Bimë medicinale shkallë Jakobit


Përshkrim botanik bimët e Jakobit Ladder.

Shkallë Jakobit - emri popullor i blu, blu, tejkalimin-bar, sanëz grek, dvusil, Wort Shën Gjonit blu. Kjo është një bimë barishtore shumëvjeçare deri në 1 m në lartësi me familjen Polemoniaceae. Rhizome e shkurtër, me shumë rrënjët gjobë. Lë imparipinnate, petiolate, alternative, të përbërë nga gjethe zgjatur-heshtak. Lule cianozë korrekt të mbledhura në prill dhe bashkë ¬ panicles në krye të rrjedhin. Ajo lule nga qershori deri në gusht. Kurorë të gjerë të hapur, me otgibom pyatilopastnym, kamë-zile; pesë stamens; shtyp me vezore e sipërme, një kolonë të gjatë dhe stigmatizimit Trifid.

Fruta - polyspermous, trehhnezdnaya, korobochka- "top". Frutat - piqen në gusht-shtator. Farërat këndore, të zezë ose ngjyrë kafe të errët. Pesha 1000 fara - 1,4-1,7 gram.

Rritet cianozë blu?

Ajo rritet në Kaukaz, Siberi, dhe zonat pyjore-stepë të Rusisë. Ladder bimët mjekësore e Jakobit rritje në skajet, skajet e pyjeve, pranë pellgje dhe livadhe me lagështi. Për kultivimin industrial të shkallë e Jakobit, ai është trajtuar në zonat e ulëta me nëntokësorë të cekët, tokat pjellore strukturore e cilësi të lehta.

Shkallë Përgatitja Jakobit.

Droga e bëra nga bimët me rizomat rrënjët.


Dyqane ato në fillim të pranverës, ose bien. Rhizomes janë gërmuan nga toka, pastrohen, lahen shpejt në ujë të rrjedhshëm të ftohtë, prerë në copa dhe e tharë në ajër të hapur ose kur mbulohet në temperatura nën 60c në tharëse. Mbani lëndë e parë mund të përfundojë - 36 muaj.

Përbërja kimike e shkallë së Jakobit.

Rhizomes e bimës përmbajnë rrëshinor glycosides substanca triterpene, niseshte, saponins, vaj esencial, acide organike.

Pronat medicinale e shkallë së Jakobit.

Shkallë Jakobit zvogëlon kataral, ka veti expectorant, rrit normën e koagulimit të gjakut, ka një efekt qetësues.

Përdorimi i shkallë së Jakobit.

Rrënjët supë e bimëve që përdoren për trajtimin abscese mushkërive, bronchopneumonia, të dy akute dhe bronkit kronik.

Si shkallë qetësues i Jakobit përdorur në çrregullime, pagjumësi, epilepsi dhe stresit kushte neuropsikiatrike.

Një përzierje e lule të thata marsh dhe Jakobit shkallë është përdorur për të trajtuar ulçerë stomakut dhe duodenale ulçerë.

Trajtimi i shkallë së Jakobit.

Shkallë Jakobit: infuzion.

Filxhan Brew ujë të valë 2 tbsp. l. rizomat me rrënjët cianozë. Insistojnë atyre 20 minuta dhe pastaj filtruar. Merrni 3 - 5 vjet.

ditë 1 tbsp. l. pas një vakt.

Supë si një expectorant.

Gota ujë të valë e nxehtë derdh 2 tbsp. l. rizomat me shkallë rrënjët barishte e Jakobit, e ndjekur nga 15 minuta në 100C ngrohur dush me ujë, të ftohtë 45 minuta, pastaj filtruar dhe shtrydh të lëndëve të para. Vëllimi i supë të sjellë ujë të zier në origjinal. Merrni 3 - 5 herë në ditë për 1 qind. l. pas një vakt.

Shkallë Jakobit në farmaci.

Drogës "rizomat me rrënjët cianozë" - expectorant në bronkit kronik apo akut.

Shkallë Jakobit: contraindications.

Mos e merrni drogë cianozë para ngrënies.

Kur përdorni Shkallë Jakobit në doza të mëdha, ajo shkakton diarre, të vjella, gulçim dhe dhimbje koke.