Bimët mjekësore Lungwort myahchayshaya


Bimët mjekësore Lungwort myahchayshaya - bimët ngrënshëm, ka kohë që janë përdorur në mjekësinë popullore për trajtimin e përgatitjes vitaminës së supave dhe salads. Bimore ka disa emra, më të njohura e të cilave - lehochnitsa dhe Lungwort. Përshkrimi Kjo barishte barishtore shumëvjeçare që të 30-50 inç i gjatë me dark - kafe, rhizomes trasha në lobes shnurovidnyh shtesë me rrënjë të gjata. Takon burachnykovyh familjes. Rrjedh e bimëve pubescent. Gjethet janë rrënjët e mëdha nën 30 cm në gjatësi, kadife, eliptike. Gjethet në të rrjedhin më pak i zgjatur. Lulet janë me tuba, për pllenim rozë, pastaj - violet-blu, të drejtë, të grupuara në dorë venitje.

Lulëzuar Lungwort myahchayshaya nga fundi i prillit deri në mesin e majit. Frutash e saj - me shkëlqim arra vezak i zi. Pas maturimit të rrjedhin në mënyrë të pashmangshme vdes dhe bimore formuar rozetë. Shpërndarja e bimëve medicinale Lungwort myahchayshaya rritet në brezin malor-pyjore, pyjeve-stepe dhe zonave pyjore në skajet e pyjeve të rralla siberian, livadheve e pyjeve.
Përbërja kimike e Lungwort centralit schonaym'yakshoyi përmban taninet dhe substancave mukoze, polysaccharides, saponins, acid Askorbik, carotene, flavonoids, rutin dhe minerale (oksidet e silikonit, kalium, mangan, hekur, kalcium) efekt terapeutik i barnave schonaym'yakshoyi Lungwort barishte Lungwort schonaym 'klikuar në proceset e tumorit në trup të ketë një efekt pozitiv në gjakun e pacientit dhe të ndihmojë për të përkeqësojë efektet e drogës anticancer.


Grass Pulmonaria officinalis përdoret për infuzion se mjekësia tradicionale rekomandon sëmundje të mushkërive për gëlbaze më të mirë dhe si zbutës dhe anemi, çrregullime metabolike, bronkit, cystitis, pneumoni. Naym'yakishu Lungwort përdoret për ekzemë. Në këtë rast, ajo vepron si një hemostatic, inflamator, pak astringent me nefrit, sëmundje të mëlçisë, gjakderdhje dhe sëmundjeve të grave të ndryshme për. Gjethet e bimëve aplikuar për të plagëve purulent për shërimin e tyre të hershme. Lungwort infuzion schonaym'yakshoyi 4 h. L. Lungwort bari pour 2 gota ujë të valë dhe të mbahen 02:00 të ftohtë, pastaj të filtruar dhe pirë për 30 minuta përpara se të hahet një gjysmë gotë 4 herë në ditë.

Alexander,