Barishte medicinale meadowsweet vyazolystnaya


Spiraea si një bimë medicinale e njohur për njerëzit që nga 1600 dhe përpunuar ato për trajtim. Honey bimë meadowsweet, jep polen bollshme dhe nektar, rrënjët meadowsweet në vitet uria që përdoren për ushqim, sepse ata janë të pasura me niseshte. Por nuk e pyet meadowsweet shkurre spirea vyazolistnoy me që në të vjetër nganjëherë referuar si. Emrat e përbashkëta meadowsweet - Lungwort kënetë, medovnitsa, magazinier vyazolistnyy. Spiraea vyazolystnaya Latine - Filipendula ulmaria L. Spiraea vyazolystnaya: Përshkrimi barishte. Meadowsweet Filipendula vyazolistnyy ose vyazolystnaya - Lartësia barishtore shumëvjeçare bimë i 170 cm.

Ajo i takon familjes Rosaceae. Rrënjët meadowsweet vyazolystnoy - servil. Rrjedh - degëzuar ose të thjeshtë, të lartë. Gjethet janë të trashë, i tharë - Cirrus, fund - top bilopovstysti - e gjelbër të errët. Lule meadowsweet vyazolystnoy i vogël, të verdhë - e bardhë, të mbledhur në inflorescences dendura paniculate. Lulëzuar bimët vërejtura në qershor-korrik. Spiraea vyazolystnaya photo. Rritet vyazolystnaya meadowsweet? Meadowsweet Medicinale barishte vyazolystnaya gjetur në Siberi dhe në Azinë Qendrore, Kaukaz, pjesët veriore dhe qendrore të Rusisë. Gjej kjo mund të jetë në mes të shkurre në livadhe me lagështi. Vyazolystnoy Përgatitja meadowsweet.


Për të trajtimit të përdorur bimëve lule të mbledhura gjatë lulëzuar. Lulet janë të thata në hije, të përhapur në një shtresë të vetme. Afati i ruajtjes së meadowsweet të para - deri në 24 muaj. Pronat medicinale e meadowsweet vyazolystnoy. Spiraea vyazolystnaya përdorur si një ilaç djersitës, si një do të thotë slabovyazhuschee dhe kur të ftohtë. Përbërja kimike e vyazolistnoho meadowsweet. Në lule meadowsweet përmbajnë glycosides spirein, ngjyrë të verdhë dhe vaj esencial. Vaj esencial përmban helyotropyn meadowsweet vyazolystnoy, aldehidit salicili, Terpene dhe vynylyn. Përdorur praktikisht në mjekësi. Meadowsweet aplikimit vyazolystnoy.

Testimi me afat të gjatë meadowsweet lule vyazolystnoy me herpes, herpes dhe ARD tregoi efektin antiviral të bimëve medicinale. Përdorni lule meadowsweet barishte vyazolystnoy trajtimin e dhënë për herpes - 5 ditë, me buzët e herpes - ndihmë pas 3 ditësh në ARI - një ditë! meadowsweet lule vyazolystnoy shtuar në çaj, dhe pjesë e gjelbër e bimëve dhe rrënjët e mbushur me borscht, supave dhe salads. Tea është përdorur kundër reumatizma dhe përdhes, dhe si një diuretik dhe bën të dalë djersë. Meadowsweet Root mbuluar vyazolystnoy tubers, të cilat përdoren në trajtimin e leukemisë.

Nxjerrjen e ujit nga barishte meadowsweet ndihmon me hipertension dhe diabet. Spiraea vyazolystaya: trajtim. Infuzion i lule meadowsweet vyazolystnoy. 25 gram lule të thata të meadowsweet vyazolystnoy thith ditë, zgjidhjen e Gjirit 10% të tretësirë ​​Calendula (25 g infuzion, derdh 225 ml ujë). Pini një gjysmë lugë çaji. Doza për fëmijë 7 - 10 vjet - 30 pika, 10 - 13-50 prodhon pikat, 14 - 16 vjeç - 1/3 h L., larë poshtë me 2 -. 3 gllënjka ujë para mëngjes, drekë dhe gjumi për tri ditë në një rresht në ARI 5 ditë - me herpes dhe 10 ditë me herpes. Megjithatë, ekstrakt meadowsweet mund të merren trajtime të tjera.

Spiraea vyazolystnaya: çaj. 2 h. L. lule të thata grimcuar meadowsweet vyazolystnoy oshparyty çerek litër ujë të vluar, të rrjep për 10 minuta, filtër. Pini ngadalë mbi një filxhan çaj dy herë në ditë për të sjellë poshtë një temperaturë të lartë. Diabet vyazolystnaya Spiraea dhe hipertensionit. 1 tbsp. l. bari i hedh një gjysmë litër ujë të vluar, thith pesëmbëdhjetë minuta në një banjë me ujë, hiqni nga të nxehtit dhe të filtruar një orë, ha tri herë në ditë para ushqimit për 30 ditë rresht. Spiraea vyazolystnaya: contraindications. Efektet negative anësore dhe contraindications për përdorimin e drogave vyazolystnoy meadowsweet u gjend.