi i Angjinarja në dietë. Përveç një gamë të gjerë të pronat medicinale të Angjinarja konsumuar në gatim. Zhardhokët e saj mund të hahen të papërpunuara, të ziera, djalë, e pjekur dhe skuqur.

Ata janë të trajnuar salads, sauces, enët anë, casseroles, supave, pije e ëmbël kafe, kvas, jellies, bllokime, jellies dhe produkte të tjera ushqimore.


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!