Bimë medicinale Artemisia metelchataya


Përshkrim. Kjo vjetor ose dyvjeçar medicinale barishte 30-70 cm i gjatë. Ajo i takon familjes Compositae. Ka vrapoi poshtë, rrënjë vertikale. Stem paniculate pelin drejt, rrallë degezuar, kryesisht të vetme, të lartë dhe të mesëm e të degëzuar. Gjethet më të ulëta të uzinës - dy ose tri herë dhe dissected pinnately, petiolate, rrjedhin gjethe - sessile ose me mustaqe uzkolineynye feta. Shporta lule të shumta, të vogla, të mbledhur në furçë të njëanshme në degët, dhe të formojnë një lëvizje në një piramidë. Achenes, i zgjatur-obovate, kafe. Medicinale Artemisia bimë blooms metelchataya në korrik dhe gusht.

Shpërndarja. Bimë rritet në shkretëtirë, në depozita, livadhe kripur, shpatet zhavorr dhe luginat e lumenjve të Rusisë, Kaukaz, Azinë Qendrore dhe Siberia Perëndimore. Çorape. Përgatitjet subjekt pjesë aboveground e bimëve që çel në rezervat e saj.
Bimore është toksiciteti i ulët. Përbërja kimike. Rrënjët, lule dhe terren i paniculate absintit barishte që përmbajnë rrëshirë. Gjithashtu, të gjitha pjesët e bimës përmbajnë malik, citric, acetik, oksalik, sanëz, propyonovuyu acide organike; dhe më shumë taninet. Gjatë sipërfaqen e barishte vaj esencial gjetur. Pauline metelchataya përmban elemente kimike të rralla të tilla si helium dhe titan.


Pronat farmakologjike. Infuzion rrjedhin nga barishte absintit paniculate, ka veti diuretik, dhe vajra esenciale të bimëve medicinale - laksativ. Aplikimi. Mjekësisë tradicionale është aplikuar tretësirë ​​e bimëve absintit paniculate me radiculitis. Bimë barishte infuzion të marrë në epilepsi dhe në shkelje të ciklit menstrual, si dhe anthelmintic. Agjentët farmakologjike. Vaj esencial i nxjerrë nga absintit paniculata është një pjesë e produktit medicinal "Artemizol" e cila ka një efekt antispasmodic, dhe në mënyrë dramatike rrit solubility e kripërave në urinë dhe promovon sekretim urinar të gurëve dhe rërës.

Ky medikament është përdorur në gurë në veshka. Pelin Drug paniculata bimore. Reumatizmi infuzion, ftohjet, gastrointestinal dhe sëmundjet ngjitëse. 2 h. L. melchennoy paniculata pelin krijoj 250 ml ujë të valë, thith një orë, filtër. Merrni sips gjatë gjithë numri ditor i gatuar të infuzione. Ky ekstrakt mund shpëlarje e dhëmbëve tuaj me dhimbje të dhëmbëve. Tretësirë ​​në inflamacion të periosteum. 20 gram absintit barishte paniculate oblyyte 200 ml vodka dhe thith për 10 ditë në një vend të errët. Rub tretësirë ​​qartë. Pomade për trajtimin e morth, ulcerën dhe plagët. 1 i melchennoy barishte paniculata pelin të përzier me 4 pjesë vaj.

Nëse këmbët djersitje janë duke bërë dush me pelin (në dispozicion me shtimin e bimëve të tjera të përdorura për këtë qëllim). Lyej yndyrat zonat e prekura.