Bimët mjekësore Calamus


Si funksionon AIR kënetë? Barishtore shumëvjeçare lartësi medicinale Calamus 0,5-1,2 m. I akuzuar për familjen Araceae. Bimët rhizome - sfungjer, i fuqishëm, i gjatë, rrafshuar-cilindrike. Brenda ajo është e bardhë me një nuancë rozë, jashtë - kafe-verdhë. Nga sipërfaqja larg një shumë të rrënjëve të hollë të bardhë. Calamus lë të mbledhura në tufa, linear-xiphoid gjatë. Lule tryhrannyka shigjetë është formuar me një zakon përgjatë një anë. Në shigjeta të lartë - tufë lulesh cilindrike. Ajo përbëhet nga një e vogël, e ngjeshur fort me njëri-tjetrin lule-formë kubike.

Calamus moçal tufë lulesh pamja vesh kujton misri. Lule shigjetë kthehet në një batanije e bazave fletë veshit. Lule në qershor-korrik. Air kënetë, vendin e rritjes. Gëmusha bimët calamus kënetë janë gjetur në livadhe kënetor, liqene dhe pellgje përgjatë bregdetit në heshtje rrjedhin lumenj në ujë të cekët, këneta. Shpesh në pjesën evropiane të Rusisë, Kazakistani, në jug të Siberisë Perëndimore, Lindjen e Largët, pjesë të Kaukazit dhe Azisë Qendrore. Prokurimi i lëndëve të para dhe ruajtje. Për të përgatitur përgatitjet korrur rizomat e bimëve medicinale calamus moçal.


Dyqane ata gërmimi me lopata dhe sfurqe. Kjo është bërë në vjeshtë, kur uji bie. Rhizomes e mbledhura duhet të lahen dhe të thata për disa ditë nën një tendë, përhapur një shtresë e hollë. Pastaj rizomat prerë në copa për 0,20 m. Pastaj e thata rhizome derdhur, zonë të ventiluar mirë apo tharëse në 30-35 ° C. përfunduar lëndët e para ruhen në një vend të freskët, e thatë jo më shumë se 3 vjet. Air kënetë photo. Përbërja kimike e bimëve medicinale. Rizomat calamus kënetë që përmban acid Askorbik, tanin, niseshte, akorin hidhur glycoside, resins, vaj esencial. Air kënetë: vetitë shëruese të bimëve.

Përmirëson tretjen, stimulon sekretimin e stomakut lëngje, rrit oreksin, zvogëlon aciditetin e stomakut. Ka choleretic, qetësues, expectorant, anti-inflamator, diuretik, laksativ veprim. Përdorimi i bimëve medicinale në mjekësi. Si një barishte medicinale njohur Calamus për një kohë të gjatë. Preparatet calamus marsh përdorur në trajtimin e astmës, bronkit, pneumoni, përdoret për snakebites dhe çrregullime mendore. Air kënetë përdorur për të përmirësuar oreksin, përmirësimin e tretjes, rrit prodhimin e urinës, rrit funksionin tëmth mëlçisë. Air kënetë është përdorur në rrjedhën patologjike e menopauzës, me një rënie në makinë seksi, sindromi hypomenstrual, amenorrhea mesme me funksion të pamjaftueshëm ovarian.

Rizomat supë calamus me kokë humbjen e flokëve larë. Supë shpëlarje gojën dhe plagë të larë. Trajtimi: AIR kënetë. Infusion në sëmundjet e stomakut dhe të mëlçisë. 2 lugë flamurit ëmbël rhizome kënetë derdh një gotë me ujë të valë e nxehtë, të mbuluar me një kapak dhe ngrohjes pesëmbëdhjetë minuta në një banjë me ujë. I ftohtë për një orë, filtruar përmes garzë, vëllimi i ujit të zier e supë ishte rregulluar në 250 ml. Pini një gjysmë ore para ngrënies 3-4 herë në ditë në formën e nxehtësisë një filxhan çerek. Infuzion shpëlarje. Një lugë çaji i rizomat calamus kënetë brewed 300 ml ujë të valë.

Insistojnë rreth 02:00, atëherë filtruar nëpërmjet napë. Infuzion të ngrohtë shpëlaj gojën me periodontitis, malcim nullesh, stomatiti, dhimbje të fytit. Supë në gjinekologji. 6. l. rizomat calamus derdh një litër ujë të vluar, të ziej për ngrohje të ulët për 10 minuta, pastaj të lënë për 20 minuta, filtruar përmes garzë. Përdorni mëngjes dhe në mbrëmje 2 herë në ditë për ujitje. Bronkit supë. 3. rizomat lugë calamus kënetë derdh 1/2 litër ujë të vluar, të ziej për ngrohje të ulët për gjysmë ore, ftohur dhe filtruar. Pini 1/2 filxhan supë për gjysmë ore para ngrënies 3-4 herë në ditë. Tretësirë ​​për dhimbje dhëmbi.

Shpëlaj dhëmbëve infuzion tuaj të ardhshëm 2-3 lugë grimcuar në pluhur rhizomes derdh 1/2 litër vodka, largohen. Tretësirë ​​e gripit. Rhizomes grimcuar calamus insistojnë në 40% alkool, duke marrë një raport prej 1: 1. Pini 20 pika para ngrënies. Përtyp Gripi rhizome tharë calamus moçal. Droga Formakolohicheskie. Vaj esencial i flamurit ëmbël kënetë barishte është drogë "olimetin" e përdorur në tëmth dhe gurët në veshka. Pluhur rhizome është pjesë e barnave "Bi-Kajro", "vikalin" dhe grumbullimin e stomakut pohoi në gastrit giperatsidnom, ulçerë stomakut dhe 12tiperstnoy.

Air-kënetë contraindications për përdorim. Pranimi calamus jo i dëshirueshëm