Bimë medicinale Oryza sativa


Oriz Atdheu - një vend në Azinë Juglindore, ku ai u trajtua për disa mijëra vjet më parë. Tipare kulturore nga vitet e egra të orizit, e cila tani rritet në rajonet tropikale të Afrikës, Amerikës dhe Azisë. Karakteristika të tjera të përhapet në Lindjen e Mesme, Indi dhe Kinë. Dhe, që nga neni 8. n. e .., oriz erdhën në Egjipt.
Në ditët e sotme kultivimi zona kryesore oriz mbjellë është gjetur edhe në vendet tropikale, ku ajo të ngritur të kushteve të përshtatshme klimatike. Oriz përpunimit. Oriz mund të jetë proces i ndryshëm, duke rezultuar në shitje do të steamed oriz të bardhë ose ngjyrë kafe. Por trajtim ndikon jo vetëm ngjyrën, por e shije, përmbajtjen lëndë ushqyese dhe kohën gatim.

Përshkrimi i bimëve medicinale. Oryza sativa - një bimë barishtore vjetore 50-150 cm në lartësi. Takon Meadowgrass familjare. Embrionale degezuar në bazë. Roots - rreth 25 cm e gjatë, bronkial. Gjethet janë të gjatë, theksoi, linear-heshtak, një gjerësi prej 1 cm dhe një gjatësi prej 50 cm, të kuqe, të purpurt, apo të gjelbër. Odnotsvetkovye i ngrejnë veshët jeni shermendet tassels paniculate. Fruta oriz farë - një mizë gruri që është ngjeshur anash. Kokrra oriz - kokrra zgjatur ose width oval i 3 mm dhe një gjatësi prej 10 mm, i mbuluar dendur kuq pak ose peshore verdhë hulled.


Në thyerje kokërr e bardhë, pa erë, shije pak të ëmbël, i zbetë. Rritja Places. Në mbjellëse oriz kultivuar në Krasnodar dhe Stavropol Territory. Përbërja kimike. Bimë medicinale Oryza sativa përmban proteina, yndyrna, karbohidrate janë kryesisht niseshte, janë vitamina B, PP, minerale (kalcium, magnez, natrium, kalium, mangan, zink, fosfor, hekur, kobalt, silic, alumini, bakri) acid folik dhe pantotenik. Pronat farmakologjike. Përgatitjet e bëra nga farat e orizit barishte të ketë efekte të mbrojtur, astringent dhe qetësues në trupin e njeriut.

Mjekësi e aplikimit. Rice po tretet lehtë. Kjo sativa Oryza forcon stomakun, është e dobishme në proceset ngjitëse të zorrëve, eliminon fryma e keqe. Kokërr e saj nuk është efekt astringent, por niseshte oriz dhe oriz supë baltak përdoret për problemet me të traktit gastrointestinal, dizenteria, diarre, t'i jepte për foshnjat dhe sapolindur në vend të qumështit dhe ushqimeve, si dhe pacientët enterocolitis. Oriz ushqyese do të rritet në qoftë se ajo është e gatuar me qumësht dhe sheqer. Trajtimi i medicinale mbjellje oriz bimore. Për të shfaqur spote dhe Freckles në fytyrë, bashkëngjitni atyre llapa bërë nga miell oriz i gatuar në pjepër lëng.

Për të trajtuar sëmundjen beriberi në Kinë duke përdorur krunde oriz. Kokrra oriz rritet në nënat pleqsh sekretim të qumështit të gjirit. Supë me diarre. Kokrra oriz lugë pour 250 ml ujë (dozë të vetme) dhe kuzhinier për 15 minuta, pastaj filtruar. Për trajtimin e artritit, osteoarthritis, përdhes, reumatizma dhe konstipacionit kronik. Trajtim të plotë të marrë shumë lugë rrumbullakosura të orizit palëmuar pllaka si ju të plotë në datën e fillimit të trajtimit. Merrni bankën e duhur, derdh oriz në të, të mbuluar me ujë të ftohtë dhe të zier kavanoz në frigorifer. Çdo mëngjes Drain gjithë me ujë nga një enë dhe pastaj të ndarë lugë oriz e plotë e "ekstra" për mëngjes të tij.

Mbetur derdh oriz të zier me ujë të ftohtë dhe pastaj hiqni frigorifer. Cook deri oriz i gatuar izoluar në ujë të zier. Hani qull oriz ngrohtë agjërimin 02:00 dhe pastaj asgjë tjetër për të ngrënë ose pirë. Ndiqni këtë skemë derisa të gjithë oriz është ngrënë. Contraindications. Mos hani oriz për trashje. Çdo dietë oriz do çojë në komplikacione të sëmundjes së veshkave, prandaj trajtimi duhet të jetë e kombinuar me zierje konsum oriz ose infuzion të lë Kastrati pasdite dhe në mbrëmje.