Bimët mjekësore kaçurrel zambak foto


Që nga kohët e lashta, zambakëve atribuohet hyjni. Bimë është konsideruar si një simbol i shpresës, dëlirësisë dhe pastërtisë. Kjo bimë është qëndrimi aq të respektueshëm që edhe riformuar monedha në imazhin e tij (foto). Çuditërisht, imazhi zambak reflektuar edhe në afresket e Kretës krijuar më shumë se 3.5 mijë burra. Vite më parë. Të krishterët gjithashtu miratoi respekt të zambakëve, duke e bërë atë një simbol i dëlirësisë dhe pastërtisë. Prandaj, në Rusi zambak ishte një ditë e kërkuar martesë (foto). Qeveria më vonë republikane të Francës (rreth 1793 g) u fyer fort emblemën e fuqisë mbretërore, sepse shenjë filloi të stigmatizojnë kriminelëve të rrezikshëm (foto).

Në ditët e sotme simbol është harruar. Ata janë, për shembull, Scouts (foto). Legjenda e zambakëve. Në gruan e një tregtar i vdekur. Ai ankohej me kalimin e kohës matchmakers dëbua me fqinjin e pasur burri i të cilit vdiq kohët e fundit. Por, duke e quajtur atë tullac aq i vjetër, i ktheu duarbosh. Menduar tregtar, dhe pastaj u kthye për të magjistare.
I ri të bëjë atë që ajo nuk premtoj, por flokët të rriten, ka thënë se do të ndihmojë. Ajo i dha atij një filxhan ilaç magjik dhe më tha që të shkojnë në pyll pas mesnate britmën e spërkat kokën bimëve e një zogu. Prisni një natë tregtar dhe shkoi në pyll. Megjithatë errët dhe e frikshme ajo ishte aty.


Përveç kësaj për të vdekur dhe ogurzi heshtjes së ta vrarë me modë që dora e zezë tërhequr për të. Pra, nëse zog bërtiti, lemeri tregtar hodhi një gotë me herbs dhe vrapoi jashtë rrezikut. Që ka qenë lule në pyll, ku petals curl, curls si ... (shih. Foto) Përshkrim. Lily kaçurrel (Badun, mushama, saranka, flokët mbretërore.) - Bimë bulbor shumëvjeçare deri në 1 m Ajo i takon familjes zambak. Bimët mjekësore kaçurrel lily (foto) ka rozë ose të bardhë lule dhe blooms në qershor-korrik. Lë janë bimë qerthull, i zgjatur-flakta. Rrjedh dhe rrënjët ata vdesin çdo vit, dhe bimët llambë jeton.

Llambë mund të ketë peshë 1 - 2 £. Ajo është rrafshuar, ovate, rrumbullakosura, me peshore të trasha. Lulëzuar bimët janë të kombinuara zakonisht në duart përfundimtar. Rritja Places. Zambakëve përhapur nëpër botë nga Libani. Ajo rritet në pyje të lehta, skajet e pyjeve dhe clearings pyjore. Çorape. Droga e bëra nga rrjedh, llamba, lule, rrënjë dhe gjethe. Përbërja kimike. Si llamba zambak kaçurrel gjetur taninet dhe mukozë. Në bimët barishtore të pranishëm taninet, flavonoids dhe acid Askorbik. Pronat farmakologjike. Droga e bëra nga bimët medicinale kaçurrel zambak, qetësues, përdoret si një hemostatic dhe sëmundjeve analgjezik mitrës.

Trajton bimore lëng. Mjekësi e aplikimit. Mjekësisë tradicionale rekomandon të pijshëm llamba krijoj në një humor, trauma, dhimbje e keqe e dhëmbëve. Bimore lëng zbulon efektin plagë-shërimit. Supë është bërë nga lule ndihmë në sëmundjet e tëmthit. Gjethet e bimëve aplikuar për djegiet. Supë me i mbledhur gjatë periudhës lulëzuar e barit të thatë - si një diuretik dhe verdhëz; Drug kaçurrel bimore zambak. Infuzion. 15 gram zambak filxhan oblyyte llambë ujë kaçurrel vluar, thith, përfundoi, ora 04/01, dhe pastaj të filtruar. Pini infuzion i 3 g. Per dite 30 minuta para ngrënies për 1 st.

l. si një hemostatic dhe qetësues mbretërore. Tones infuzion të trupit, përmirëson oreksin, gaz kthimin e sëmurë, të ndihmojë për shok nervor, dhimbje dhëmbi, humor të keq. Bulbs Infusion zambak. 1 tbsp. l. melchennyh bulbs kaçurrel zambak oblyyte 300 ml ujë të vluar, le të krijoj 02:00, dhe pastaj të filtruar. Merrni 100 ml 3 g. Per dite për thyerje, histeri, inflamacion në djegiet e traktit gastrointestinale. Larë ato dhe kujdesin plagë. Tretësirë ​​e petals zambak. Petals Lily kaçurrel vënë në një tas me syze të errëta, pour vodka se ajo mbulon ata me një shtresë e 2 cm.

Mbijetojnë 42 ditë në një vend të freskët. Filter atë nëpërmjet 2 - 3 shtresa të garzë, i holluar me ujë të zier në një raport prej 1: 3. Contraindications. Aroma e rëndë e zambakëve të çon në dhimbje koke dhe marrje mendsh nëse një person është një kohë e gjatë me ta në të njëjtën dhomë.