Bimët mjekësore çaj veshkave


Përshkrim. Në tropikët të Azisë Juglindore, në shtëpinë e bimëve mjekësore, kjo është një kaçubë shumë degëzuar dhe me gjelbërim të përjetshëm, deri në 1,5 m në lartësi. Shkurre që i përkasin yasnotkovyh familjes. Ne, çaj veshkave kultivuar si kulturat vjetore, shkurre shpesh dhe lartësia nuk e kalon 0,7 m. Sistemi rrënjë e bimëve është shumë i gjerë, fijor. Rrjedh lartë gjelbër-purple, fund purple, katërkëndësh në të gjithë. Gjethet janë të shkurtër, gjerësi 1,5-4 cm në gjatësi nga 2 deri 10 cm, të vendosura përballë, dhe çdo palë e lë të vendosur në kënde të drejtë me të mëparshmin, fund lë përgjatë venave korotkoopushennye, shyrokolantsetnoyi, romboydalnaya-eliptike ose ovale, me formë pykë-bazë dhe një të tërhequr-top, anët, krupnozubchatye.

Lulet janë me dy buzë, dimly - purple, biseksual, e kombinuar, zakonisht në whorls rreme. Tufë lulesh formon një grup piramidale apikal e 4 deri në 6 inç të gjatë. Bracts në çdo whorls të vogla peduncles zakonisht më të shkurtër, e vështirë, vezak. Fruta përbërë nga arra që janë të mbyllur në zalyshayetsyachashechku. Blooms bimore gjatë muajit Korrik - shtator. Fruta në klimën tonë gozhduan rralla sepse zakonisht bien deri në maturim. Shpërndarja. Siç e dini, barishte çaj veshkave rritur fillimisht në tropik të Azisë Juglindore. Bimë Sidomos shpërndarë gjerësisht në Indonezi (ishujt e Sumatra dhe Java), por ajo mund të shihet në Laosi, Burma, në verilindje të Australisë, Filipinet, Vietnam.


Megjithatë ekziston një barishte quajtur mustaqe Cat-së për shkak të ngjashmërisë së filamente të tij të gjata - stamens me mustaqe cat. Bimë CIS kultivuar me sukses vetëm në rajone subtropikale të Gjeorgjisë sepse mustaqe mace në rritje ka nevojë mesatarisht me lagështi, tokat pjellore dhe të lirshme, dhe madje edhe temperaturë të lartë uniforme, shirat e shpeshta të rënda dhe lagështia e lartë dhe të tokës. Çorape. Materiale farmaceutike parë e bimëve - është e lë të thata dhe këshilla xhiruar. Gjethet ngjyra duhet të jetë i lë pak gri-jeshile në anën e sipërme të purpurt-kafe rrjedh. Era duhet të jetë - "brishtë". Shije është pak astringent, slabohorkovatyy.

. Pas mbledhjes të lëndëve të para të mbetura në zonat ku ajo podvyalivayut dhe thartuar për rreth 30 orë Atëherë ajo është e tharë në një tharëse të veçantë dhomë në 45 ° C. pragun jetën e lëndëve të para - deri në 48 muaj. Përbërja kimike. Në pjesët ajrore të bimëve medicinale dhe gjethet e saj përmbajnë saponins triterpene. Në pjesën i hapur është taninet, lipide, komponimet flavonoid, vaj yndyror, vajra esenciale, acide organike: limoni, tartaric, rozmarinë dhe fenolkabonovaya.
Efektet në trup dhe përdorim në mjekësi. Njohur Evropianët bimë që prej 1927, kur u hap Hryuber.

Që çaj veshkave është përdorur si një diuretik në sëmundje akute dhe kronike të veshkave, i shoqëruar nga albuminuria, formimin edema e gurëve në veshka, azotemia; me urethritis, cystitis, diabeti, përdhes; Sëmundje tëmthi kur, cholecystitis, sëmundje të zemrës, të shoqëruar nga edemë. Çaj veshkave mund të përdoret me glycosides kardiake në pacientët me dekompensimi të qarkullimit të gjakut II dhe III, dhe hipertensionit me dëmtim të veshkave. Në pacientët me cholelithiasis, cholecystitis akute dhe kronike ajo rrit sekretimit acid stomakut alokimit dhe rrit sasinë e acidit klorhidrik të lirë.

