Çantë medicinale gra barishte-së


Kjo bimë është shumë e zakonshme në vendin tonë. Ajo rritet pothuajse kudo. Ajo i pëlqen të vendosen pranë shtëpi, kopshte, pemishte, dhe veçanërisht në vreshtat. Ajo lulëzon në kohë të ndryshme, në varësi të zonës së rritjes. Frutat piqen nga maji deri në fund të vjeshtës. Çantë medicinale gra barishte është përdorur gjerësisht në mjekësi. Informacioni i parë gati çantë për gra të bimëve na erdhi nga lashtësia. Atëherë ajo është përdorur për të ndaluar gjakderdhje të brendshme dhe të mitrës dhe si një astringent. Në mjekësinë moderne, pronat e dobishme e qeseve bariut janë përdorur në formën e infusions e bimëve ngathtësi të mitrës si Hemostatic në gjakderdhje mitrës.

Si çantë të një bariut astringent barishte është përdorur për të trajtimin e çrregullimeve gastrointestinale, hipertension. Pra, si ju mund të shihni, shumë shekuj të përdorimit të saj është e nuk ndryshoi. Brenda kjo barishte përmban malic, limoni dhe acidet tartaric Aminoalcohols choline, derivat hidroksi e cikloheksan - inositol dhe një sasi të madhe të acidit Askorbik. Farat e bimëve përmbajnë vajra vitaminë, vitamina A, B2, C, K dhe substancave të tjera medicinale dhe elementët gjurmë. Çantë gra aplikimit në mjekësi. Çantë gjakderdhje Shepherd është përdorur si infuzione dhe tinctures. Nxjerrjen e ujit të pirë me diarre, sëmundje të mëlçisë, gurët në veshka dhe në kushte të ethshme.


Bimët lëng merr në diarre dhe tuberkulozi, dhe ekstrakt - një astringents fuqishme. Holla gra I përshtatshëm në trajtimin e sëmundjeve femra. Në gjinekologji ajo është përshkruar si një agjent hemostatik në gjakderdhje pas lindjes, të vjella gjatë shtatzënisë, Meno - dhe metrorrhagia. Mbani në mend se duke marrë bimë të përshtatshme për thrombophlebitis infuzion! Gjithashtu përdorimi i bimëve të ndaluara për hemorroide, shtatzënisë, rritja e koagulimit të gjakut. Këto contraindications ndërsa duke marrë çantë e gra të bëjë me përbërjen e tij kimike. Tani e konsiderojnë terapi recetave popullore bimor çantë gra.

Infuzion. Një lugë gjelle e oblyyte thatë bar 200 ml ujë të vluar dhe të mbajtur në një termos saktësisht 01:00. Pastaj të filtruar dhe për të marrë 1 tbsp. l. 4 herë në ditë. Lëng. Bimët shtrydhur fllad lëng i holluar me ujë në një raport prej 1: 1. Merrni 40 pika lëng në një lugë gjelle ujë të valë 3 herë në ditë. Ekstrakt. Përgatitja e një infuzion i kuletës bimeve bariut dhe uparte atë në një banjë me ujë të tretën e mbetur të vëllimit origjinal. Merrni një lugë gjelle 3 herë në ditë. Tretësirë. 1 lugë çaji herbs freskëta çantë bariut dhe derdh alkool në një raport prej 1:10. Insistojnë veglat prej qelqi të errët çdo javë.

Merrni 20 pika të tretësirë ​​në një lugë gjelle ujë të valë. Qese Shepherd aplikimit në kuzhinë. Pronat e shërimit të qese bariut mund të përdoret në përgatitjen e një sallatë e shijshme, dhe përveç kësaj ka efekt medicinale në trup. Për këtë të prera imët gjethet e freskëta të rinj të bimëve, shtoni copëtuar me trangujve, domate dhe prerë imët poshtë vezë. Shtoni kripë, piper dhe derdh salcë kosi. Hani formacionet kjo sallatë malinje, fibroids mitrës dhe të mitrës. A nuk mendoni se kjo recetë është unik, ka të tjera Recipes sallatë me qese bariut , por ata nuk janë të listuara. Në dietë, kryesisht përdorin shoots rinj dhe gjethet e bimës.

Farërat e çantë bariut mund të zëvendësojë mustardë. Qese Shepherd aplikimit në dietë promovon humbje peshe, përmirëson imunitetin dhe shton të mungesës së vitaminave. Përgatitja bimët e tyre vitaminë supë të shijshme. Për të gatuaj këtë pule apo viçi supë të lehtë (mundësisht nuk gatuaj supë me mish dhe eshtra nga). Vendos në vluar supë karrota, qepë dhe patate. Kur supë është pothuajse i gatuar. Shto qese të copëtuar imët Videos bariut, shtoni kripë dhe gatuaj supë për një tjetër pesë minuta. Derdhje Qese Shepherd supë-së në pjata, shtoni krem ​​dhe një gjysmë vezë të ziera. Si një anë pjatë në enët e mishit mund të përdorni një centrali të ri.

Qese Fry herbs copëtuar bariut në vaj perimesh, veçmas perezharte karrota dhe prej qepëve. Pastaj përzierje çdo gjë në vend, kripë, piper dhe mish i grirë. Vlim përzierje për disa 20 minuta dhe për të shërbyer me mish dhe peshk enët. Bluaj fara të thata në qese një kafe mulli bariut. Përdorin ato si Guy
enët rchytsyu e mish dhe peshk. Rastësisht e mundur qese dyqan korrje bariut , Kjo lejon përdorimin e saj si një shtojcë shëruese në dietë gjatë gjithë vitit. Për këtë bimë të rinj të gjelbërta pije mirë nën ujë dhe të thatë të rrjedhshëm në hije në ajër, duke mbuluar garzë apo thatë në furrë.

Thata, kështu që bari shtoni në supave, purees dhe salcat. Edhe Çantë Shepherd mund turshi . Për këtë shoots të freskëta, gjethe dhe larë fort fus në kavanoza të pastër, shtoni si majdanoz, kopër, gjethe rrikë dhe rrush pa fara. Hidh shëllirë, dhe të mbyllur bankat. Shitore në frigorifer. Përdor si një garniturë për mish dhe peshk enët gjatë gjithë vitit. Unë shpresoj se pas leximit të këtij neni në lidhje me përfitimet e qese bariut, edhe ju do të vlerësojmë vlerësoi këtë fabrikë medicinale modest por shumë të dobishme.
Vëmendje të paguajë për të, sepse ajo është gjithmonë aty dhe gjithmonë i gatshëm për t'ju ndihmuar të heqin qafe e Sëmundjet dhe t'ju japë shëndet.

Pra ju lutem të pranojë këtë dhuratë! Kjo dhuratë e natyrës. Cook me qese TEAS, infusions bariut dhe tinctures, sëmundje të trajtojnë, bimë përdorim për ushqim dhe të jetë gjithmonë i shëndetshëm! E megjithatë, ju ndoshta ende mendoj, pse i quajtur kështu çantë të bimëve Shepherd. Dhe ashtu si zakonisht. Emri i impiantit të fituara përmes të formuar më frutat e tyre. Kjo është një pod-si qese trekëndësh në krye të pod është një zakon i cekët. Gjithsej atë ... Dhe në fund, unë dua që të ofrojnë dy fotografi çantë gra të bimëve (shih më lart). Svetlana,