Bimët mjekësore kupena


Kupena përshkrim mjekësor. Kupena drogës (officinale Polygonatum) - barishte gjithëvjetor në 60 cm në lartësi. Ajo i takon familjes zambak. Bimët Stem - knotted si një rhizome, hranistye, lakuar top hark, lë alternative, u kthye në një anë, ovate, zgjatur-ovale, poshtë blertë në të kaltër-gjelbër, të gjelbër sipër. Kupeny Fruta - manaferrat sferike kaltërosh-zi. Lulet janë venitje, të bardhë, të zhveshur, në gjirin e lë janë 1-2. Ajo lule maj-qershor. Emrat e të tjera të njohura kupeny drogës. Bar Wolf, manaferrat ujku, sytë ujku, manaferrat ujku, ujku mollë, sytë korbin, Voronet, të qetë, sytë sorochy, Kastrati pods, zhuravelnyk vulë Solomon, bush-Lupeni, hellebore lëndë drusore, të nënshkruar krovavnik, orpin, cocks, zambakut të luginës vdekur, gentian dhe emra të tjerë.

Foto Kupena drogës. Kupena lule. Fushat e rritjes kupeny. Bimët mjekësore Kupena gjenden në të gjithë pjesën evropiane të CIS, lindore dhe perëndimore Siberi. Ajo rritet në mesin e shkurre qumeshtit, halore-qumeshtit dhe pyjeve halore. Rritje kupeny. kupenu rritur mundësisht në napivzatinenyh dhe zonat shaded. Edhe pse bimë nuk është Italian për tokë, por ndihet më mirë në pllenuar me pleh organik, humus-të pasur dhe zonat pak lagështi, pa ujë pranverë stanjacion. Kujdesi kupene kërkon lotim të moderuar. Për të kursyer bimët drizë duhet të bëhet dëmtuese kupeny - hesenitsami dhe kërmijtë.


Mbjellja kupeny mund të jetë në të njëjtën fushë për 15 vjet pa një transplantim. Shumimin e bimëve copa përdorimit kupeny drogës e rhizomes të rimëkëmbjes veshkave. Mbjelljen e favorshme Kupeny në fund të verës. Përhapja nga bimët farë vështira. Përgatitja kupeny drogës. Për të përgatitur drogën përdorur rhizomes kupeny dhe bar (lule, gjethe, rrjedh). Rezervave Grass maj-qershor dhe rrënjët - në fund të vjeshtës. Kimike drogës Përbërja kupeny. Në mukusit kupeny rizomat drogës pranishëm, acid Askorbik, koll, fruktoza, alkaloide, Arabinose, glukozë.

Në të gjitha pjesët kupeny pranishëm glycosides kardiake - konvallamarin, konvallarin dhe konvallatoksin. Letra e gjetur vitaminë C, flavonoids (glycosides viteksyn dhe kosmoziny). Pronat medicinale kupeny. Mjekësisë tradicionale përdor hemorroide kupenu mjekësore, reumatizmi, hidropizi, përsëri dhimbje, ftohjet, edemë e origjinave të ndryshme, hernia, diabeti, si dhe enveloping, anti-inflamator, gjak-pastrimi, Hemostatic, ilaç për të vjellë, expectorant dhe zbutës. Nga pamja e jashtme gjethet e freskëta të bimës është aplikuar në plagë dhe i zier - përdoret për bruises si një vë llapë.


Çfarë tjetër trajton kupena? Infuzion dhe zierje rrënjët ndihmë kupeny me pneumoni, bronkit, dhimbje koke, Ulçera në stomak, inflamacion të traktit të sipërm respirator, osteokondroza, sëmundje të zemrës, artrit, përdhes. Lëng i rrënjëve të freskëta ndihmon të hequr Freckles dhe pika në fytyrë. Nuk duhet të harrojmë mundësinë e kujdesit të lëkurës! Rhizomes kupeny mbushur me 40 gradë alkool, në formën e pikave përdoren për pimples dhe zgjeba në trup. Rhizomes supë përdorura topikale në formën e fasha, locione, ablutions për plagët, abrasions gjakderdhje, podager dhe dhimbje reumatike.

Kupena medikament mund te perdoret ne trajtimin e semundjeve kronike dhe akute gjinekologjike. Doza të vogla të zierje e rrënjëve të përdorura për trajtimin e Ulçera duodenale dhe stomak. Supë është bërë nga rrënjët kupeny jashtme bruises ndihmojnë lehtësimin. Është gjithashtu e rekomanduar për përdhes dhe reumatizma. Dhe mbani mend kupena bimë helmuese kërkon kujdes të madh në aplikimin e brendshëm! Trajtimi kupene drogës. Infusions e kupeny drogës. 50 gram melchennoho rrënjë kupeny krijoj medicinale në gjysmë litër ujë, thith 2 - 3 orë, filtër, të aplikojnë për fasha për bruises, kremra, me dhimbje të përbashkët.

Supë kupeny drogës. 50 g rrënjët kupeny derdh një gjysmë litër ujë dhe vlim për gjysmë ore, le supë të ftohtë, filtër. Supë është përdorur për banjot dhe fasha me dhimbje të përbashkët, bruises, përdhes. Trajtimi i kupeny infuzion të drogës. 100 gram të freskëta kupeny barishte barishte derdh 100 ml 70% alkool. Grass mbijetojnë 10 ditë në vend të pritemnennom dhe filtri. Merrni 10 pika 3 g. Per ditë për impotencë, Ulçera duodenale dhe bronkit stomakut, hernias, hemorroide, sëmundje të zemrës, radiculitis, përdhes, osteokondroza, diabeti, artrit, gjakderdhje mitrës, artrit.

Sëmundjet e mësipërme janë trajtuar dhe supë kupeny, por kërkohet mbikëqyrje mjekësore.