Bimët mjekësore machok verdhë


Përshkrimi i uzinës. Machok verdhë - një barishte gjithëvjetor në 20-50 cm në lartësi. Në ngarkim të familjes lulekuqe. Ka spirally përdredhur, shufra, rrënjët e gjata për të 0,50-0,70 m në gjatësi. Në vitin e parë të këtij barishte është formuar rozetë e lë të mëdha 15-35 cm në gjatësi. Ata janë të dendur qime pubescent lirës - pinnately - dissected. Rrjedh ishte e rrumbullakët, i drejtë, blu - jeshile, e degëzuar, qime ndonjëherë fshehur shpërndara, kryesisht lakuriq. Gjethet embrionale janë alternative, shumë, gri, tolstovatye. Lule vetmuar, diametri i madh 2 - 5 cm, axillary ose apikal, me më shumë ose më pak të formuar gjeth.

Buds mprehtë, ovate - zgjatur, gjatësia venitje në 2 - 6 cm Petals ishte e rrumbullakët në 3 -. 3.5 cm i gjatë, të errët - të verdhë, të verdhë, me shkëlqim, jo ​​aq shpesh portokalli ose të artë - të verdhë. Fruta - kuti linear struchkovydna me 2 dyer. Bimët mjekësore machok blooms verdha në 1 korrik, vegjetacionit, në 2 - maj deri acar. Farërat e zezë, të vogla, pak reniform, piqen në qershor - Shtator, ajo nuk është në të njëjtën kohë. Shpërndarja. bëhem kuti pothuajse menjëherë plas, shkërmoqet fara, duke formuar vetë-mbjellëse. Machok verdhë - thatesira-rezistente, ngrohje-dashur, dritë, bimë pakërkues të tokës.


Ajo rritet edhe në tokat ranore dhe të varfra dhe kodrinë. Machok gjallë verdhë në bregdetin e Detit të Zi - Kaukaz dhe Krimesë. Në Krime, ajo rritet vetëm në bregdetin jugor - nga Karadag në Sevastopol. Mbi të detit rritet në mënyrë sporadike në shpatet. Në Kaukaz jetojnë në bregdetin e Detit të Zi nga goja e lumit lumit Çoruh në Gadishullin Taman. Në fushën e saj e natyrshme e rritjes rritet me zhavorr machok të verdhë, brigjet e detit e rërës dhe më pak të shpeshta mbi zhavorr dhe shpatet shkëmbore të cilat përballet detin; pak larg nga bimët e detit rriten verdhë Machka vetëm në luginat e lumenjve e rërë - tokës zhavorr.

Në zhavorr të thatë machok qëndron shumë gjatë në shitore të vogla dhe në vitet e lagësht apo të lagësht ajo zhvillon një bimë shumë më të fuqishme me lule të mëdha dhe teh fletë. Çorape. Lëndëve të para mjekësore verdhë Machka është degëzuar, me gjethe rrjedh me buds, fruta papjekur, lule, pjesërisht melchennye ose gjethe të tëra, i ruajtur në bimët lulëzuar. Mbledhja e bimëve medicinale Machka habitateve natyrore të verdhë nuk është e këshillueshme, sepse ajo është koha që ha shumë koleksion sepse bimë rritet shumë pak të kudo. Prandaj, për qëllime mjekësore machok verdhë trajtohen në kulturë, fermat shtetërore, të cilat kërkojnë të mirë-drenazhuar, pjellore tokës, pak alkaline.

Plantacion kryesor është postuar në Moldavi, Krime dhe Kuban. Lëndëve të para e mbledhura janë të paketuara në bales e 50 kg dhe ruhen në një zonë të thatë ventiluar. Afati i ruajtjes së lëndës së parë - 36 muaj. Përbërja kimike. Rrjedh dhe lë janë të verdhë Machka vendosur më shumë se 15 alkaloide izohinadina rrjedh: protopyn, Glaucine, sanhvinarin, hlauflorin, mahnofloryn, helerytryn, izokoridin, allokriptopin, izoboldin, dhe më shumë mukusit, i hidhur, acid (dioksimaleynovuyu dhe fumarovuyu) dhe rrëshirë. Rrënjët janë alkaloide të pranishëm: sanhvinarin, haleritin, protopin etj Pronat farmakologjike. Medikamente Machka ekspozitë verdhë hypotensive (rënie të presionit të gjakut), antitussive, pronat antispasmodic dhe analgjezik të vogla.


Mirë Glaucine "punon" me pneumoni, trajtimin e bronkit, faringjit, abscesit në mushkëri dhe sëmundje të tjera të frymëmarrjes. Aplikimi. Në mjekësinë popullore pjesët ajrore të bimëve medicinale Machka verdhë përdoret si një expectorant, diuretik, antidiabetike dhe qetësuesve. Hydrochloride Glaucine ndikon në sistemin qendror nervor të njeriut dhe ajo ka një efekt të fortë antitussive. Për forcë dhe ndikim duration protyvokashlevoho Glaucine disa codeine diyalnishe. Ajo nuk ka efekte anësore mbi gastro - traktin e zorrëve, ndikimin mbizotërues mbi frymën dhe nuk zgjohet duke u përdorur për të. Hydrochloride Glaucine përshkruara për sëmundje të ndryshme pulmonare, bronkit akut, pleurit exudative, sëmundjet respiratore akute, fibroze - tuberkulozi pulmonar cerebrale, abscese të mushkërive dhe sëmundjeve të tjera respiratore.

Agjentët farmakologjike. "tableta Glaucine hidroklorid" - pllakat e drogës e 0,05 gram. Të rriturit 0,05 g 2 -. 3 vjet në ditë pas ngrënies, fëmijë - 0,01 -. 0,03 m Në Poloni pjesët ajrore janë tuekhlautsin verdhë Machka drogës dhe Bullgari - bronholitin, glauvent dhe hlauterpin. Medikamente. Zierje e lë dhe lule Machka verdhë (hlautsiuma). 1 ch. L. lëndëve të para deri në 1 gotë me ujë të valë dhe kuzhinier për 2 - 3 minuta - të përdorur si një forcues i përgjithshëm për lodhje, dobësi e përgjithshme. E njëjta supë tregon një efekt të lehtë diuretik. Për përdorim të jashtëm.

Melchennye Machka lë të verdhë të freskëta aplikuar për të plagëve dhe bruises në një 12 - fashë orën orë mjekësor ose kompresë. Contraindications. Për shkak të faktit që Glaucine tregon efekt hypotensive mbi trupin e njeriut, ajo nuk është e përshtatshme për hipotension.