Fshesë Medicinale bimë rusisht


Përshkrimi i uzinës. Kaçubë të vogël për 2 m. I akuzuar për të familjes fasule. Shoots bimët pubescent, prutevidnyy, i drejtë. Gjethet janë trigjethësh-kompleks, i rregullt, i vogël, erdhi. Lulet janë të parregullt, si fluturat, të verdhë të ndritshme, të vendosura në axils fletë të bimëve. Ajo lule maj-qershor. Bimët frutore - fasule pubescent. Ku bimë është e zakonshme. Rakitnik shpërndarë në pjesën evropiane të Rusisë. Ajo rritet në shpatet stepë, në clearings, clearings pyjore.
Çorape. Në mënyrë që të përgatisin drogë duke përdorur pjesët e sipërme të bimëve me lule. Ata janë korrur në lulëzim të hershme, pastaj të thata menjëherë.

A atë në hijen e erës apo në zonë të ventiluar. Përbërja kimike e bimëve medicinale. Bimët mjekësore përmban fshesë të anagirin rus, cytosine helmues Alkaloid, lule carotenoids të pasura, flavonoids, dhe përmbajnë sasi të vogla të aminet aromatike dhe alkaloide. Pronat farmakologjike. Pas flavonoids fshesë që përmbahen në të, ndihmon për të eleminuar komponimet chlorinated dhe një diuretik. Përgatitjet barishte fshesë rus përmirësimin e qarkullimit, të rregullojë normën e zemrës, të qetësuar sistemin nervor. Përdorimi i bimëve medicinale. Përgatitjet fshesë përdorur në trajtimin e veshkave edema dhe origjinës kardiak.


Infuzion i fshesë përdorur për dhimbje në zemër dhe prapa dhe dhimbje koke. Përgatitjet fshesë ndihmon me deje pamjaftueshmërisë dhe variçe venat. Medikamente. Infuzion i fshesë rusisht. 3, 5 gota ujë të ngrohtë zier mezi derdh 1 lugë. Nga të lëndëve të para. Pastaj të lënë për një orë, filtër, lëndëve të para shtrydh. Merrni 3 herë në ditë, pas ngrënies lugë gjelle. Infuzion me diarre. 1 litër e vluar oblyyte ujë h. L. fruta ose 1 tbsp. l. Gjethet e thata të bimëve, thith atyre një orë dhe pastaj të filtruar. Merrni 1 lugë gjelle infuzion. l. 1 - 2. g Per ditë pas ngrënies..

Dhimbje koke infuzion, dhimbje në shpinë dhe në zemër. 800 ml ujë të ftohtë oblyyte 1 h. L. thatë bari fshesë rus dhe le të krijoj për 2:00. Merrni 3 g. Ditën 1 tbsp. l. pas një vakt. Kundërindikimet për përdorim. Rakitnik Russian - barishte helmuese, përmban cytosine Alkaloid. Droga kundërindikuar fshesë ata që kanë tension të lartë të gjakut dhe gratë shtatzëna.