Bimë medicinale qumështore valdstena


Përshkrim. Euphorbia Valdstena - një droge, barishte dhe shumëvjeçare, gri, të zhveshur, 40-80 cm i gjatë. Bimët Root kosonishodyaschaya ose vertikale, shumë koka, të degëzuar, ajo rrjedh branched, prutevidnyy, i ngritur me 5-20 gjeth; në nivelin bazë që lë të rrjedhin, cupped pak presion ose i ulur. I takon familjes Euphorbiaceae. Lule të verdhë - gjelbër, humbje e ngjyrës në qershor-gusht. Fruta - trehoreshek tupoyaytsevidnyy. Farat e bimëve - vjollcë - ngjyrë kafe, gjerësisht. Shpërndarja. Qumështore Medicinale bimë rritet Valdstena dhe në Bjellorusi dhe Ukrainë, dhe Lindjen e Largët, dhe properëndimorë dhe Siberinë Lindore dhe pjesën evropiane të Rusisë dhe Azisë Qendrore.

Euphorbia Valdstena mund të gjenden në vende të mbeturinave, kullotave dhe ugar, në shpatet e përroskave dhe kodra dhe në shkretëtirë, fusha, rrugëve, clearings pyjore në stepat e përziera me bar, në skajet e pyjeve, grasslands e përmbytura dhe scrublands, e karbonat dhe tokës me rërë. Çorape. Përgatitjet janë subjekt rrënjët, bar (lule, gjethe, rrjedh) dhe malochaya lëng barishte Valdstena. Afati i ruajtjes së lëndës së parë - 12 muaj. Përbërja kimike. Në qumështore Valdstena gjetur alkaloide. Lëng i lë, rrjedh, rrënjët dhe resins janë të pranishëm acid malik në rrënjët - rrëshirë, gome. Bimët Gras përmbajnë flavonoids (hyperin, quercetin).


Rrjedh qumështore - rrëshirë, gome. Lë - gome, inositol, vitaminë C, rrëshirë. Fara gjetur vaj yndyror. Aplikimi. Lëng nga jashtë barishte e përdorur për të trajtuar plagët dhe sëmundjet e lëkurës. Supë është bërë nga rrënjët është përdorur si një diuretik, laksativ, ilaç për të vjellë, anthelmintic, analgjezik, që ul temperaturën, anti-kancer. Gjethet dhe të rinj rrjedh e bimëve të përdorura nga jashtë për leishmaniazën, dermatomycosis, për të pastruar lëkurën e drithërat dhe lythat. Trajtimi i bimë medicinale qumështore Valdstena. Supë si laksativ. Një gotë me ujë të nxehtë oblyyte 1,5 gram rrënjë të thata melchennyh, dhe vlim 5 minuta, thith një orë për të pastruar thahet supë përmes 2 shtresa të napë.

Përdorni supë për ushqim disa herë në ditë për 2 lugë. l. Infusion si një laksativ, diuretik, analgjezik dhe anti-kancer. Hidh një gotë me ujë të valë 1,5-2 gram thatë infuzion melchennoy bar thith disa orë dhe kullimin e infuzion gatuar përmes 2 shtresa të garzë të pastër e infuzion. Merrni infuzion në 2 -. 3 viteve Ditën 1 tbsp. l.