Bimët mjekësore Mandrake foto


Si funksionon Mandrake. [/ B] është një bimë shumëvjeçare përkasin familjes Solanaceae. Rrënjë Mandrake thellua në një thellësi prej 80 cm. Ajo është e bardhë brenda dhe kafe të errët jashtë. Kur ajo ndan rritjen, duke u bërë si njeriu (foto). Lule vjollcë (foto) Mandrake drogës shfaqen në pranverë. Bimët fruta si mollë të vogla të verdhë (foto) dhe lëshojnë butë, erë të ëmbël. Nga femra, apo drogës, burrat Mandrake (pranverë) është i ndryshëm se sa rrënjë të trashë se ngjyra e bardhë të dy jashtë dhe brenda. Frutat e mashkullit Mandrake më e madhe se Mandrake femërore.

Bimët medicinale Mandrake (foto) mban një thatësirë ​​të gjatë, si në tokë ai është vetëm një rozetë e lë. Si Mandrake rritet. Mandrake Mjekësi rritet në Evropën Jugore (Sicilia, Kalabria). Çorape. Në kohët e lashta, bimë u fshehur në misticizëm. Ajo u besohet se ajo rritet në vende ku njerëzit varur. Para se huliganët u varur në zgjedhjen fiziologjik të spermës, dhe në vendin ku ajo ra në tokë, dhe u rrit një fabrikë, e cila është plot me klithmat e të vdekurve. Për shekuj me radhë, kaloi poshtë tregime për atë që një person vjella rrënjët Mandrake do të habitur dhe vrarë bimë të qaj.


Prandaj, pidkopavshy rrënjët më të thella, ishte e nevojshme që të lidhin një qen për të dhe hedhin vetëm një copë mishi, atëherë shkoni (foto). Tërhequr nga rrënjët, qen gjoja u vra nga britma e uzinës. Të këputur nga rrënja e parë do të mund të marrë përsipër. Në ditët e sotme ju mund të merrni rrënjë Mandrake në të njëjtën mënyrë, vetëm duart, pa qen. Logging Koha - gusht-tetor. Përbërësit aktiv. Struktura e bimëve është scopolamine, hyoscyamine, atropine dhe mandrahorin. Prona rrënjë Mandrake. Mandrake ofron një anestezion të fuqishme dhe efekt narkotike që njeriu e mori atë të duket i vdekur.

Në mjekët e lashtë romake para operacionit dha pacientit një gotë verë me dy pika të Mandrake lëng si rezultat ai ishte në gjumë dhe nuk ndihen dhimbje.
Edhe në kohët e lashta është vërejtur se në doza të vogla ajo heq depresion dhe frikë, por në sasi të mëdha - është një lloj i hallucinations. Me doza në rritje të mëtejshme bimë jep efekt hipnotik dhe qetësues, e cila rezulton në një gjumë të thellë, të paepur të plotë. Mjekësi e aplikimit. Droga e bëra nga bimët medicinale Mandrake ka një qetësues, qetësues, dhe hipnotik veprim holahennym thins mukusit. Në ekstrakte të saj aktive nga rrënjët e bimëve të afërta me drogë, shtarë dhe Belladonna.

Rrënjët e saj janë përdorur për të bërë antispazmaticheskih dhe painkillers në sëmundjet e stomakut dhe zorrët, neurologjike, dhimbje të përbashkët dhe të muskujve. Fresh bimë melchennoe Mandrake përzier me mjaltë dhe qumësht janë përdorur si një razmyahchayuschee mjeteve si FA SHAT edemë, tumoret vulave dhe gjëndra. Alkooli tretësirë ​​e pjesës rrënjë Mandrake e barnave kundër sëmundjes dhe vitiligo ajër. Mandrake drogës bimore. Tretësirë ​​e përdhes dhe reumatizma. Rrënjë Mandrake Melchennyy derdh 4 pjesë alkool dhe të mbajë 14 ditë, dhe pastaj të filtruar dhe pini 3-10 pika si një mjet anastezik.

Reumatizmi vaj dhe përdhes. Mix dhjamë i brendshëm pesë pjesë tretësirë ​​të Mandrake. Përdorni vaj topically si një mjet anastezik. Contraindications. Sepse Mandrake - helmues bimë, atëherë ndiqni dozen dhe të konsultoheni me mjekun para fillimit të trajtimit me këtë fabrikë.