Limon Medicinale barishte


1. Përshkrimi i centralit. Bimët mjekësore Lemon - një gjelbërim të përjetshëm pemë deri në 9-10 metra. Ajo i takon familjes së rue. Ajo ka të lehta trungu jeshile të drejtë me degë të shumta. Gjethet janë vezake, me shkëlqim, e gjelbër, i thjeshtë, petiolate, alternativ. Lulet kanë një aromë delikate, axillary, petals anën e bardhë e brendshme dhe të jashtme - një të kuqe-vjollcë. Fruta është ovale në formë dhe ngjyra të lehta të verdhë me nyjë kore. Ajo lule në prill-maj. 2. Kur bimë është e zakonshme. Lemon shpërndarë në zonën subtropikale të bregdetit të Detit të Zi, në Azerbajxhan, republikat e Azisë Qendrore. Kultivuar në plantacione dhe kultivuar një dhomë të kulturës.

3. Si të shumohen. Përhapja shartim limon, layering, prerje dhe fara. Prerje janë prerë nga fidaneve të rinj e verës 0,5 cm të trasha në fillim të korrikut. Bimët për ndarjen duhet të jetë 10-12 cm i gjatë, me 4-5 buds. Artificial më i ulët prerë duhet të kalojë nëpër nyja, krye - në 2-3 mm më lart veshkat. Gjethet më të ulëta të impiantit të thyer off, prerja fabrikë në bruto rërë lumi larë dhe të mbrojtur me një qese plastike ose jar, atëherë ndiqni atë rërë nuk është e thatë. Prerje mbulua dy herë në ditë. Pas 20 ditë pas mbjelljes duken rrënjët dhe bimët kohë për gradualisht mësohet në ajër të dhomës, duke hequr periodikisht bankë ose film.


Nga fidanëve të vjeshtës të arrijnë një gjatësi prej 25-30 cm. Prej farës të rritet një limon, por ajo do të fillojë në lulëzim dhe të jepni fryt në shumë vite. Dhe fryti nuk e mbajnë pronat e uzinës origjinal. 4. Prokurimi i lëndëve të para dhe ruajtje. Për ruajtjen afat-gjatë janë vetëm limon shumë e pjekur nuk janë të prekur nga myk ose sëmundjeve të tjera. Limon lahen tërësisht në ujë të ftohtë dhe të thata në një të ngrohtë dhe të prerë në feta trashësi prej 7 mm. Në shkallë të limon wedges ndajnë në gjysmë. Pastër nga fara e fruta. Pastaj merr një të mirë të larë dhe të thata kavanoza qelqi. Në bankave derdhur sheqer kështu që ajo mbuluar poshtme, atëherë a shtresë e grimcave eshte 2-4 limon, sasi ato me sheqer rivendoset 2-4 shtresa dhe pastaj spërkasë me sheqer.

Pra, të mbushur në kapacitet të gjithë bankën. Shtresa e lartë e grimcave limon shtresë të ngushtë të madhe të sheqerit. Tani banka vënë një karton kurorës me letër pergamenë dhe mbyllni kapakun. Javë Vystoyuyut në temperaturën e dhomës. Një çift i herë në ditë lëvizin bankën e tyre për të shpërndarë e sheqerit në sekrecionet limon shkojnë më të shpejtë. Pas shpërndarjen përmbajtjen e sheqerit e bankave të reduktuara në vëllim. Prandaj, banka mund dorizaty feta limoni dhe pastaj derdh atyre sheqer. Banka e dyqan limoni në frigorifer. 5. Përbërja kimike e bimëve medicinale. Frytet përmbajnë limon limoni dhe acid Askorbik, sheqer, vitamina A, C, E, acide organike, pektin, vaj esencial, të paqëndrueshme, kripë bakri dhe kalium dhe elemente të tjera gjurmë.

6. Përdorimi i medicinale mjekësisë bimëve. Lemon, një bimë medicinale përdorur që nga kohërat e lashta. Më shumë Avicena shkroi se limoni duhet të përdoret si një kurë për sëmundjet e zemrës, e këshilloi atë për të hyrë në dietën e grave shtatzëna. Lëng limoni është i dobishëm për atherosclerosis, brishtësisë kapilar dhe venat. Është e dëshirueshme që të përdorin në faringjit, grykët, dhe gjithashtu për të parandaluar gripin e përbashkët të ftohtë dhe. Fungale lëng sëmundjet limoni është përdorur nga jashtë. Në cosmetology ajo është përdorur për heqjen e spote moshës dhe Freckles. Lemons janë këshilluar për gurë në veshka, sëmundje të traktit gastrointestinal, në shkelje të metabolizmit mineral, përdhes, verdhëz, reumatizmi dhe mëlçisë.

