Bimët mjekësore kupyr pyll


Përshkrim. pyll kupyrya (morkvyanyk pyll) - bimë barishtore shumëvjeçare deri në 1,5 m I akuzuar për ombrellën e familjes.. Root vertikale, të trashë. Stem thellësisht grooved, ribbed, dudchatyy, top degëzuar dhe pubescent. Lë pubescent, trekëndëshi, të mëdha, dy herë - dhe tri herë pinnately - dissected, e sipërme - sessile, me vaginë të zhvilluar, gjethe të ulëta - me petioles gjata. Lulet janë të vogla, të bardhë, të mbledhur në tufë lulesh ombrellë. Fruta është i zgjatur, të vetme, ngjyrë kafe të errët, me shkëlqim dhe të butë. Bimët mjekësore kupyr blooms të pyjeve në qershor-korrik. Shpërndarja. pyll kupyrya rritet në pjesën e saj evropiane, në Siberi Lindore dhe Perëndimore, Lindjen e Largët dhe Kaukaz.

Rritet për gardhe, skajet e pyjeve, në kopshte, përgjatë rrugëve, në parqe, përgjatë lumenjve dhe livadhet e përmbytura. Çorape. Droga e bëra nga rrjedh, gjethet dhe rrënjët e pyjeve të rinj kupyrya. Bimët Gras ruajtur ato në një mot të thatë para se të lulëzuar. Bari është tharë në hije, në tharëse, nën një tendë në 60-70 gradë C. Rrënjët ruajë ato në vjeshtë pas wilting bimë, lahen në ujë të ftohtë, të prerë në copa dhe të thata në tharëse.
Shitore në një gotë të mbuluar ose kontenierë të drurit që nuk i kalon 24 muaj. Përbërja kimike. Në rrënjët e bimëve të gjetur terpenoids (myrtsen beta, alfa-pinene, etj), acide organike, steroid (kempesterin, beta-sitosterol, stigmasterol), fenolet dhe derivateve të tyre, vitaminë C, flavonoids, coumarins.


Në gjethe dhe rrjedh përmbajnë proteina, vaj esencial, steroid, carotene, vitamina B dhe C, sucrose, fruktoza, koll. Pronat farmakologjike. Kupyr Forest ka anthelminthic, analgjezik, qetësues, anti-inflamator, pronat anticonvulsant. Mjekësi e aplikimit. Përgatitjet kupyrya barishte pyjore është bërë obligim për sëmundjet gastrointestinale, edemë e origjinave të ndryshme, sëmundjet femra dhe tuberkulozi pulmonar. Në formën e kremra dhe larjes këto barna janë përdorur jashtë për vlon, ekzemë, djegiet, vlon dhe carbuncles. Trajtimi i bimëve mjekësore kupyr pyll.

Supë. 1 - 2. tbsp. l. krijoj papërpunuara 0,5 litra ujë, banjë Gray ujë ose zjarr të qetë të vluar për 20 minuta, të lejojë që të qëndrojnë për një orë, filtër dhe pini 1/2 filxhan gjysmë ore para ngrënies 4 g. në ditë. Përdorin lëngun për vaditje në trajtimin e sëmundjeve inflamatore të organeve riprodhuese femra. Infuzion të rrënjët. 1 tbsp. l. pjesët bimore nëntokësore krijoj 200 ml ujë të vluar, le të qëndrojë për një orë para se një vakt dhe pini 4 g. në ditë për 1/4 filxhan. Rrënjët supë. 1 tbsp. l. Rrënjët krijoj 200 ml ujë të vluar, vlim për 30 minuta në një banjë me ujë, të lejojë që të qëndrojë për 20 minuta dhe filtruar përmes disa shtresa të napë, pastaj të sjellë të vëllimit fillestar të supë, mbushjes atë me ujë të zier.

Supë Upoteblyayte 1 tbsp. l. 30 minuta para ngrënies 3 g. Në ditë. Infuzion të lë kupyrya. 1 tbsp. l. melchennyh fletë krijoj 200 ml ujë të valë dhe le të qëndrojë për një orë në të nxehtit. Pastaj të filtruar infuzion përmes disa shtresa të napë. Merrni 4 g. Dita 1 tbsp e tij. l. gjysmë ore para ngrënies. Ky ekstrakt mund të përdoret për kremra dhe rinses. Trajtimit him 10 ditë deri në dy javë. Aplikimi i jashtëm lë me vlon, xhevairi dhe djegie. Shpëlaj gjethet e bimëve në ujë të ftohtë dhe të bashkëngjitni atyre të vlon, xhevairi dhe zonat e djegura.