Bimët mjekësore stonecrop i madh


Përshkrim stonecrop i madh. Stonecrop i madh - një barishte medicinale gjithëvjetor. Ajo i takon familjes Crassulaceae. Rhizome stonecrop rrënjët shkurtuar - trasha, fusiform. Rrjedh - shijshëm, cilindrike, të trasha, i drejtë, i fortë, nevetvyaschyesya 20-60 inç i gjatë. Lë - me mish, sessile, përballë, banesë, i zgjatur-eliptik, i mpirë, të errët - e gjelbër, 2 deri në 13 cm e gjatë dhe 2 deri në 5 cm e gjerë, me një shtresë prej dylli në shije - kosi. corymbose -. paniculate, diametër dendur tufë lulesh nga 6 në 10 cm Lulet janë të bardhë ose të verdhë, të vogla. Frutat - fruitlets jeshile vijë të drejtë nga hundë dhe shumë fara gjatësi ngjyrë kafe e 0,5 mm.

Frutat piqen nga mesi i verës në fund të vjeshtës. Stonecrop i madh futem vegetatively dhe fara e tyre. Lulëzuar bimët mund të vërehet prej korrikut deri në tetor. Stonecrop foto të mëdha. Rritet stonecrop e madhe? Bimët mjekësore stonecrop madhe (Sedum maksimum L.) gjendet në Ukrainë dhe Bjellorusi. Stonecrop madhe rritet në livadhe, në shpatet e luginave, shkurre, pyje pishe në mesin e shkurre në skajet e pyjeve. Çorape një stonecrop të madhe. Sigurimi i stonecrop të madhe bari (gjethet, rrjedh, lule) dhe rrënjët. Rrënjët ruajtur ato në shtator dhe tetor, dhe bar - gjatë lulëzuar.


Stonecrop bar mund të jetë tharë apo pije alkoolike në zamu. Përbërja kimike e Madhe stonecrop. Letra e gjetur bimët acid Askorbik. Stonecrop i madh: pronat medicinale. Stonecrop është një tonik, tonik, efekt i madh anti-inflamator dhe plagë-shërimit jashtë. Përdorimi i stonecrop të madhe. Ekstrakt Uji i bimëve mjekësore të përdorura në sëmundjet e zorrëve dhe si për të kuruar poshtër. Droga me rrënjët dhe bimeve stonecrop i madh trajtuar plagët, djegiet dhe shkurtimet ekzemë për shërimin e tyre të shpejtë dhe për të eleminuar corns dhe lythat. Lë stonecrop aplikuar për të misrit për heqjen e tyre.

Poultices e lë steamed të bimëve të dobësojë ftohjet përbashkëta dhimbje dhe reumatizmi.
Kur inflamacion i lëngut të gjymtimit gjenital të bimëve të freskëta promovon shërimin e shpejtë. Bar me maja mund të përdoret në sëmundjet e fshikëzës, si mjet krovoochischayuschiy në varfëri femra dhe dobësi seksuale. Kanceri i madh stonecrop nuk është përdorur. Për trajtimin e kancerit të përdorura stonecrop purple. Dallimi i purpurtë stonecrop stonecrop i madh - ngjyra e petals; stonecrop në lule të mëdha të verdhë - e bardhë. Trajtimi stonecrop i madh. Lëng stonecrop i madh.

Lëng stonecrop holluar i madh sasi të barabartë të ujit dhe çiban për 3 minuta. Merrni 1 h. L. tri herë në ditë me ushqim. Infusion stonecrop i madh për larje. 4. l. barishte fletë stonecrop Great Hall 3 gota ujë të vluar, të lënë për 4 orë, filtruar. Supë stonecrop i madh për painkillers poultices. 3. l. stonecrop lë parboiled, të përfundojë në napë. Infuzion stonecrop i madh. 1 tbsp. l. gjethe të freskëta derdh një gotë me ujë të valë dhe le të krijoj 04:00, infuzion atëherë filtruar. Merrni 1 tbsp. l. 3 g. Per ditë. Kundërindikimet për përdorimin e një stonecrop madhe. Preparatet bimët janë kundërindikuar për përdorim në çdo kancereve dhe anatsidnyh hipotsidnyh dhe gastrit.

Carolina , veçanërisht për