Vaj esencial nxjerrë nga lëvore limoni është përdorur në Aromatherapy. Ajo heq lodhjen, edemë, ul presionin e gjakut. Ndihmon me rrufë, bronkit dhe infeksione të fytit. 7. veprim i bimëve mjekësore në trup. Lemon jep efekt medicinale në trupin e njeriut e shprehur në tonik, anti-inflamator, antimicrobial, shërimin plagë dhe efekt anti-lajthitës. Flavonoids përfshira në gjethe dhe fruta, të mbrojë enët e gjakut dhe presionin e ulët të gjakut. Vaj esencial i barishte limoni ka një aktivitet të fortë anti-infeksion. 8. Metoda e përdorimit të bimëve medicinale.

Lëng limoni me anginë lëshuar dhe pini 1 tbsp. l. lëng limoni. Pas një orë e gjysmë të larë poshtë çaj e tij të nxehtë me kamomil dhe të shkoni në shtrat. Në sëmundjet fillestare fazë
oryuvannya i dobishëm për të ngrënë një gjysmë limoni me lëkurë në një kohë. Dhe pas disa orësh duhet të hani gjysmë. Lëng i disa limon ngrohtë për ngrohje të ulët pothuajse të valë. Shtoni në të 1 tbsp. l. mjaltë, llokoçis mirë, thahet. Pije në formën e ngrohjes 2 lugë duke mbajtur në gojë për 2 minuta. Lëng limoni në atherosclerosis. Lëng të gjysmë limoni i shtrydhur i përzier me gjysmë gotë me ujë të zier dhe shtoni 1 lugë çaji mjaltë.

Merrni mundësisht brenda natës. 1 hekura limoni, shtoni hudhër copëtuar, pour 1 filxhan ujë të valë. Insistojnë mbylljes enët kapak gjatë gjithë ditës. Pini 1 lugë gjelle tri herë gjatë ditës. Lëng limoni në kardio - vaskulare sëmundje. Mix 2 lugë lëng limoni 4 lugë mjaltë dhe 1 lugë gjelle vaj luledielli. Merrni këtë drogë në një përzierje të zbrazët në stomak e 1 lugë çaji. Limon zhvishem për parandalimin e hipertensionit dhe goditje në tru.
2 lugë lëvore limoni i hedh 2 gota ujë, vlim për ngrohje të ulët për gjysmë ore. Insistojnë 10 minuta, pastaj tendosje.

Pini një gjysmë gotë tri herë gjatë ditës për gjysmë ore para ngrënies. Lemon me cholecystitis dhe verdhëz. Bluaj përbërësit e limon 4, dy prej tyre me letër zmerile dhe dy trajtohen. Në masë rezulton e shtuar limoni 1 filxhan vaj ulliri dhe 1 kilogram mjaltë. Llokoçis këtë përzierje. Merrni 1 lugë gjelle tri herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies. Përzierje medicinale në një dyqan anije të mbyllur në frigorifer. Lemon për të hequr Freckles në fytyrën e tij. 15 gram lëng limoni të përzier me 5 g glicerinë dhe 25 g ujë të valë. Përbërja rezultuar lyej lëkurën dhe të lënë maskë në lëkurë për pesëmbëdhjetë minuta, pastaj pije me ujë të ftohtë dhe të zbatohet një krem ​​ushqyes mbi llojin e lëkurës tuaj.

Lemon me blisters. Bosh këmbë në ujë të nxehtë, fshij atë dhe ta lidhë në kallo lëvozhgë limoni tul. Compress me venat me variçe limon. Pritini limon në feta të holla, të vënë në pacientët dhe venat prybyntuyte. Paketa të përsëritur disa herë në ditë. Lemon me këmbët djersitje. A banjot këmbë me shtimin e lëng limoni. 9. Kundërindikimet për përdorimin e bimëve mjekësore. Konsumi i madh i limon mund të dëmtojë edhe një person i shëndetshëm. Është e rekomanduar që të heqë dorë prej saj në mëlçi dhe zorrë, dhe sëmundjet e tëmthit dhe biliare kanalet.

Lemon në çdo formë është i kundërindikuar në pancreatitis akute dhe kronike, Ulçera duodenale dhe stomak, me gastrit erozive dhe giperatsidnom, si përforcim acid provokon sekrecionet e stomakut. Në më të mirë, ju shkatërrojë urth, dhe në të keqe - kanë dhimbje të forta dhe madje edhe të vjella.