Bimët mjekësore hark Detare


Përshkrim. Kjo medicinale bimë shumëvjeçare, qepë barishte 40-50 cm në lartësi. Ajo i takon familjes zambak. Llambë është dardhë, me mish, i mbuluar me luspa thatë të bardhë ose të kuqe. Bimore në diametër dhe 15 cm. Rritja e deri në 3 kg peshë. Grass qepë det lule rrjedhin paraqitur pa lë deri në 1 metër. Në fund të rrjedhin racemose tufë lulesh të trasha të mëdha 40-50 cm të gjatë, ka lule të bardha. Gjethet janë ovate, me një ngjyrë kaltërosh, jeshile të errët, të qetë, me shkëlqim, 5 - 12 cm të gjerë dhe 30-80 cm të gjatë. Bimët Fruta - një kuti me 5 - 12 fara e zezë dhe ngjyrë kafe ose të zezë që piqen në shtator-tetor.

Medicinale blooms qepë detit fabrikë në korrik-gusht, para se të lë shfaqen. Rritja Places. Homeland barishte qepë det - Mesdheu. Qepë të bardhë det rritur në Shqipëri, Portugali dhe Spanjë. Squill Red - Maroku dhe Algjeria. Në thelb ajo rritet në rrip bregdetar, por edhe pse ai u takua në malet në një lartësi prej 1 km mbi nivelin e detit. Në rritur në rajonin Krasnodar, rritur gjithashtu në Kaukaz. Çorape. Pronat kurative e qepë detit të bardhë, dhe të kuqe gjithashtu të përshtatshme për luftimin minjtë. Det e bardhë hark i qartë i lëvore dhe prerë në copa dhe pastaj thahen në diell.


Përbërja kimike. Qepë llambë Detare përmban glycosides (stsylaren Një prostsylarydyn A hlyukostsillaren etj), mukusit (sinistrin), stigmasterol, sitostsrin, choline, acid citric, saponins, oxalate kalcium dhe taninet. Pronat farmakologjike. Glycosides bimët ndikimin e drogës si Digitalis, kanë absorbability të mirë në qoftë se ai hyn në stomak, rritjen diuresis më të fortë se sa glycosides tjera kardiake. Përgatitjet barishte qepë deti e përdorur si një expectorant dhe diuretik. Mjekësi e aplikimit. Qepë të bardhë deti ka gjetur aplikim në hidropizi, bronkit, dështimit të qarkullimit të gjakut në 2 - 3 gradë, veçanërisht në prani të edemë.

Hark i bardhë det ende përshkruar shpesh me glycosides tjera kardiake. Hark bardhë deti përdorur në mjekësinë popullore në formën e tabletave, pluhur, infuzionit (2 - 3 gramë per 200 ml) në mosfunksionimit të zemrës, shpesh me drogat Digitalis, por gjithashtu si një expectorant në bronkit dhe në hidropizi si nje diuretik. Trajtimi i bimëve mjekësore squill. Infuzion. 2 - 3 gram të para derdh një gotë me ujë dhe të mbahen 08:00. Merrni 5 g. Per dite në 6 pika të tretësirë. Tretësirë. Përgatitja e një 15% det infuzion -yu përkulet duke përdorur rekomandime se si të përgatiten drogë.

Merrni 3 - 4 vjet Dita 10 -. 15 pika. Sheqer pluhur. Mix 3 gram sheqer dhe 0,72 gram hark detit. Ndani përzierje në 12 pjesë të barabarta dhe të marrë një 3 - 4 vjet Per dite.. Contraindications. Si agjentë të përkulet det të bardhë shkaktojnë acarim të parenchyma veshkave, ata janë të kundërindikuar për përdorim në sëmundje të veshkave.


Lini ju lutem komentin tuaj poshtë! Është e rëndësishme të dini opinionin tuaj!