Bimët mjekësore kastravec çmendur


Përshkrim. Crazy Kastravec - është një bimë vjetor, anëtar i Cucurbitaceae familjes. Bimët rrjedhin lart ose shtrirë, 50 - 150 cm i gjatë. Lë crenate përgjatë buzë, lobed pak ose në formë zemre-ovate, ka filluar të thinjet-tomentose më poshtë. Lule monoecious, unisexual. Blooms bimore në qershor-korrik. Fruta - lëng, e gjelbër, e ngjashme me një kastravec, kur vidkriplyuyetsya pjekur nga kërcell. Root slabovetvistyy, shufra, me mish, bardha. Kur ju prek fruta të pjekur, ata menjëherë kërcej jashtë kërcell, dhe formoi me vrima burim qëlluan mukusit ngjitet nga fara.

Frutat çmendur kastravec piqen në gusht-shtator. Rritja Places. Bimët mjekësore kastravec çmendur rritet nga depozitat, vendeve të shkretuara, përgjatë rrugëve, në mbrojtjet dhe kopshte pothuajse të gjithë, por shpesh ajo mund të gjendet në Azinë Qendrore dhe Kaukaz. Çorape. Për të përgatitur ilaçe korrjes rrënjët dhe pjesët ajrore çmendur kastravec. Bimët Gras grumbullojnë gjatë lulëzuar e saj. Rrjedh janë të prerë në copa dhe të thata në një ditë me diell në hije. Raw gati për ruajtje, në qoftë se ajo rrjedh thyer kur prirje. Rrënjët e kastravec çmendur rezervave të vjeshtës, i qartë e në tokë, larë me ujë të ftohtë, podvyalivayut diellin dhe të thata në tharëse.


Afati i ruajtjes së lëndëve të para në një enë të mbyllur - 12 muaj. Përbërja kimike. Në një kastravec çmendur carotenoids pranishëm, triterpenoids, alkaloide, acide të larta yndyrore, steroide, acide organike, vitaminë C, komponimet e azotit-përmbajnë dhe substancave të tjera. Efektet në trup. Përgatitjet barishte çmendur kastravec me diuretik, laksativ, anthelmintic, anti-malarike, anti-tumor dhe veprimit anti-bakterial. Mjekësi e aplikimit. Kastravec Crazy emëruar brendshme me malaria, edemë, sëmundjet inflamatore të mëlçisë dhe të veshkave të verdhëzës porsalindur, hemorroide, amenorrhea, diarre, dhimbje barku në zorrë, tumore malinje të mitrës, reumatizmi, përdhes, nevralgji, dhimbje të nervit shiatik, nga jashtë me ulcerat trofike, lëkurës fungale inflamacion i mukozën e hundës, abscese dhe sinusit.


Supë fryt i uzinës së përdorur për të trajtimin e abscese, reumatizma, sëmundjet inflamatore të veshkave, diarresë, dhimbje barku në zorrë, inflamacion i mukozën e hundës dhe hemorroide. Medikamente. Zierje. 200 ml ujë të vluar në një tenxhere smalt krijoj 1 tbsp. l. bimë bari. Vendos këtë kapacitet në një zjarr të qetë në një banjë me ujë për 20 minuta dhe Gray. Filter supë të nxehtë dhe ta sjellë atë në vëllimin origjinale me ujë të zier. Për trajtimin e shërimit të gjatë të ulcerat deje. Mix 1 h. L. miell dhe 1 tbsp. l. barishte në cookie. Bashkëngjitni atë në ulcerat dhe prybyntuyte. Kur lezione fungale të lëkurës.

Barishte barishte fshij zonat e prekura. Lëng të freskët në sëmundjet e sinuseve paranazale. Holluar lëng të freskët të bimës me ujë (1: 4). Zakapayte hundë 2 - 4 pika përzierje. Në të njëjtën kohë ju filloni të teshtitjes dhe teshtimë ndryshim qelbëzim. Në mes të këtyre procedurave të bëjë një pushim për 3 ditë. Kufizimet në përdorimin e drogës është mungesa e reagimit ndaj saj pas dy zakapuvan. Contraindications. Mjekimi me droga bimëve mund të bëhet vetëm pas konsultimit me doktorin tuaj si ajo është - është helmuese!