Barishte medicinale Bloodroot argjendi


Përshkrim. Kjo është një lartësi barishtore shumëvjeçare bimë e 15 -. 35 cm I akuzuar për Rosaceae familjes. Rrjedhin saj është zakonisht i vetëm, i mbuluar nga jashtë me një ndjerë të hollë të bardhë. Ulët rrjedhin dhe basal lë 5-6 - palmate-kompleks, janë në gjeth të gjatë. Gjethet e sipërme ternate, të shkurtër, sessile, fund i mbuluar me gri - qime argjendtë. Cinquefoil lule barishte argjendtë verdhë, i vogël, pesë-hallkash kombinuar në inflorescences tiroide-paniculate me shumë lule. Lulëzuar bimët zgjat gjithë verës. Shpërndarja. Medicinale argjendi Bloodroot barishte rritet në Kaukaz, Rusia në pjesën e saj evropiane, në Lindore dhe Perëndimore Siberi.

Ajo rritet në pyje të përziera dhe pishe rreth në shkurre, në glades pyjore, livadhe të thata. Çorape. Për të përgatitur droga duhet barin e mbledhur në fillim të verës, që të prerë në një lartësi prej 5 cm mbi tokë. Nga gjethet zverdhur të para dhe për të hequr papastërtitë provyalivayut pak ditë jashtë dhe më në fund i tharë përfundimisht në papafingo apo në një tharëse në 30 gradë. Materialet e mbledhura para ruhen në një vend të thatë në kuti kartoni deri në 24 muaj. Përbërja kimike. Bloodroot përmban argjend dhe kumarovuyu ferulovuyu acide, flavonoids, triterpenoids (tormentol), vajra esenciale, vitaminë C, taninet.


Pronat farmakologjike. Mbi-tokë pjesë e uzinës ka Hemostatic, astringent, anti-inflamator, antimicrobial, anthelmintic dhe pronat antihipertensive. Mjekësi e aplikimit. Argjendi Bloodroot përdorur në urinë përgjakshme, diarre, inflamacion të mukozën e zorrës së trashë dhe zorrët e vogla, stomakut, anatsidnyh gastrit, sëmundjet respiratore akute, cirozë të mëlçisë me edema, gastrit, hipertension, kolit, enterit, mushkërive dhe gjakderdhje mitrës. Droga bimë të përdorura nga jashtë për abrasions, plagë, hemorroide, ekzemë - në formën e fasha, dhe shpëlarje me mishrat e gjakderdhje, inflamacion në gojë, me anginë.

Supë gatuar me herbs, pi një të ftohtë, dhimbje stomaku, reumatizmi, tensionin e lartë, mioziti dhe sëmundjeve të grave. Vaj me pluhur e bimëve të përdorura për abrasions. Trajtimi i bimëve medicinale Potentilla argjendi. Infuzion. 1 tbsp. l. argjendi cinquefoil bari krijoj 200 ml ujë të valë, thith 40 minuta dhe pini 3 -. 4 vjet ditë 0,2-0,3 gota e gjysmë ore para ushqimit. Supë. 10 gram melchennoy bar cinquefoil argjendi krijoj një gjysmë litër ujë të vluar, pastaj vlim në banjë me ujë në një tenxhere smalt me ​​kapak në për 30 minuta, filtruar përmes disa shtresa të napë dhe të sjellë vëllim në 500 ml supë.

Merrni 3 g. Per dite me 1/3 filxhan për 30 minuta përpara se të hahet. Tretësirë. 1 tbsp. l. barishte Potentilla pour 0,5 litra 70% alkool, thith 2 javë në ngrohje, shtrydh dhe filtri. Merrni 3 g. Per dite pas ngrënies, nakapav në 1/3 filxhan ujë të ngrohtë 20 pika të tretësirë. Mjet i ndihmon si një expectorant për pneumoni dhe bronkit kronik apo akut.