Bimë të zakonshme medicinale Ground-plak


Përshkrim.

Bimë shumëvjeçare 40-100 cm në lartësi me ombrellën se-meystva. Rrjedhin është i uritur, top-tion degëzuar, i drejtë. Gjethet më të ulëta - të gjatë, trigjethësh, alternativ, e sipërme - më të vogla, të matur shkallën e Boko-lë me petioles të shkurtër. Lulet janë mbledhur në inflorescences zonat yahlytsi-kale, biseksual, i rregullt, i bardhë, gjobë. Bimë të zakonshme medicinale Ground-plak lulëzim në qershor-korrik. Frutat - dvusemyanki, piqen gjatë muajit Korrik - gusht.

Shpërndarja.

Terren Plaku rritet në Kaukaz, Siberi Perëndimore, në Ross-tion qendrore. Të bimore gara me shkurre në-një-i gjatë, pyje gjetherënës rrallë, skajet e pyjeve dhe edges me lagështi.

Çorape.

Përgatitjet ekspozuar kryesisht mbi-tokë një pjesë të bimës, dhe shumë pak rrënjët. Korrje herbs është gjatë bimëve lulëzuar. Bari mbledhura është tharë në një tharëse në 25-30S ose jashtë.

Ground rrënjët Plaku Dig pas lulëzuar bimët, me të larë e tyre me ujë të ftohtë dhe pastaj thahen në ajër të hapur në hije. Mbani saponin mund të jetë jo më shumë se 12 muaj.

Përbërja kimike.

Gjethet Fresh yahlytsi përmbajnë vajra esenciale, kumarin umbelliferon, acid Askorbik, dhe mikro-makroele policët dhe flavonoids.

Pronat farmakologjike.

Duke yahlytsi prona të dobishme përfshijnë aftësinë për të përmirësuar tretje, urinim uvelychy-TVSH-së, në posedim shërimin plagë, obezboliva-yuschymy, anti-inflamator, ne myahchitelnym-pronat.


Aplikimi.

Në praktikën e mjekësisë tradicionale barishte medicinale ekstrakt është përdorur për të trajtimin e dhimbje reumatike dhe natyrën e ënjtur nga cerma, sëmundje të frymëmarrjes dhe sistemit urinar. Mjekësi droga-raty Ground Plaku përmirëson traktin zhelu-dochno, të rritur funksionin antitoksik të mëlçisë, të normalizuar metabolizmin kripë dhe ndalojë inflamacion. Tokë-moshuar ndihmon në trajtimin e sëmundjeve të lëkurës fungale, erizipela, diatez exudative.

Medikamente.

Supë me të jashtëm-aplikimin e.

40 gram rrënjë yahlytsi derdh litër ujë të vluar dhe pastaj vlim për ngrohje të ulët për dhjetë kalojë, pastaj të lënë për gjysmë ore, filtër.

Përdorni banjë në në liartritah dhe mioziti.

Infuzion i sëmundjeve të gastro-ki-shechnyh.

2 tbsp. l. barishte barishte-në Ground Plaku derdh një gotë me ujë të valë e nxehtë për 15 minuta dhe pastaj ngrohur atë që të ketë një dush me ujë të valë, të ftohtë 45 minuta, i filtruar, e shtrydhur materiale. Volume infuzion të sjellë në 250 ml. Merrni ditës-RW pjesë e tyre.

Infuzion i një pije vitaminë.

3 h. L. yahlytsi bar hedh ujë 2-Stuckey na zier dhe pastaj të lënë për 2 s-sa, dhe pastaj të filtruar përmes një napë të dyfishtë-palosur dhe shtrydh të lëndëve të para. Pini 4 g. Per dite 0,5 gota para ngrënies.
Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!