Helmarinë Bimët mjekësore lobed


Në uzinën në shtëpi në Australi, helmarinë lobed quajtur "mollë kangur", ndonëse as Kangaroos apo kafshë të tjera për ushqim nuk ishte konsumuar, sepse bimë është helmuese. Në Evropë si një fabrikë dekorativ erdhi në 1772. Përshkrim. Helmarinë lobed (mollë kangur) - është një bimë barishtore shumëvjeçare deri në 2,5 metra në lartësi. Ajo i takon familjes Solanaceae. Stem bimë të vetme. Degët helmarinë lobular në nyje me pigmentim ngjyrë vjollcë. Gjethet e bimëve në fund - deri në 35 cm e gjatë, e çuditshme - dissected pinnately, lë petiolate, në rrjedhën e sipërme, trigjethësh më të vogël - dissected.

Gjethet e sipërme heshtak, të tërë, të vogla. Të gjitha gjethet janë të zhveshur, e gjelbër, të lartë, të errët se pjesën e poshtme. Lule të mëdha, vjollcë-blu, të bashkuar në tufë lulesh të shkurtër të dendur. Filxhan Pyatilistnaya, jeshile, halo me gjemba, të errët ngjyrë vjollcë. Bimët frutore - Berry oval portokalli, zgjatur, deri në 2 - 2.5 cm. Rritja Places. Kjo bimë rritet në Zelandën e Re dhe Australi. Ai arrin të rritur të lashtat si vjetore në Kaukazin e Veriut dhe Krime, por këtu ajo vetëm rritet për 1 metër në lartësi. Rritje helmarinë lobed bërë duke përdorur një rënie-off fara e saj direkt në metodën e tokës dhe fidanëve.


Çorape. Që të mbledhë disa gjethe - një proces shumë i mundimshëm, sepse për sa i përket përgatitjes prodhimit helmarinë lobular përfshin përdorimin e të gjithë masës aboveground të bimëve (bar). Kjo është arsyeja pse përgatitjet për prodhimin e mëtejshëm të drogës dhe është subjekt i bimëve bar. Stoku i saj gjatë helmarinë masiv lulëzuar. Mbledhura në mënyrë të para të thata në tharëse ose në diell, hedhjen e një shtresë e hollë e barit. Përbërja kimike. Bimët mjekësore përmban glycoalkaloid lobed helmarinë (solamarhin dhe solasonin). Mjekësi e aplikimit. Nga lëndë të parë që merr drogë hormonale që janë përdorur në sëmundjet e ndryshme, reumatizmi, artrit, astma, disa forma të leuçemia, ekzemë dhe të tjerët.

Përgatitjet e bëra nga helmarinë përdorimit lobular dhimbje koke. Lëng i shtrydhur i helmarinë - një ndihmë e madhe gjumë. Ky lëng smeared sytë për të përmirësuar vizionin. Ajo ndihmon në lehtësimin earaches. Për rreshtim të resorption tumorit të trurit ose në bazën e fashë veshit të bëra nga melchennoho njëpasnjëshëm dhe helmarinë lobed. Drug lobed bimore helmarinë. Infuzion me skrofull. Mix 40 gram të bimëve violet trengjyrësh, 10 gram bar bagëti dhe 10 gram gjethe barishte helmarinë lobular. Pastaj 1 tbsp. l. përzierje barishte derdh një gotë me ujë të valë. Merrni 3 - 4 vjet.

ditë 1 tbsp. l. infuzion. Infusion për trajtimin e leukimi-së limfocitike kronike. Mix 2 lugë. l. horsetail dhe helmarinë lobed, ka shtuar 4 tbsp. l. Bifolia Platanthera, i njollosur Orchids, ngjyrë mbjellje hikërror dhe ilaçe tërfili. Pastaj 6. l. bimor pour 2 litra ujë të valë dhe të pinë 200 gram infuzion në mëngjes dhe pastaj 6 g. në ditë për 100 gram infuzion. Contraindications. Që të gjitha pjesët e bimës janë helmuese, përdorimi i drogës helmarinë lobular i mundur vetëm nën mbikëqyrje mjekësore.


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!