Bimë medicinale kastravec mbjellje


Trangujve - kjo kulturë të lashtë. Njerëzimi është i njohur me ta për rreth 6000 vjet. Në Rusi fara kastravec ishin në shekullin e 15-të. Dhe në Trawniki 17. e kastravec ka marrë si një bimë medicinale. Përshkrim. Kastravec mbjellje - bimë vjetore kopsht. Në ngarkim të familjes pagur. Bimët rrjedhin përafërt, të shtrirë 1 - 2 gjatësisë metër. Lë pak pyatilopastnye, zemra-formë, në mënyrë të pabarabartë - gear. Lule të verdhë, homoseksual, të vendosura në axils fletë, femrat - shpesh i vetëm, mashkull - trarëve. Frutat e madhësisë varion dhe formë, lëng, me mish, me shumë fara. Medicinale kastravec bimë blooms për mbjellëse në maj dhe korrik.

Rritja Places. Trangujve kulture kultivuar në shtëpitë e vendit, kopshte dhe ferma në të gjithë Rusinë. Megjithatë, në mënyrë që të rritet trangujve, kërkon njohuri të caktuara. Çorape. Për trajtimin e frutave korrur (zhvishem, lëng, tul), lule, fara dhe gjethe. Kastravec nuk është e nevojshme për të ruajtur për përdorim në të ardhmen gjatë tremujorit të fundit të hënës dhe hëna e plotë. Përbërja kimike. Trangujve 97% e ujit, pjesa tjetër - a azoti-lirë, azot dhe ash material, thiamin, fibra, riboflavin dhe carotene, pektin dhe sodium, kalium, magnez, kalcium, fosfor, hekur, jod, sulfur dhe tjetri , vitamina B, C, PP.


Shërimi pronat. Mjekësisë tradicionale ka aplikuar gjatë e barishte kastravec mbjellje si antitussive, diuretik, laksativ. Trangujve të përmirësuar thithjen e proteinave dhe yndyra, të nxitur sekrecionet e gjëndrave të tretjes, të rritur oreksin. Trangujve të freskëta të ndihmojë të gjithë ata që dëshirojnë të humbin peshë, sepse ata të ngadalësojnë konvertimin e karbohidrateve në yndyrë, dhe kanë pronat choleretic, diuretik dhe laksativ. Por, marinuar turshi dhe këto prona nuk posedojnë. Mjekësi e aplikimit. Mjekët tradicionale këshilluar për të pirë një zierje e kastravec në vend të ujit. Lëng kastravec kastravec dhe të hahet me dhimbje të stomakut, edemë, tuberkulozi pulmonar, kapsllëk të vazhdueshme, aplikuar jashtë për djegiet.

Melchennye kastravec fruta aplikuar për të tumoreve dhe të lëkurës përflakur. Supë është përgatitur nga pasardhësit e vjetër apo pije frutash në sëmundjet e mëlçisë, verdhëz, dhe një zierje e lule - malaries. Mjekësisë tradicionale ka gjetur aplikimin e tyre dhe edemë, dhe e rekomanduar si një mjet anastezik në hepatit dhe dhimbje barku gastrointestinal. Fara kastravec të përdorur në sëmundjet e veshkave dhe mëlçisë. Lëng kastravec përmirëson gjendjen e thonjve, flokëve dhe dhëmbëve të gjetur aplikim në humbjen e flokëve. Infuzion zhvishem kastravec dhe lëng kastravec ndihmon me skuqjen, fytyre dhe inflamacion të lëkurës kur aplikuar jashtë.

Maskat me trangujve të freskëta zbardh lëkurën, mësoj tan, e bëjnë lëkurën të zhdërvjellët. Trajtimi i medicinale mbjellje kastravec bimore. Tretësirë ​​e trangujve mbjellë. Kilogram çerek trangujve të freskëta Muzik, derdh atyre një gotë vodka, le të krijoj 8 ditë dhe pastaj të filtruar. Përdorni për larjen lëkurës me vaj. Supë gjeth mbjellë trangujve. 50 gram vjeshtës trangujve bari oblyyte gjysmë litër ujë të vluar, dhe pastaj e vënë atë në 5 minuta në një tenxhere smalt në një zjarr të qetë. Zierje thith 40 minuta, dhe pastaj të filtruar. Pini 3 g. Per ditës për 0,5 gota e ndonjë gjakderdhje.

Infuzion. 4. l. melchennyh kastravec të freskët me lëvozhgë oblyyte gjysmë litër të ujit të vluar, thith 04:00 dhe filtri. Përdorimi për locione dhe larjes, si dhe kozmetike. Contraindications. Turshi plotësisht refuzojnë turshi dhe një tendencë të jenë mbipeshë dhe atherosclerosis, sistemi kardiovaskular, veshkat, mëlçisë, traktin gastrointestinal, hipertension, atherosclerosis, shtatzënia.