Bee balsam i bimëve medicinale


Bee balsam është një barishte medicinale në cirk shumë shumë polemika. Disa e konsiderojnë atë rastrepkami lule, ndërsa të tjerët të gjejnë atyre një bukuri të veçantë. Por për të vlerësojmë bimore është e nevojshme jo vetëm për bukurinë e saj, por për vetitë e saj ushqyese dhe medicinale. Monarda (Monarda) - një barishte medicinale. Ajo i takon familjes Labiatae. Atdheu i tij - Meksikë ku Bee balsam ishte sjellë në Spanjë nga Kolombi. Por fabrikë fillimisht nuk e ka paguar shumë vëmendje, e cila është arsyeja pse evropianët rreth Bee balsam arrihet vetëm pas 85 vjet. Kontribuar mjeku libër N. Monardesa. Por ai e quajti Monarda ndryshe - dushevik Verhinskoyi dhe Origanum kanadeze.

Dy shekuj kanë kaluar dhe në 1753, Monarda në klasifikimin e saj të përfshira Karl Lineus, duke i dhënë bimore emrin gjini në nder të H. Monardesa. Bee balsam drogës pastaj u harrua përsëri. Vetëm pas vetëm një shekull, ajo filloi të rritet në Azi dhe Evropë si bimë aromatike. Kështu ajo është ngatërruar shpesh me bergamot për shkak të ngjashmërisë së aromë e saj dhe aroma e bimëve agrume. Bee balsam është quajtur edhe pendë indian, balsam amerikan, nenexhik limon, balsam mal dhe Indians - çaj Oswego. Monarda si familja, ka rreth 20 lloje. Shumica e tyre - pranverë perennials samoonovlyuvatysya.


Monarda Stem branched, i drejtë, deri në 140 cm i gjatë. Lë drejtkëndësh-heshtak, dhëmbëzuar. Lulet janë të vogla dhe të grupuar në disa inflorescences holovchatyh. Çel Monarda mund të vërehet që nga korrik dhe në fund të verës. Shumimin e bimëve duke përdorur ndarje bush, fara dhe pjesë e rrënjëve. Rritje e fara është normale, 15 - 20 ditë. Bimë balsam North American Bee e do diellin, por mund të rriten në hije të pjesshme. Rrënjët Monarda dimër-guximshëm, ndryshe nga pjesa lart-tokësore. Bimët Mjedër në 4 vjeç mund të ketë deri në 150 shoots lulëzuar, e cila shpjegon efektin e saj dekorative.

Monarda tokat lehtë, por nuk toleron tokë të lagësht dhe shumë acid. Përgjigjet edhe për plehra organike. Bee balsam i njohur si një houseplant. Ai përdor tre lloje saj: limon, tuba dhe dvoychataya. Pronat medicinale e bimëve Bee balsam. Monarda si një bimë medicinale, e njohur me vaj esencial të saj, i cili siguron veprim antiseptik dhe antimicrobial. Bee balsam dudchasta Në mjekësinë popullore përdoret për të trajtuar bronkit kronik, sëmundje rrezatimi dhe astma, infeksion me Salmonella. Lëng nga gjethet e barishte Bee balsam shërojnë plagët. Kur plagët dhe frakturat duke përdorur çaj Monarda bar.

Tea me Monarda mund të marrë bimëve të freskëta ose të thata në numër 2 tbsp. l. Zakonisht njëpasnjëshëm në lule pluhur, e lë dhe rrjedh, dhe pastaj derdh atyre një gotë me ujë të vluar për 25 minuta, filtruar përmes garzë, dosypayut sheqer në shije dhe pini tri herë në ditë për një filxhan çerek. Monarda limon Produktet e përfshira në shumë vende si perime pryanovkusovaya. Në SHBA ajo është përdorur për pirja e çajit, dhe si erëza për salads dhe enët e mishit për të përmirësuar tretjen dhe oreksin. Për të përgatitur sallatë, të marrë 50 gram gjethe të freskëta të fidaneve Monarda, të njëjtën qepë të gjelbër, një vezë, 20 gram krem ​​kosi dhe kripë për shije.


Lahen herbs, pres atë, shtoni kripë, shkërmoqet vezë, pour salcë kosi dhe përzierje çdo gjë. Siç mund ta shikoni, një bimë medicinale Bee balsam, ajo mund të përdoret nga herbalists tona dhe cirk! Carolina,