Alga deti Medicinale bimore


Në Japoni, alga deti ka qenë prej kohësh konsiderohet si një produkt që mbështet shëndetin dhe energji. Për shkak të saj gatuaj një shumëllojshmëri të pjatave, purees perime, supave dhe ëmbëlsirat ëmbëlsuar. Në shekullin XIII, një nga perandorët kinezë urdhëruar dhe i urdhëroi të gjithë qytetarëve të saj çdo vit për të ngrënë një shumë të caktuar të algave si një mjet profilaktike dhe dietetike. Për të përmbushur urdhri i perandorit organizuar dorëzimit alga deti në cepat e largët të perandorisë kineze. Ajo importuar edhe në Turkestanin, ku mjekët lokale kanë trajtuar gjatë shkakton strumë me të. Përshkrim. Kantier Japanese (alga deti) - një stërvitje e madhe detare në%

D0? Orosl, thallus cila përbëhet nga një rrjetë-rrudhosur ose lentoobraznoy pjatë të qetë gjerësi prej 10-35 cm dhe 1 në 13 metra në gjatësi, në fund shkon në cilindrike kompresuar apo fuçi cilindrike 50-100 cm të gjatë. Thallus lakër mund të jenë bashkëngjitur në tokë shkëmbore përdorur outgrowths e zhvilluara - ryzoydov. Skajet e bimëve pllaka - onde ose të nivelit. Gjithë trupi është i përshkuar bimët pasazhe mukoze. Pjatë e tij është shkatërruar çdo vit, por pjatë të re menjëherë fillon të rritet nga gjeth majtë. Jeta alga deti varet nga kushtet klimatike.


Po Deti alga deti i Japonisë jetoj - 2 vjet, dhe kjo është në dete veriore - sa më shpejt që është 3 - 4 vjet. Bimët Catch-spore bëhem prej korrikut deri në tetor. Rritja Places. Leshterikët formimin dendur në një thellësi prej 1 në 20 metra në det në afërsi të zonës së bregut të Lindjes së Largët dhe detet veriore, shell dhe tokë me gurë. Çorape. Leshterikët rezervave nga qershori deri në shtator. Bimët medicinale rizomat i mbledhur në Detin e Bardhë pas një stuhie, kapjen e tyre në një thellësi prej 5 - 6 metra duke përdorur polet gjata dhe rakes. Pastaj ata pastrohen nga papastërtitë dhe të thata në diell.

Thata thallus alga deti grimcuar dhe janë vendosur në të mëdha çanta kanavacë apo kuti kartoni. Ata alga deti i ruajtur thatë në jo më shumë se 36 muaj. Dendur Rimëkëmbjes Deti është 2 vjet. Përbërja kimike. Bimët mjekësore që përmbajnë alga deti leshterik, mannitol, fruktoza, acid alginic, jod, vitaminë B, C, A, E dhe D, minerale natriumi, kalium, bromine, magnez, jod, kobalt, pigment kafe, gjurmët e arsenikut dhe të tjerët Pronat farmakologjike. / Leshterikët Strong - një ilaç tonik për shumë sëmundje. Efekti hershme e bimëve të shoqëruara me praninë e jod në përbërjen e tij.

Ka dëshmi se ndikimi i jodit reduktuar ton enëve të gjakut, ul viskozitetin e gjakut dhe tensionin e gjakut. Laminaria zvogëlon përqendrimin e kolesterolit në plazmë, zvogëlon gjasat e arteriosklerozës.
Mjekësi e aplikimit. Leshterikët si një bimë medicinale përdorur për parandalimin dhe trajtimin e hyperthyroidism, goiter endemike, enterocolitis akut dhe kronik, proctitis, sëmundje Graves i butë 'si laksativ për kapsllëk. Leshterikët është përdorur si një ilaç antidot për sëmundjet e sipërme të rrugëve të frymëmarrjes në njerëzit të cilët punojnë me radionuclides dhe kripëra barium.

Leshterikët përdorur për mbytje. Leshterikët pengon zhvillimin e sarkomë, ajo është përdorur edhe për të trajtuar përdhes. Leshterikët përshkruar qëllime profilaktike dhe terapeutike për të mbushur jod nga trupi. Trajtimi i medicinale kale detit bimore. 1 ch. L. alga deti barishte të thata derdh 200 ml ujë dhe të lënë për një orë. Pastaj përdorni ekstrakt per inhalacion, që kalojnë 5 minuta në një kohë, trajtimi i saj - 10 seanca. Për parandalimin e goiter endemike leshterik shkallën e përcaktuar prej 1 h. L. pluhur për 7 ditë. Për të kënaqur urinë tuaj për trashje, lakër jeshile det duhet të hedh në ujë të ftohtë për 24 orë, pas së cilës të gjithë ujit që duhet të pini ngadalë për 1 - 2 dallëndyshe.

Contraindications. Alga deti është i kundërindikuar në sëmundje ku droga janë të kundërindikuar me jod, urtikaria, diatez hemorragjike, nefrit gjatë shtatzënisë, abrasions. A nuk abuzojnë me Kale deti, mos harroni perandorin kinez i cili urdhëroi atë për të ngrënë vetëm një shumë të caktuar për vitin, ose ju mund të zhvillojnë yodyzm.