Bimët mjekësore bearberry i zakonshëm


Bearberry zakonshëm - një gjelbërim të përjetshëm, lartësia sexhde shkurre e 0.25 -. 1.3 m Ajo i takon familjes së Heather. Gjethet janë të zgjatur, reverse - ovate, gjerësi 4-9 mm dhe një gjatësi prej 12-26 mm të trasha, lëkurë, çakmak më poshtë, janë duke lëvizur me pak fjalë, një gjatësi prej rreth 5 mm fyell, me shkëlqim, e gjelbër të lartë të errët. Lulëzuar bimët në skajet e degëve të bashkohen në dorë të shkurtër venitje. Petals e lule - trëndafili me një lëvizje gjatësi pyatilepestnym 5 - 6 mm. Lule bearberry Common maj-qershor. Fryti i saj - një berries zbetë diametër sferike 6 - 8 mm piqen gjatë muajit Korrik - shtator.

Bearberry fotot e zakonshëm. Rritet bearberry? Bimët mjekësore bearberry i përbashkët rritet në pyje larsh, pyjet e thatë në tokë ranore në pyje, dendur midis kedrit dhe rërë tundër të thatë në pjesën evropiane të CIS, Lindore dhe Siberi Perëndimore dhe Kaukazit dhe Lindjes së Largët. Jashtë CIS rritet në Skandinavi, pjesë të Atlantikut, Evropën Qendrore, Veriore Mesdhe, Ballkanin, Amerikën e Veriut dhe Grenlandës. Logging Teknologji bearberry. Gjethet Bearberry mbledhur maj-qershor dhe fund të korrikut - gusht. Në mënyrë tipike shoots gola prerë, qartë ata nga gjethet e thata dhe ngjyrë kafe, të thata në ajër, dhe pastaj gjethet e bimëve, barërat e këqija dhe gjeth një sitë shirë.


Megjithatë, kjo metodë rezulton pamjen e parë të pakënaqshme (pushim fletë, shumë papastërtitë rrjedh dhe lule). Përveç kësaj, withsharp fidaneve të gjithë barishte depletes shkurre bearberry. Prandaj, është mirë që të këpusin duart gjethe drejtpërdrejt nga shkurre dhe pastaj të thata në një zonë të ventiluar mirë apo attics. Fushat kryesore të boshllëqet - Shtetet Balltike, Bjellorusia, rajoni veri-perëndimor të Rusisë. Në kohët e Bashkimit Sovjetik çdo vit zahotovlyuvalosya më shumë se 100 ton e materialeve medicinale të para. Përfunduar bearberry barishte të papërpunuara zakonisht janë tharë gjethet, pa erë, e hidhur, shije astringent shumë.

Sipas Enjoy 2830-48 dhe shekujt PS-IX. 209, lagështia e parë nuk duhet të tejkalojë 12%, përmbajtje hiri që nuk i kalon 4% përmbajtje Arbutin dhe hydroquinone të lirë të paktën 5,7%, lë papastërti që kanë humbur ngjyrën e tyre natyrale, jo më shumë se 3%, pjesë të rrjedh më pak se 2%, fort copëtuar lë jo më shumë se 3% papastërtitë organike poshtë 0,5% dhe minerale më pak se 0,5%. Përbërja kimike e bearberry normale. Substancat aktive janë Arbutin dhe metylarbutyn, çahet në trup dhe metilhidrohinon të hydroquinone, të cilat përcaktojnë dezinfektues dhe efekt diuretik i drogës bearberry. Në Arbutin (8%), letër përmban acide organike, dhe 30-35% të taninet dhe komponimet e tjera.

Bearberry përbashkët: aplikimi. Për të trajtuar duke përdorur gjethet konvencionale bearberry, të cilat kanë veti antiseptike, astringent dhe diuretik. Pronat medicinale e bearberry normale. Zierje e lë bearberry janë përdorur në sëmundjet inflamatore e traktit urinar dhe fshikëzës. Gjethet e bearberry janë pjesë e diuretik mbledhjes. Sa e ndryshme është quajtur bimë bearberry? Bear veshët, ariu Berry.