Bimët mjekësore e përjetshme vjetor


Thata-vjeçare: përshkrim. Lule të thata - ky vjetor i mbuluar me qime appressed lartësi prej 15 -. 60 cm Ajo i takon familjes Compositae. Rrjedh bimë - drejt, ribbed, glabrous, të bardhë, bronkial nga baza. Root - core, malorazvetvlennymi, i pazhvilluar. Lë - alternativ, i zgjatur, të ngushtë. Bimët tufë lulesh - shportë të vetme, rozë-vjollcë ose të bardhë, të mëdha. Lulëzuar Shkumë një vit mund të shihen nga qershori deri në gusht. Fruta - achene me bangs, piqen gjatë muajit Korrik - shtator. Emrat e të tjera Shkumë një vit - polutsvetka, shkumës të përjetshme, rozë përjetshme.

Rritet vjetor të përjetshme? Bimët mjekësore kudo vjetor i përjetshëm, në fushat, në një farë stepe bush shkurre, në shpatet shkëmbore dhe dalje. Kjo ndodh në kodrinë dhe stepë pjesë e Krimesë, në juglindje të Ukrainës. Annua thata rritur në kulturë. Foto thata-vjeçare. Përgatitja Shkumë një vit. Korrur lule barishte medicinale të thata lule dhe bimë të lulëzuar. Më të para të thata përhapur një shtresë e hollë në papafingo dhe nxitën periodikisht atë për uniformitetin e tharje. Shije e lëndëve të para - i hidhur.


Përbërja kimike e bimëve. Në ngjyrat gjetur flavones. Pronat medicinale e lule të thata një vit. Bimë jep efekt hemostatic. Ku të aplikoni një vit përjetshme? Thata gjetur përdorim në mjekësinë tradicionale si një tretësirë ​​të luleve me sëmundje të zemrës, cholecystitis, gjakderdhje mitrës, sëmundjeve nervore dhe pH të ulët të stomakut, ulçerë stomakut dhe zorrët. Bimë bari pini ënjtje e këmbëve të çajit kardiak origjinës. Disa receta popullore është e përjetshme përzier vjetor me bimë të tjera. Lule të thata: trajtim. Hemostatic infuzion-vjeçar i tharë lule.

Rreth 15 gram lule barishte të thata lule vit-i hedh një gjysmë litër ujë të vluar, thith dhe të pini një gotë së tretë tri herë në ditë. Infuzion me lule të thata në periudhën e sëmundje-vjeçare. 10 g dhe 15 g lule bottlebrush thata lule derdh një litër ujë të valë. Merrni tri herë në ditë për 50 gram. Carolina , veçanërisht për