Bimët mjekësore brirët e mitrës


Përshkrim. Bimët mjekësore brirët e mitrës (brirët, brirët e zezë) - një kërpudhat që më ha kullosa, kryesisht në thekër. Ai iu referua ascomycetes. Mëso brirë mundshme nga fërkimit me veshët e brirë thekër vjollcë-zi. Makarona kërpudhat lakuar pak, trekëndëshi, i zgjatur, gjerësi prej 3 - 5 mm, me gjatësi 1 - 3 cm. Rritja Places. Brirët makarona trajtohet dhe korrur në Siberi, në Vologda dhe Leningrad Oblast, Ukrainë dhe Bjellorusi. Brirët Përgatitja e mitrës. Brirët makarona grumbullojnë veshët e duhura gjatë ripening thekër para korrjes dhe gjatë klasifikim manual të misrit të freskëta.

Makarona tharë në tharësin, dërgimin e një shtresë e hollë në zonën 50 gradë Celsius ose të errët ajrosur. Procesi tharje e kontrollit të vazhdueshëm dhe të plotë kur brirët fillojnë për të thyer me një zhurmë të lehtë. Dyqan gati lëndë e parë jo më shumë se 12 muaj. Para se të aplikoni brirët janë tokë në pluhur. Përbërja kimike. Në brirët e zezë barishte alkaloide ergot të gjetura:. Erhotaminin, erhokristin, ergotamine, erhozinin, erhozin et al, azotit-përmbajnë komponimet: choline, uracil, acetilkolinës, erhotioneip, Betaine. Gjithashtu theksoi hrizerhonovaya dhe sokalonovaya acid. Pronat farmakologjike.


Bimët mjekësore provokon kontraktimet fitim muskujve të mitrës. Dhe kur të marrë drogë me një përqendrim të ulët të relaksimeve detyrë brirët e mitrës dhe kontraktimet e muskujve nuk është i shqetësuar. Doza më të larta të shkaktojë spazma e muskujve dhe rënie në amplitudë të lumen mitrës ngushtimin e enëve të gjakut dhe rritjen e presionit të gjakut.
Doza të mëdha të brirët mitrës gjithashtu të shkaktojë dëme të enëve të gjakut të gjymtyrëve dhe të çojë në zhvillimin e gangrenë. Makarona ofron antiadrenalinovoe veprim. Aplikimi brirët e mitrës mjekësi. Droga e bëra nga bimët medicinale brirët e mitrës, e përdorur kryesisht në obstetrik-gjinekologjik gjakderdhje praktikë mitrës, periudhën pas lindjes dhe poelsabortnom, hipotension dhe mitrës subinvolyutsii, dhe menorrahyyah mstrorrahiyah, polyps, endometritis dhe kështu me radhë.

faqe efekt hemostatic lidhet kryesisht me ngjeshje e enëve të gjakut ulur muskujve të mitrës. Trajtimi i medicinale brirët bimët mitrës. Brirët Infusion mitrës. 1 ch. L. brirët e mitrës krijoj 200 ml ujë të valë. Le të paraqiten për rreth një orë dhe pastaj të filtruar. Pini 3 g. Per ditë për 2 h. L. përpara se të hahet. Contraindications. Horn - bimë helmuese. Përveç kësaj, contraindications për përdorimin e drogave të përgatitura nga brirët e mitrës janë infarkt miokardi i vjetër, atherosclerosis, shtatzënisë, lindjes, disa kohë pas lindjes.