Bimë medicinale e familjes Rosaceae Geum lumit


Emri gjini e ndjekur nga emri i llojit Geum në farmaci Latine, në të cilën ato herbalists dhe lechebnik Mesjeta. Ka një fabrikë të quajtur "kariofillata." Me kalimin e kohës, njerëzit e quajtur thjeshtuar të "hrafilat" dhe pastaj "Geum" dhe si emri i mbërthyer, ai siguroi në nomenklaturën botanik. Por lumi Geum ka një tjetër emër popullor - mohuschnik rrënjë të madhe ose allspice. Çfarë është një Geum bimë? Geum - a genus e bimëve të familjes Rosaceae. Po në lidhje me të? Specie Wild Geum River ngrënshëm dhe shumë i dobishëm për shkak të sasi të madhe të vitaminave në gjethe e tij, kështu që ata janë të përgatitur "pranverë" sallatë.

Geum - bimore mjaltë dhe së bashku me bimë të tjera ofron medosbor ranneletniy. Lumi Geum ka kohë që janë përdorur në mjekësinë popullore, por vuri në dukje se pronat e tij medicinale janë më pak se qytetit Geum. Përshkrim Botanik i lumit Geum. Geum River (rivale Geum) - është një lartësi bimë shumëvjeçare barishtore medicinale bimore prej 25 deri në 75 cm Geum Lumi me Rosaceae familjes.. Bimët Stem - këndellur, të kuqe të errët. Rhizome - trashë, ngjyrë kafe. Gjethet Stem - sessile ose afat-petiolate, basal lë Geum - në gjeth të gjatë.


Lulëzuar bimë - thirrje, venitje. Hi pikturuar në ngjyrë të kuqërremtë-kafe. Petals Geum krem ​​me kthetrat e gjata, por nganjëherë të verdhë me venat e errët të kuqe. Lulëzuar Geum Lumi nga fund të pranverës në mesin e verës. Lumi Geum Photos. Si një lule Geum? Rritet lumin Geum? Geum në të egra është gjetur në rajonet qendrore dhe veriore të pjesës evropiane të CIS, Azia Qendrore, Siberia Perëndimore, Kaukazin, perëndim të Siberisë Lindore. Geum River: riprodhim. Bimë medicinale e familjes Rosaceae Geum lumin e riprodhon kryesisht nga pasardhësit, por ajo mund të vend dhe ndarjen e shkurre në vjeshtë apo pranverë.

Si të rritet nga pasardhësit Geum? Bimët frutash bashkangjitur lehtësisht në veshje e njeriut dhe të kafshëve flokët dhe pastaj të aplikojnë ata të zonave të mëdha. Disa fara mbin në të njëjtin vit dhe të pjekur - më të ngushtë në mes të vjeshtës, por rritje masive - vjen vetëm pranverën e ardhshme. Geum River: kushtet në rritje. Herbs si të familjes Rosaceae Geum lumë apo preferojnë të rriten në hije të pjesshme apo në diell. Tokës që ata të jenë të lirshme, pjellore, gjithmonë pak lagështirë. Kur Geum bimë? Farërat Geum mbjellë në pranverë ose në vjeshtë në shtretër në terren të hapur apo kuti në serra.

Alokimi i pjesës së selisë bush nga njëri-tjetri në një distancë prej 20 cm. Të fidanë zhytjeje lumi Geum. Kur transplantuar Geum? Për Geum i përhershëm mund të transplantuar në qershor-gusht (në serra) ose në pranverën e ardhshme. Përgatitja Geum River. Rhizome dhe rrënjët për qëllime medicinale në Geum ruajtur ato në vjeshtë dhe pranverë. Përbërja kimike e lumit Geum. Në rhizomes dhe rrënjët përmbajnë niseshte, tanin, Hein hidhur glycoside, ēarė vaj që përmban thelbësor Eugenol dhe rrëshirë. Pronat e shërimit të Geum. Bimë medicinale Geum lumi ka analgjezik, Hemostatic, astringent, tonik, efekt antiseptik dhe butë narkotik.

Geum River: aplikime në mjekësi. River Geum përdorur, si edhe qyteti Geum. Zierje Uji i rrënjëve me rizomat Geum lumit është përdorur për hemorroide rënda gjakderdhje, enterocolitis me diarre, dhimbje koke, pagjumësi, hemoptysis, për lehtësim dhimbje për sëmundje të rënda dhe mundimeve nervor. Zierje vetëm është përdorur për sprains, muskujve dhe të përbashkët