Bimët mjekësore mordovnyk normal


Përshkrim. Mordovnyk e zakonshme - një barishte gjithëvjetor me nje ndjerë-Arachnoid, dhe dritë të drejtpërdrejtë rrjedh, deri në 1 m në lartësi. Ajo i takon familjes Compositae. Gjethet e bimëve fort pinnatisect, zgjatur, alternative, në buzë të dhëmbëve gjembaç ose ribbed; underside e tehut fletë - një ndjerë i mbuluar me push të bardha, të lartë - të errët - gjelbër.
Gjethet Stem - sessile, basal - petioles. Root core trashë. Lulet janë blu ose blu, me tuba, kombinuara në florets mëdha - topa në skajet e fidaneve. Fruta - achene veretenovydnaya se fshehur qime rrafshuar.

Bimët mjekësore mordovnyk blooms normale gjatë muajit Korrik - gusht. Fruta - një achene cilindrik - maturohet në shtator. Mordovnyk ka disa lloje. Po, mordovnyk sharoholovoho jashtë praktikisht identike me mordovnyka normal dhe ka të njëjtat prona medicinale. Shpërndarja. Mordovnyk normal rritet në Afrikën e Veriut, Evropa Lindore dhe Perëndimore. Ajo ndodh në pjesën jugore të territorit evropian, në Uralet jugore, Siberia Perëndimore, Azinë Qendrore - në shpatet e kodrave, plazh bregdetare në shkretëtirë. Kultivuar në strehuar, pozicion me diell. Tokës për bimët duhet të jenë të mirë-drenazhuar, dritë, e thatë dhe e vënë gëlqere.


Mordovnyk e zakonshme nuk mund të qëndrojë tokë të lagësht dhe të rënda. Propaganduar duke pjesëtuar bush ose suckers-origjinë në vjeshtë dhe fara mbjellje në pranverë. Çorape. Kone me dorë të përfundojë në vjeshtë, pas farë maturimit. Bimët e tharjes prodhuar në ajër ose në tharëse. Pastaj farat e përzgjedhura nga inflorescences ose proveivayut. Fara Shelf - 1 vit. Përbërja kimike. Frutat alkaloide gjenden kryesisht ehinopsyn; në gjethe dhe rrjedh - ehinopsyn shumë më pak. Me vaj fruta të guximshme. Frutat janë triterpenoids, alkaloide, flavonoids, phytosterols, dhe madje gome, taninet, vaj esencial.

Saponins gjetura, coumarins, acid Askorbik. Efektet në trup. Mordovnyka infuzion në doza të mëdha, ul presionin e gjakut, dhe të vogla - rrit atë. I njëjti model është vërejtur kur stimulimin dhe toning efekt mordovnyka: Në doza të vogla ajo - emocionuese, dhe të mëdha - dëshpëruar në kohë mund të çojë në kapjen. Ai gjen një tonik i përgjithshëm, muskujt skeletore tonik, rrit excitability refleks i palcës kurrizore. Aplikimi. Infuzion i frutave mordovnyka trajtoj konfiskimet, dhimbje koke, miopatia, shkurtime. Në mjekësinë popullore, bimë është përdorur si një diuretik dhe bën të dalë djersë, sëmundjet e lëkurës, duke marrë lodhje.

Frutat mordovnyka zakonisht rekomandohet për hipotension dhe hipertensionit, arteriosklerozës dhe agjent si cardiotonic. Mordovnyk përdorur topically për sëmundjet e lëkurës, në - në sëmundjet e hundës, fytit, mushkërive, dhe ende ajo vepron si një diuretik dhe bën të dalë djersë. Disa fragmente të bimëve mjekësore të përdorura në konvencionale mëlçisë mordovnyka ehinokokky, hepatiti infektive, infeksionet respiratore, ethe të përhershme (rrënjët), pleurit, malaries, pneumonia - tufë lulesh (kuvendi) dhe me gastroenteritis (tufë lulesh). Frutat mordovnyka përdorura në atrofi të muskujve dhe lodhje; në paralizë periferike, me ptosis e qepallë e sipërme dhe atrofi optik nervore.

