Bimë medicinale Phragmites


A e dini se rrënjët e tenderit rinj dhe shoots e Phragmites të përdorur në ushqim? Po, ata hanë të dy para dhe turshi ose i pjekur, dhe me ta përgatisë vinaigrettes, supave, patate pure ose miell për produkte të bukës pjekje. Përshkrim. Barishtore barishte gjithëvjetor lumit, deri në 4 metra e lartë. Ajo ka një rrjedhin fleksibile, deri në 2 cm të trasha, që është aq fleksibël që centrali të vendosur vetëm nga era. Phragmites Rhizome deri në 2 m, rrëshqanorët. Nga rrënjët i uritur larg gjatë rrjedh. Cane lë lëkurë, të gjatë, alternative, heshtak, banesë, kaltërosh-gjelbër, me tehe të mprehta, duke u kthyer në të njëjtën buzë të erës.

Tufë lulesh është një zvarrisës, mnohokoloskovuyu, furçë me gëzof, gjatësi 30 cm, argjend-kafe ose ngjyrë vjollcë. Bimë medicinale Phragmites blooms nga korriku deri në shtator. Emri Phragmites Latine - Phragmites commnis. Ku Phragmites rritet? Phragmites rritet kudo pranë pellgje, liqene artificiale, lumenjtë, ligatinat dhe vendet me lagështirë, në mesin e shkurre, livadhe. Bimët e saj të formuar dendur të dendura.
Phragmites photo.
Në rritje. Bimë është përhapur nga rhizomes që depërtojnë shpejt në tokën me lagështi. Çorape. Përgatitjet për të qenë lë të rinj dhe rrjedh e xunkthe që grumbullojnë në maj dhe qershor.


Ata janë të thata nën një tendë, në papafingo, në një dhomë të ventiluar, hedhjen e një shtresë të vetme, dhe mos harroni të kthehet uniformitetin e tharjes. Rizomat kallam nga thellësia e rezervuarit të marrë pirun dhe grabujë, pastaj del me të larë papastërtitë me ujë të ftohtë, prerë rrënjët e vogla dhe pjesët ajrore të bimëve dhe provyalivayut disa orë në ajër dhe pastaj në 55 gradë Celsius të thata në Ovens, furrat apo furrat. Tharë siç duhet erë të papërpunuara këndshme, shije të ëmbël, me përtypje të thyer. Lë dhe rrjedh nga xunkthe mbajë jo më shumë se 12 muaj raft rrënjët e jetës - deri në 36 muaj. Përbërja kimike.

Kallam i ri përmban vitaminë C, carotene, extractives, celulozë, fibër, yndyrë, proteina. Në rhizomes thata proteinat e pranishme, niseshte dhe sheqer në një letër - të paqëndrueshme, carotene, vitamina. Pronat medicinale e xunkthe. Përgatitjet bimë medicinale Phragmites kanë veti diuretik, antipiretik, anti-inflamator, bën të dalë djersë dhe vitaminë. Përdorimi i Phragmites. Pluhur nga gjethet e thara melchennyh Phragmites lara për shërimin plagë dhe plagë gjatë ekzemë dhe plagët. Infuzion i lë dhe rrjedh e xunkthe përdorura për edemë, ftohjet, sëmundjet e fshikëzës dhe veshkat.

Infusion pije me gjeth kallam Hipoavitaminoz, dobësi të përgjithshme të trupit. Trajtimi i bimëve medicinale Phragmites. Infuzion i lë dhe rrjedh e Phragmites. Shtrydhje dhe përzierje marrë edhe në mënyrë të barabartë kallam rrjedh dhe e lë, dhe 20 gram ujë filxhan oblyyte përzierje të valë. Jepu atyre vendas 04:00 në një termos, dhe pastaj të filtruar përmes garzë. Pini 4 g. Per ditë për 50 ml. Infuzion i Phragmites rrjedh. 50 gram gjeth freskëta e kallam oblyyte 300 ml ujë të vluar, thith ato 06:00 filtër. Pini infuzion i 4 g. Per ditë për 50 ml para ngrënies.


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë!

Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!