Bimët mjekësore core livadh foto


Livadh core bimë medicinale (foto) është i njohur për shumë njerëz, sepse ajo është mbledhur shpesh në bouquets pranverës. Njerëzit kanë emra të tjera - fyt, lakërishtë livadh. Përshkrim. Kjo barishtore shumëvjeçare 15-30 cm në lartësi. Rhizome pa shoots shkurtër. Bimët rrjedhin ngritur, i uritur, grooved imët, kafe. Basal lë pendor, të gjatë, të mbledhura në prizë.
Gjethet Stem - pak dhe të vogla në krahasim me rrjedhin. Ajo lule nga prilli në muajin qershor. Lule barishte livadh core (foto) - vjollcë, të purpurt, shumë më pak e bardhë, u mblodhën në dorë - mburoja.

Frutat në pamjen ngjan pods hollë (shih. Photo). Shpërndarja. Në Rusi rritet më shumë se 30 lloje të bimëve medicinale. Cores mund të gjendet në livadhet moçalore dhe së bashku pellgje dhe në pyje me lagështirë. Çorape. Për infuzione të trajtimit dhe decoctions e thelbësore në krye lule stoku i rrjedh dhe bar. Për më tepër, workpiece duhet të kryhet vetëm gjatë lulëzuar e saj. Pastaj të para të thata në hije në ajër, dhe pastaj ruhen në një zonë të ventiluar mirë. Raft i kufizuar në 12 muaj. Përbërja kimike. Bari barishte livadh core përmban glycosides mustardë naftës, acid Askorbik, acid organik.


Pronat farmakologjike. Përgatitjet livadh core me një diuretik, choleretic, vitamina, anticonvulsant dhe pastron efektin e gjakut. Mjekësi e aplikimit. Grass ofron bën të dalë djersë efekt, të dobishme stimulatory mbi veshkave dhe të mëlçisë, stimuluese efekt, soothes kollë. Lule dhe bimë manifestime të qeta e kollës vrullshëm në astmë. Medikamente. Lule infuzion livadh core. 200 ml të valë oblyyte ujit 20 gram lule bimëve të thith 2 orë, filtër. Merrni 3 g. Per ditën e 50 ml në sëmundjet e fshikëz fshikëz e tëmthit, veshkave dhe mëlçisë, astma, reumatizmi, ascariasis, ekzemë.

Krye infuzion livadh core. 200 ml të valë oshparyty ujit 2 gram krye bimore, thith atyre 02:00, filtër. Pini 3 - 4 vjet Dita 50 ml në inflamacion fshikëz fshikëz e tëmthit, mëlçisë, fshikëz, veshkave, në poshtër, mangësi vitamina, histeri dhe sëmundjeve nervore shoqëruar nga konvulsione.. Tea me livadh me bar thelbin. 1/4 litër e vluar oshparyty ujit 2 h. L. top nga bimët barishtore thith 5 - 10 minuta, pastaj filtruar. Kundër dhimbjeve të origjinave të ndryshme dhe duke përfshirë mjekësi reumatike tradicionale rekomandon marrjen sips një filxhan të ngrohtë çaj 2 -. 3 g në ditë. Bimor core livadh çaj. 200 ml të valë oblyyte ujit 15 gram të bimëve barishte, atëherë vlim atë në një ngrohje të qetë për 10 minuta dhe filtruar.

Drink 100 ml në tracheitis, bronkit, ftohjet dhe pneumoni. Contraindications. A nuk e teproj me dozen dhe të përdorni bimëve të freskëta për të mos irritojë veshkat dhe stomakun.