Bimë medicinale zambak i bardhë


Historia e tij në lidhje me zambakë të bardhë të ujit të filluar me të, të bardhë zambak uji bimët kanë qenë gjithmonë të shquar në jetën e njeriut.
Sllavët zambakët e bardhë, i njohur si "tejkalimin-bar" ishte një komponent i kërkuar i të gjitha aseteve të spell. Ajo u besohet se marrë në zambakëve rrugore, mbrojtjen nga çdo e keqe. Biolog i njohur Karl Lineus, i cili dëgjoi legjenda e zambakëve të bardhë të ujit u zhvendos nga fatin e nimfë refuzuar nga Herkulit dhe transformuar në zotave zambakëve. Si rezultat, ai vendosi për të nderuar e nymphs jepni emrin latin e zambakëve të bardhë - Nymphea bardhë. Piktor francez Claude Monet shkroi në 1899 vaj në kanavacë 89 nga 93 cm nën emrin "e bardhë zambak", e cila reflektohet si natyra e bukur mund të na rrethon.

Si zambak i bardhë alba ndihmë parashikojnë motin? Lule e bardhë zambak - analist i natyrshëm. Ka shumë shenja të sjelljes zambakëve të ujit në varësi të faktit nëse moti do të jetë si. Për shumë vite ajo ka vënë re se në qoftë se lulet hap në 7-8 të mëngjesit, e gjithë dita do të jetë me re nëse ajo vetëm pas 09:00 shfaqet nga nën ujë, në orët e pasdites ajo do të bjerë shi. Por nëse nuk ka, ajo së shpejti do të jetë një shi i gjatë dhe i rëndë ... Përshkrim zambak të bardhë. Zambak i bardhë alba - është një bimë shumëvjeçare, bezstebelna, rhizomatous, farmaceutike, ujë dhe barishte me gjethe lundrues. Takon kuvshynkovyye familjes.


Zambakët rhizome - me krahë që prek gjethet formë si zemrat dhe gjeth të gjatë, të cilat janë lule të vetmuar bardhë. Lule të bardha me shumë petals lundrues në ujë, lëshojnë aromë të zbehta. Hi lule - e gjelbër, chotyrylysta. Stamens shumë, e mnohorazdelnye stigma, rrezatues. Frutat - jeshile, sferike, të pjekur nën ujë. Humbje e ngjyrës ujit të bardhë zambak vërejtur në qershor-korrik. Zambak i bardhë alba: Emri Latine. Nymphea alba L. Emrat e përbashkëta zambak të bardhë. Bimët mjekësore të njohura si zambak i bardhë alba: ngjyra të ujit, zambakut të bardhë të ujit, adalen, tejkalimin, pulë e bardhë, Ujëderdhësi, ujë shok, kupolë e ujit, të Lapushnikut fjalaman i madh ... Rritet zambak i bardhë?

Zambakët e bardhë në rritje në Ukrainë (përjashtuar Krime), në pjesën evropiane të Rusisë (me përjashtim të Arktikut), Siberia Jugore, në Bjellorusi, në Urals në Transcaucasia Lindore dhe Kaukazin e Veriut. Habitat e zambakëve të bardhë - një ngadalë rrjedh dhe duke qëndruar ujit (pellgje, liqene, lumenj gjiret). Kushtet për akomodimin e zambakëve të bardhë në natyrë në vitet e fundit janë përkeqësuar sepse sot zambak alba shënuara në Librin e Kuq si specie të rralla. Zambak i bardhë alba photo. Përbërja kimike e zambakëve të bardhë. Në rhizome barishte përmban niseshte, tanin, nimfalin Alkaloid; fara - nimfalin kardenomid, taninet, vaj yndyror dhe niseshte; në petals e luleve Nymphea - kardenomid nimfalin, flavonoids (quercetin dhe kaempferol glycosides); në letër - acid oxalic, taninet, flavonoids.

Për trajtimin e rrënjëve të korrur e të bardhë zambak uji rizomat, lule dhe gjethe. Lulet rrënjët dhe rizomat e rezervave vjeshtë dhe gjethe - verë në qershor-korrik. Zambak i bardhë alba: pronat medicinale. Lulet janë zambakët e bardhë bimë medicinale posedojnë antipiretik, qetësues, analgjezik, hipnotik dhe veprim myahchitelnym. Përdorimi i zambakëve të bardhë. Infuzion e lule zambakëve të përdorura për të shuar etjen e pacientëve si antipiretik si qetësues për ndotjet e dhimbshme. Nxjerrjen e ujit me lule të përshtatshme si një qetësues dhe gjumë ndihmë për pagjumësi. Droga e rrënjëve dhe rhizomes të bimëve të ndihmojë për të zvogëluar inflamacion të lëkurës, dhe në formë pluhur - përdoret si mustardë.

Nëse rrënjët e bimëve të shtoni gjethet, kjo supë ndihmon me verdhëz dhe kapsllëk. Rrënjët, të ziera në Wort japin lactating gratë për të rritur prodhimin e qumështit. Gjethet alkoolat janë përdorur për gurë në veshka. Zierje e rrënjët e zambakëve të bardhë në birrë është e rekomanduar për të larë humbjen e flokëve tim. Infuzion i bërë nga lule barishte e përdorur për larje dhe larje, si dhe një mjet të jashtëm të dhimbjes. Rizomat thata zambak mund të bluaj në miell dhe të përdorura për pjekje bukë. Droga Trajtimi zambak të bardhë. Lulet janë zambakët e bardhë për lehtësim dhimbje. 2 - 3..

l. lule parboiled zambak të bardhë, të përfundojë në napë dhe menjëherë në