Në epilepsi përdorur pjesë aboveground e bimëve - lule. Ata janë përdorur dhe në sëmundjet e kanalet biliare dhe të mëlçisë, sëmundjeve të lëkurës, si një choleretic, ndërsa me nervozizëm - sëmundje mendore, të vjella dhe sëmundje të gjakut zbatueshme - rrënjët e bimëve. Ata janë përdorur në kirurgji, kanceri stomakut dhe kancerit esophageal. Bimore ka një tonik dhe efekt tonik; Eksperimenti tregon efekt terapeutik në paralizë të shkaktuar nga mekanik dëme nervore. Përdoret për paraliza periferike, radiculitis, plexites efektet e trajtimit të poliomelitit.

Hulumtimet klinike e mordovnyka drogës - ehinopsyn - dha rezultate premtuese në trajtimin e paralizë të nervore fytyrës, mesit - nervit shiatik dhe madje miotroficheskoho anën e të sklerozai sklerozë të shumëfishtë. Medikamente. Infuzion i frutave për të rregulluar presion. Hidh një gotë me ujë të valë 2 -. 3 orë L. melchennyh fruta të thata, thith 2 h., filtër. Merrni 1/3 filxhan 3 g. Per dite. Mordovnyka infuzion, i marrë në 2/3 filxhan 3 g. Per dite, ul presionin e gjakut, dhe në qoftë se konsumohen 1 tbsp. l. 3 g në ditë -. Rritjet presion. Infuzion i pjesëve ajrore me humbjen e flokëve dhe dhimbje koke dhe si një diuretik dhe bën të dalë djersë. Hidh 1 filxhan ujë të valë 2 orë.

l. . melchennoy pjesëve të thata ajrore mordovnyka zakonisht, thith 2 h, filtër, pini 1 - 2 tbsp. l. 3 g. Per ditë. Supë.
300 ml ujë oblyyte 1 h. L. melchennyh mordovnyka fara, kuzhinier për 15 min., thith 2 h., derdh me napë. Merrni 4 g. Per ditë për 2 lugë. l. Përdorimi supë në atrofi të muskujve, lodhje, parezë, pezmatim nervi dhe paraliza, dobësisë seksuale dhe vizion të dështuar. Fara Infusion mordovnyka. Për fëmijët nga 3 deri 4 - s 1/2 orë L.. Fara oblyyte 250ml ujë të zier kohët e fundit dhe zhytem brenda natës në një termos. Në mëngjes, të filtruar dhe pini një gotë ose gjysmën e ditës.

Fëmijët mbi 4 - s mund ta plotësoni për 1 h L.. mbjellim 250 ml ujë të valë. Kjo recetë mund të përdoret me mosmbajtjeje 3 g. Një ditë për 1/3 filxhan. Tretësirë ​​e farës mordovnyka. 5 gram fara mordovnyka normal oblyyte 100 ml të alkoolit dhe le të qëndrojë në të ngrohtë 3 javë. Merrni paralizë në 2 p. Dita 25 pika. Në kushtet asthenic me simptomat e pije pafuqi infuzion me ujë ose tretësirë ​​të alkoolit të farave doze mordovnyka zakonisht. Agjentët farmakologjike. Drogës "zgjidhje nitrat ehinopsyn" për të përshkruajnë injeksione dhe përdorim të brendshëm. Ajo është përdorur me radykulonevryty miopatia, paraliza periferike nervore fytyrës, dhe madje edhe në kushtet asthenic me simptomat e dystonia vaskulare, hypotonia dhe atrofi optik nervore.

Kohët e fundit ehinopsyn atë pjesë të përgatitjes, të zëvendësojë komponentet shumë më efikase. Contraindications. Të gjitha ilaçet me mordovnyka mund të përdoren vetëm në drejtimin dhe nën mbikëqyrjen e një mjeku, sepse kjo fabrikë - toksike.