Bimë medicinale lilacs i zakonshëm


Përshkrim.

Shkurre qumeshtit te 5 m me familjen Linova masë. Gjethet janë me shkëlqim, të butë, ovate, të tërë, rezistenca, jo, në kulmin vuri. Lulet janë mbledhur në furçë, biseksual, vjollcës ose ngjyrë vjollcë, aq më pak të jetë e-logo. Ajo lule maj-qershor. Bimët frutore - është dvuhhnezdnaya kuti lëkurë, e cila maturohet gjatë muajit Korrik - gusht.

Shpërndarja.

Homeland jargavan e zakonshme - Ballkani. Në Rusi, ajo rritet në parqe dhe vetë-çati pothuajse të gjithë.

Çorape.

Për të përgatitur drogën e përdorur buds jargavan, gjethet dhe ngjyra-ki. Gjethe dhe lule grumbullojnë gjatë bimëve lulëzuar.

Gjethet janë tharë shpejt në një tion prima ventiluar ose në ajër të hapur në heh hije. Lule janë tharë gjithashtu shpejt në diell në fillim, pastaj një Navi-mustak. Veshkat grumbullojnë të gjeth në fillim të pranverës.

Përbërja kimike.

Lilac përmban Askorbik STAR-Lotin, resins, vaj esencial, flavonoids hidhura.

Lulet përmbajnë glycosides sirinhin, vaj esencial dhe lëndë të tjera kompleks-formimin organik.

Pronat farmakologjike.

Bimë medicinale lilacs të përbashkët anti-inflamator, Homo-honnym, diuretik, plagë shëruese, expectorant, një kompani private.

Aplikimi.

Infuzion i lule jargavan përdorur shpesh në sëmundje të veshkave, të malaries, një-berkuleze të mushkërive, stomakut, dhe hundë, kollës së mirë, kollë.


Zierje medicinale nga lulet e bimës janë mjetet bën të dalë djersë ftohjet.

Infuzion i pije lë barishte me lyarii ma dhe tretësirë ​​e lule - sëmundje renale dhe th revmatiz. Ngjyra e jashtme infuzion-ku përdoren për spurs takave e depozitimit në bashkë-Leu përbashkët.

Për herët-në gjethe zhivleniya svezheistolchennye e bimëve-tion të cilin është shqiptuar në ulcerat dhe plagët.
Vaji i bërë nga buds jargavan, ndihmon me mos-vralhii.

Medikamente jargavan normal.

Infuzion i përkeqësimit.

Lulet janë çaj jargavan zakonisht vendas. Fusë në pelena garzë, dhe atyre të bashkëngjitni sy për 3-5 minuta.

Latest për trajtimin e elbit.

Lë Lilac lahet me ujë të ngrohtë e tij të zakonshme, atëherë tschatel mezi më të vogla, vënë ato në një slide-ing kjo letër jargavan dhe të bashkangjisë në vend lënduar. Përsëriteni 5-7 herë në ditë.

Supë me menstruacioneve dhimbshme.

0,5 litra ujë pour 1 h. L. barishte të veshkave, vlim ata për 20 minuta në ngrohje të ulët, atëherë i ftohtë dhe filtër. In-merr 1/3 filxhan për mëngjes.

Bronkit infuzion.

Një gotë me valë Ka pour 1 tbsp. l. barishte tufë lulesh jargavan e zakonshme 01:00 dhe të lënë për ta, dhe pastaj të filtruar. Merrni 3 - 4 herë në ditë për 1 qind.

l.

Infuzionit për trajtimin e plagët, nxira.

Gotë vodka derdh 1/4 filxhan lule jargavan dhe këmbëngulin 10 ditë dhe pastaj të filtruar. Përdorni për në-lobes.

Supë me menstruacioneve dhimbshme.

Hidh një gotë me ujë të nxehtë 1 orë. L. fara jargavan dhe vlim për 20 minuta në ngrohje të ulët, atëherë filtruar. Vëllimi i supë të sjellë ujë të zier në origjinal. Merrni për 2 jo-Del në 1/3 filxhan.

Për bluarje.

litër e vajit të lulediellit mbushur th 300 gram gjethe dhe lule të jargavan normal, atëherë vendosur diellin dhe hënën për të këmbëngulin, mos harroni nga koha në kohë për të shkundur, atëherë filtruar.

Tretësirë ​​me depozitat kripë dhe reumatizma.

0,5 litra vodka pour 2 gota e buds jargavan zakonshme 10 ditë dhe ata këmbëngulin në një vend të errët, herë pas here shkundur, filtër. Ky infuzion drogë fshij joints dhimbshme.

Për fërkim.

Mix 4 pjesë të mishit të derrit yndyrë dhe 1 pluhur pjesshme ose gjizë th supë nga veshkat.

Contraindications.

Në trajtimin e bimëve të drogës kujdes, që nga mbidozë mund të merrni helmuar.