Bimët mjekësore maclura


portokalli ose maclura fruta duke u emëruar pas natyralist maclura. Frutat e saj pjekur si portokall, por jo ushqimor. Përshkrim maclura. Maclura duke pasur frutash ose portokalli (pomifera maclura, maclura aurantiaca) - pemë qumeshtit me një kurorë të dendur deri në 20 metra. Degët - thikat. Maclura atribuohet familjes manit. Gjithë gjethet e saj, të rregulluar spirally, ovate ose i zgjatur, theksoi.
Fruta rrudhur, të verdhë ari, rrumbullakët, e përbërë nga një grup i fruitlets thatë semyanah tjetër ngulitur në aksin tufë lulesh mish. Brenda fruti përmban të bardhë dhe gri fara ngjitës.

Fruta të prerë erë si kastravec. Maclura photo. Rritet maclura? Bimët mjekësore maclura portokalli në rritje në Amerikën e Veriut, Azia Qendrore, Ukrainë në Krime. Përgatitja maclura. Për të aplikuar për trajtim maclura frutat pjekur është e ruajtur në doreza tetor pëlhurë. Përbërja kimike e maclura. Frutat e bimëve medicinale maclura afër fruti i manit dhe përmbajnë vitamina, makro-dhe micronutrients, enzime, esters acid yndyror, saponin, acidet biliare, sterole, sheqer, pektin, kampferol, osayin. Pronat medicinale maclura.


Përgatitjet e bimëve frutore të sigurojë protyvosklerotycheskoe dhe efektin protivokantserohennoe, hiqni dehje dhe lodhje, forcimin e imunitetit, vrasin viruset, anti-tumor, të forcojë sistemet kardiovaskulare dhe nervor. Aplikimi maclura. Lëng rrit normën e shërimin plagë, ndihmon me sëmundjet e shpretkë, mëlçisë dhe zemrës. Tretësirë ​​e maclura trajton artrit, depozitat kripë, përdhes, nxit, dhimbje të nervit shiatik, gjirit, mushkërive, prostatës, gojë, fyt dhe tumoreve të tjera. Trajtimi maclura mund të rritet kur kombinohet me panxhar të saj, karrota dhe lëng lakër.

Vaj Pharmaceutical maclura ndihmë në trajtimin e mastitit, nyjet limfatike, hernia intervertebral, përballet, kancerit të lëkurës dhe kancerit të zorrës së trashë. Si për të bërë vaj të parfumuar maclura. Crush fruta, përzierje me yndyrë të freskët derri (5: 1). Vënë ata të vuajnë në furrë për ngrohje të ulët për 1 - 2 ditësh. Kjo tenxhere "siguruar" test. Ju gjithashtu mund të mbajë enë me kapak për ngrohje të ulët për ngrohje të ulët për 2 ditë janë të njëjta. Si për të bërë një tretësirë ​​maclura. Prerë fruta maclura dhe institucionet në krye të bankës, i hedh 40-50 ° alkool. Insistojnë 180-360 ditë, por tashmë filluar të pranojë 10 ditë. Tretësirë ​​Color fillon të bëhet çaj apo ngjyrë portokalli.

Gjithmonë menjëherë dhe fort të mbyllur bankën! Trajtim Recipes maclura. Perdorimi i tretësirë ​​maclura. Javën e parë të infuzionit të marrë 1 në ditë para ushqimit - 3 pika. Në javën e dytë - 2 herë në ditë; Javën e tretë - 3 herë në ditë. Javën e ardhshme një nga metodat më të rritur dozën e 1 rënie. Dhe të marrë 30 javë deri 30 pika 1 per pritjen tre herë në ditë. Kjo është doza maksimale për njerëzit mbi 30 vjet. Për ata të rinj, doza maksimale është mosha. Duke arritur dozë më të madhe, reduktohet javore nga 1 pikë në një kohë dhe rregullohen në 3 pika tre herë në ditë. Bojë në letër këtë kurs të plotë të 14 muaj deri në regjim infuzion nuk maclura shkelur sistematikisht nga ju.

Pas këtij trajtimi të bëjë një pushim prej 1-2 muajsh dhe nëse gjithçka shkon, ne e pranojmë infuzion profilaktik. Nëse ka një ndryshim në trajtimin e tumoreve, por ende nuk treten, pastaj të fillojë një kurs të dytë. Tretësirë ​​për përdorim të jashtëm. Pres lë të rinj dhe twigs e uzinës, të mbushur (1: 5) 5 herë më shumë 70% alkool, zhytem në të ngrohtë 14 ditësh, filtruar. Përhapjen e gjysmë ujë dhe trajtimin e lëkurës të prekur. Rub infuzion brenda natës për trajtimin e nxit, vkutuyte shall leshi. Në kurrizorë, ijë, hernia dhe nyje të tjera të fshij zonën tretësirë ​​e prekur tri herë në ditë, dhe në natën shall përfundojë leshi.

Trajtimi i nyjeve maclura kalojnë gjysmë ore duke vënë ngjyhet në leckë tretësirë ​​dhe zonë të ngrohtë lesh ukutuyuchy prekur. Pomadë. Një shtresë e hollë e vaj erëkëndshëm në leckë dhe të aplikoni në hernia intervertebral natën. Mbyllur atë me letër pergamenë dhe rroba pastaj leshi. A paketë në ditë për 3 muaj. Kur fibromastopatiya dhe mastitit lakër lë 3 herë më e ulët në të vluar çekiç vidbyyte ujë druri Përhapur një shtresë e hollë me vaj të parfumuar dhe bashkëngjitni gjoks brenda natës. Në krye të lakër lë Cover me një leckë dhe rroba leshi. Brenda 7-14 ditësh të mund të fillojnë të dal qelb me gjak. Vazhdo trajtimin 3 muaj, së bashku me një pritje, një nga tinctures - arrë e zezë, Alokaziya, rrënjët Repeshko, Vitex shenjtë.

Gjithashtu të marrë tarifat bimeve (urtë, Wort Shën Gjonit, u rrit, Kalend