Bimët mjekësore pikulnik bukur


Përshkrim.

Barishte vjetor deri në 1 metër në lartësi. Bimët mjekësore Pikulnik i bukur (ose ndryshe - Zyabrev) referuar këtij-meystva yasnotkovyh. Katër-ste-bel i tij, të degëzuar, i drejtë, i mbuluar me shpohet gjëndrave. Lë zubcha-ato mbi buzë, ovale-heshtak, përballë. Lulet janë të dy të heshtur, të verdhë me spot ngjyrë vjollcë, të mbledhura në superioritet zuhah gjethet e sipërme në whorls. Lule muajit Korrik - tetor. Fruta - arrë.

Shpërndarja.

Pikulnik bukur rritet në pjesën evropiane të Rusisë. Ajo rritet si një farë e keqe - në kopshte e fusha, prerje-tuples, glades pyjore.

Çorape.

Medikamente përgatitur pikulnika nga ana e saj mbi-tokë. Maj-ing këtë rezervave deri blooms bimore. Atëherë ajo është e tharë në një zonë të ventiluar ose jashtë në hije.

Përbërja kimike.

Në pikulnika barit të bukur gjetën hidhura tannins, resins, NDRYSHME, vajra esenciale dhe silicë.

Pronat farmakologjike.

Pikulnik ka të bukur urinës-honnym, analgjezik, anti-vovospalitelnym, expectorant dhe pronat plagë-shërimit.

Aplikimi.

Në praktikën e tradicionale barishte mjekësi ekstrakt barishte pi-i bukur kulnika përdorura në kollë me sekrecione me bollëk, për trajtimin e traktit të sipërm respirator, astma dhe bronkit.


Infuzion i bimëve pikulnika ndihmon me ulçerë gastrike dhe duodenale ulçerë dymbëdhjetë, perceptohet Lena traktit urinar dhe gastrit. Bimë mund të përdoret topically për trajtimin e septike-ulcerat dhe plagët, sëmundjet e lëkurës dhe për abrasions.

Medikamente.

Infusion-në ijë zaboleva traktin e sipërm respirator.

250 ml qumësht të nxehtë-derdh ca 1 h. L. herbs dhe bimët medicinale pikulnika, përfundoi, të lënë për 50-60 minuta, pastaj thahet dhe shtrydh përmes materialeve garzë. Merrni 3 g. Një ditë për 0,5 gota 1 / 03:00 në ushqim.

Supë.

0,5 litra ujë të nxehtë derdh 2 tbsp.

l. herbs pikulnika, dhe vlim 5 minuta në zjarr të ulët të zjarrit, dhe pastaj Ost-fëmijë thahet me napë dhe shtrydh të lëndëve të para. Merrni 3 g. Një ditë për 1/3 filxhan.

Contraindications.

Në doza të tepërta dhe përdorimit të zgjatur të bimëve do të jetë dhimbje të forta në muskuj, e cila është një shenjë e helmimit.