Bimë medicinale Helianthus annuus


Sunflower - kulturë të lashtë. Fillimisht ai është nga Amerika e Veriut. ku gjatë gërmimeve u gjetën fara luledielli, mosha 2-3000 vjet. Në Evropë, "Sun Flower" ishte në fillim të shekullit të 16-të. Por fillimi i kultivimit të saj në Rusi përkoi në kohë Peter I. Përshkrim. Kjo bimë barishtore vjetore deri në 2,5 metra të lartë. Në ngarkim të slozhnotsvetkovyh familjes. Stem i drejtë, i dendur, me një bërthamë bira-bira, të drejtë. Bronkial rrënjë, core. Gjethet janë në gjeth të gjatë, i madh, i rregullt, i përafërt, zemra-formë.
Lule apikal, të verdhë, të kombinuara në diametër Shporta 25 cm, si ditën dielli kthyer.

Luledielli i jashtëm - të verdhë, të mëdha, shterpë, gjuhë; I brendshëm - më të vogla, me tuba, biseksual, të verdhë-kafe, të vendosura në sipërfaqen e brendshme të shportës. Fruta - achene i zgjatur vezak i zi ose me shirita ngjyrë, piqen në gusht dhe shtator. Bimore medicinale Helianthus annuus blooms në korrik dhe gusht. Rritja Places. Luledielli përhapura si të lashtat në terren në Rusinë jugore, dhe si të lashtat e silazhit - në më veriore. Por, këtu dhe atje, ka nevojë për shumë rrezet e diellit, ushqyesve dhe lagështi tokës. Në këtë mënyrë vidroschuye bimë rrjedhin trasha, le rrënjë të forta, gjethe të mëdha, jep rendimentin shkëlqyer farë.


Çorape. Droga e bëra nga lule të mbledhur kufitare dhe e lë të pjekur sim'yanok. Bimë të lulëzuar ndritshme rezervave të verdhë ngjyrë lulëzim të hershëm, prerja me kujdes jashtë ose marramendës ato, por pa e dëmtuar shportë. Thatë e tyre duhet menjëherë të ventiluar errët zonë. Lë të shëndetshëm jeshile luledielli korrur në fillim të verës, dhe pastaj të thata në 40-50 ° C në tharëse. Gjethe dhe lule janë të ruajtura në qese leckë deri në 24 muaj. Përbërja kimike. Letra e Helianthus annuus gjetur substancë rrëshinor, carotene, saponins, flavonoids, choline, acide organike, në lule - anthocyanins, flavonoids, betaine, choline, acidet phenolcarbonic dhe alkooleve të hidhura fara - proteinike, vaj yndyror, Phytin, karbohidratet, carotenoids taninet, tartaric dhe acidet limoni, fosfolipide.

Pronat farmakologjike. Përgatitjet barishte Helianthus annuus temperatura më e ulët e trupit, të relaksoheni muskujt e butë të organeve të brendshme, kanë veprim expectorant, stimulojnë oreksin. Mjekësi e aplikimit. Supë ligule pini me sëmundje të zemrës, verdhëz, gastrointestinale dhe spazma bronkiale dhimbje barku, me rrufë të traktit të sipërm respirator, gripi, malaria. Kjo është e dobishme si një diuretik, si dhe diarre. Tretësirë ​​ligule dobishme për nevralgji dhe ethe. Në qoftë se ju nuk mund të përdorni tretësirë, të marrë një zierje. Marrë nga nafta Helianthus annuus ka një vlerë të lartë të energjisë dhe cilësinë ushqyese.

Për shkak të përmbajtjes së lartë në acideve yndyrore të pangopura, që përdoret për parandalimin e aterosklerozës. Ziera, të ftohur vaj luledielli vaj të përdorur për të bërë zakonshëm për shërimin e djegiet dhe plagët e freskëta. Gjethe, fruta, lule dhe vaj luledielli është përdorur në sëmundjet e traktit biliar dhe mëlçisë. Gjethe dhe lule janë përdorur si një ilaç për ethe, infuzion i lë dhe lule të pijë me rrufë të traktit të sipërm respirator, gripit dhe malaria. Fara të freskëta të bimëve të përdorura për alergjitë. Trajtimi i bimëve medicinale Helianthus annuus. Infuzion e lule. 2 tbsp.

l. i freskët lule Helianthus annuus filxhan oblyyte ujë të valë, pastaj le të qëndrojë për 2 deri 03:00, dhe pastaj ju mund të marrë 1 tbsp. l. para ngrënies 3 - 4 vjet në ditë.. Tretësirë ​​e luleve. Luledielli derdh alkool në një raport prej 1: 5. Insistojnë jashtë të arrijnë për vend dielli javës. Merrni tretësirë ​​3 g. Per dite 20 pika në 1 / 03:00 me ushqimin. Rrjedhin tretësirë. Melchennyy rrjedhin thatë annuus Helianthus pour vodka në një raport prej 1: 8. Pastaj ata largohen për 9 ditë. Merrni 3 tbsp. l. tretësirë ​​në mëngjes në një stomak bosh për 3 ditë - malaria. Tretësirë ​​core rrjedhin. Në mënyrë të ngjashme, ne mund të përgatisë një tretësirë ​​kryesore gjeth luledielli që përshkruara më lart për skemën marrjes për ethe.