Bimë medicinale qumështore solntsehlyad


Përshkrim. Euphorbia - kjo është e zakonshme në fabrikën tonë, e cila ka rreth 2000 specie. Në CIS rritet vetëm rreth 170 lloje të qumështore. Në Rusi qendrore evropiane më shpesh se anëtarët e tjerë të qumështore, solntsehlyad përbashkët rryellit, që paraqet barishte vjetore 10-50 inç i gjatë, nganjëherë zhveshur, kryesisht paktë-me flokë të mësipërme. Rrënja e kësaj fusiform bimore dhe i hollë. Medicinale solntsehlyad qumështore bimë takon familjes Euphorbiaceae. Rrjedh e bimëve mund të jetë nga 1 në 30, të gjithë ata me një trashësi prej 1 deri 4 mm, ose përhapja ose i drejtë.

Stem lë pak evropian, alternativ, obovate ose width lopatchaste 5-13 mm dhe një gjatësi prej 8-28 mm. Në qumështore rrjedh hipur solntsehlyada 5, 0,5-4 cm në gjatësi, në fund të tre-i veçantë. Një xhami bell-formë lule rreth 2 cm në diametër, pak me gëzof brenda, jashtë lakuriq. Farërat kafe, vezak. Blooms Solntsehlyad qumështore në prill dhe maj. Shpërndarja. Ky lloj i qumështore rritet në Azinë Qendrore, Moldavia, Bjellorusia dhe pjesën evropiane të Rusisë, Ukrainës dhe Kaukaz. Shpërndarë në Evropë, Skandinavi, Ballkanin, në Lindore dhe Mesdheu perëndimor, Azia e Vogël, Irani, Armenia, Japoni, Indi, Afganistan, Nepal, Pakistan, në verilindje të Kinës, gadishullin e Koresë, të listuara në Amerikën e Veriut .


Në thelb rritet përgjatë rrugëve, në vende të mbeturinave, përgjatë kanaleve, në kopshte, e rrallë në kulturat. Të jenë të kujdesshëm - solntsehlyad shumë helmues qumështore. Latex, e cila vepron për ta kthyer çdo pjesë e bimëve ndikon mukozën e traktit gastrointestinal dhe hundës syrin shkakton plagë në lëkurë. Çorape. Për prodhimin e drogave të korrur solntsehlyada qumështore bar (lule, gjethe, rrjedh), rrëshirë, rrënjë, llogore qumështi. Grass dhe dyqan tyre për këtë pranverë dhe verë. Për këtë qëllim ajo prerë, të thata, atëherë melchat. Rrënjët janë korrur ose vjeshtë apo pranverë.

Dhe të përgatitur për të ruajtur të njëjtën mënyrë. Farmaceutike të para materiale dyqan - gati një vit. Përbërja kimike. Bimore përmban sheqer prej malti, fruktoza, glukoza, acid sucinik, triterpenoids, diterpenoidy, steroid, flavonoids, gome, acidet phenolcarbonic dhe derivateve të tyre. Në qumësht lëng gjetur steroid. Rrënjët janë të pranishëm quercetin kvertsytryn rrëshirë pjesërisht i hapur - saponins, titimalin, quercetin, flavonoids, catechins, në rrjedh - rrëshirë, gome, në një letër - acid Askorbik. Fara gjetur vaj yndyror, i përbërë nga margarinë, palmitik, oleik, stearik, linolenic, linoleik, miristik dhe acid lauric.

Efektet në trup. Euphorbia solntsehlyad ka antibacterial, anti-inflamator, expectorant, anthelmintic, vjellje, pastrues dhe veprim analgjezik. Zierje e përdorur nga jashtë për abrasions dhe infuzion - si një mjet për të tumoreve. Aplikimi. Në mjekësinë popullore, gjeti një përdorim - zierje e rrënjët dhe bimët barishte, latex, fabrikë pluhur, barishte ekstrakt dhe fara dhe fara. Po bimë barishte janë përdorur si një nxitës i fortë dhe tumoreve malinje, reumatizmi, antraksit. Latex është përdorur nga jashtë për të hequr lythat. Zierje e rrënjët është përdorur si një agjent anthelmintic, barishte - në sifilisit.

Provuar epilating rrëshirë të veprimit. Pluhur Kina dhe zierje e 3 - 9 gram solntsehlyada qumështore të përdorura për dizenteri bakterial, cerozë mëlçisë me ascites, edemë. Çdo numër melchennaya pjesë pluhur ajrore e bimës infused në vaj perimesh ose yndyrë është e përzier me të fistulat të nxehta dhe të përdorura nga jashtë për tuberkulozin apo tuberkulozi limfatike nyjet. Në rryellit solntsehlyada supë lahet fëmijët, dhe pija e tij me diarre, e përdorur për kremra të ulcerat. Medikamente. Infuzion i barit. 750 ml të valë Brew ujit 10 gram të bimëve thith një orë, pini 1 tbsp.

l. herë në ditë pas ngrënies. Kohëzgjatja e marrjes - një muaj. Zierje. Hidh një gotë me ujë të vluar 100 gram të bimëve mjekësore solntsehlyada qumështore bimë, pastaj vlim atë për 10 minuta. zjarr në një të qetë, të ftohtë dhe filtri. Në pak ngrohur supë mund të fluturoj Kategori