Veshkave çaj ekstrakt si një efekt diuretik. Efekti diuretik i shoqëruar nga shpërndarjes në rritje të klorur nga trupi, urinës, ure. Nuk është një përzgjedhje e plumbit - rreth 5 ditë më parë se pa bimë. Udhëhequr duke përdorur bimët eliminohen shpejt nga trupi. Çaj veshkave rrit sekretimin e stomakut lëngje, stimulon sekrecionet biliare, zbulon efekt antiseptik në muskujve të lëmuar të. Çaj veshkave ndihmon për të përmirësuar funksionin e tubthave dhe rritje të filtrimit glomerular. Pranimi çon në çaj veshkave oshchelachivanie urinës dhe rritjen e prodhimit të urinës në ditët e para të trajtimit të, dhe shprehu - 2-3 ditë.

Nën ndikimin e marrjes çaj veshkave përmirëson oreksin, dhimbje të reduktuar, rrit sekretimit të lëng stomakut, reduktohet rendit WBC dhe mukusit në biliare, numri i acidit të lirë klorhidrik në pacientët me cholelithiasis dhe cholecystitis akute dhe kronike. Çaj infuzion të veshkave rrit qumështin në gji. Çaj veshkave është efektive (vetëm gjatë zgjatur për 6 - 8 muaj, me pushimet për 5-6 ditë çdo muaj) kundër sëmundjeve më të veshkave. Ndonjëherë për të përmirësuar të veprimit terapeutik metodën e përshkruar çaj veshkave me herbs që kanë anti-inflamator pronave dhe diuretik (Betula pendula gjethet, horsetail barishte, gjethe bearberry dhe Kastrati).

Si një infuzion, ajo është përdorur për sëmundjet kronike dhe akute të fshikëzës dhe veshkat, dështim të zemrës, të shoqëruar nga formimi i edemë. Rezultatet e mira të sjellë trajtimin e hipertensionit dhe sklerozë cerebrale, në të cilën ka pasur një shkelje të mëlçisë ose veshkave. Çaj veshkave gjithashtu do të jetë e dobishme për ata me aciditet të pamjaftueshëm të lëng stomakut dhe cholecystitis. Medikamente. Infuzion. 200 ml ujë të valë e nxehtë në një kapacitet të mbushur smalt 3,5 gram çaj lë renale, kapak enë të mbuluara dhe të nxehtë në ujë të vluar për 15 min., Pastaj ftohur në 50 minuta.

Lëndët e para shtrydh e mbetura, atëherë vëllimi i infuzion rezulton të sjellë origjinal. Ekstrakt ujor i gatshëm të dyqan e bimëve në një vend të ftohtë për deri në 48 orë. Përdorni 1/4 filxhan në 3 g. Per dite para ushqimit. Çaj veshkave. 1 tbsp. l. me top lë çaj veshkave oblyyte 1/4 litër ujë të ftohtë dhe të zhytem me nxitje periodike 8 në 12 h. pastaj filtrohet dhe ngrohur në një temperaturë të këndshme të pijshëm. Pini 3 gota në ditë (më afër natës - një bit pak). Përdorni çaj për të larë në sëmundjet inflamatore dhe infektive të traktit urinar, dhe me rërë ose gurë në veshka. Por çaji është i kundërindikuar në edemë renale për shkak të dështimit të zemrës dhe të veshkave.

Me çdo inflamacionit të fshikëzës në fazën akute. Veshkave çaj - mund të jetë përzier me bearberry bar, i cili është një nga mjetet më të mira për sanitization traktit urinar dhe fshikëz. Mix 25 gram e barishte lë çaj veshkave dhe të njëjtat bearberry gjethet. Pastaj 2 h. L. oblyyte pjesë 1/4 liter e ujit të ftohtë, le krijoj dhe filtruar pas 10 h. ngadalë pi çaj në formën e nxehtësisë çdo ditë për 2 kupa. Contraindications. Efektet anësore zakonisht është. Por nuk e le mbidozë me ndonjë veshkave apo traktit urinar. Çaj veshkave është i kundërindikuar për shkak të ënjtje të veshkave dhe të dështimit të zemrës.
Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!