Hithër Medicinale bimore


Bimët Përshkrim hithër. Bimë shumëvjeçare barishtore medicinale hithër bimore deri në 170 cm. I akuzuar për familjen hithër. Rrjedhin saj është katërkëndësh, i drejtë. Gjethet janë të gjelbër të errët, ovate, përballë, përveç mbuluar një shumë të flokëve të djegur. Lulet janë bimë të verdhë-gjelbër e mbledhura në tufë lulesh - veshët, dhe janë të vendosura në axils fletë, shumë të vogla. Lule në qershor-gusht. Frutat - arra gjelbër-gri vezak. Rritet acaroj? Hithër thumbues rritet në Rusi gjatë gjithë pjesën e saj evropiane, në Lindore dhe Perëndimore Siberi dhe Kaukazin dhe Lindjen e Largët dhe Azinë Qendrore.

Është i sjellshëm "ndihet" në mesin e shkurre në skajet e pyjeve, përgjatë rrugëve dhe si një farë e keqe në kopshte dhe pemishte. Thumbues hithër foto. Si korrjes acaroj? Për të përgatitur drogën përdoren rrënjët e bimëve dhe gjethet e acaroj. Gjethet janë korrur kur lulet hithër, të thata pastaj në një zonë të ventiluar ose jashtë shtëpisë. Gati për të ruajtur të gjelbër të papërpunuara errët, shije të hidhur dhe një erë të zbehta. Raft lë - 24 muaj. Rrënjët ruajtur ato në fund të vjeshtës. Përbërja kimike e acaroj. Letër hithër hithër përmban grupe K vitaminë, dhe C, acide organike, carotene, alkaloide, glycosides urtytsyn, proteina, coumarins, taninet, niseshte, i lartë në kalium dhe hekur.Pronat e shërimit të acaroj hithër. Medikamente Hithër shfaqin anti-inflamator, diuretik, pronat choleretic, të stimulojë procesin e riparimit të mukozës së traktit gastrointestinal. Gjithashtu hithër përmirëson funksionimin e sistemit kardiovaskular, përmirëson tonin e muskujve dhe kancerin e zorrë, ka një tonik dhe efekt stimulues në trup, rrit metabolizmin. Hithër medicinale bimë është përdorur gjerësisht si një shtrëngues. Hithër thumbues: aplikime në mjekësi. Ajo hemostatic hithër efekt është përdorur në mitrës, mushkërive dhe zorrëve gjakderdhje.

Ekstrakte bimore ka efekt anti-inflamator, përshpejton dhe rrit procesin e reduktimit muskujt e mitrës. Lë hithër efektive çrregullime të gjumit, dhimbje reumatike, me lodhje fizike dhe mendore, humbje të oreksit. Hithër Hithër në mjekësinë popullore përdoren për cholecystitis, peptike ulçerë duodenale 12 dhe gastrit stomakut. Teas nga pamja e jashtme dhe infusions e bimëve mjekësore të përdorura si një locion me dermatit seborrheic, ulcerat deje, djegiet, ekzemë. Zierje ose infuzion e rrënjë hithër për të forcuar kokën larë flokët. Ata gjithashtu të ndihmojë për të zvogëluar zbokth dhe ëmbëlsi kokës.

Lëng i hithër ri tregoi për gurëve të tëmthit dhe të veshkave. Përdorimi i hithër në gatim. Shumë cuisines të Europës, kanë shumë receta menu me nettles. Për shembull, kuzhina Gjeorgjisht ofron një recetë sallatë me acaroj me arra, dhe kuzhinë Bullgarisht është gjellë e përgatitur quajtur "Yahniya hithër." Hithër thumbues: trajtim me bimë medicinale. Infuzion për përdorim të jashtëm. 1/4 litër ujë të valë 2 lugë vendas. l. hithër. Pas ftohjes infuzion, ajo duhet të filtruar. Përdorin atë për kremra dhe fasha. Infuzion i hithër në vitaminë mangësi. 1/4 litër ujë të valë 2 lugë vendas.

l. lë të bimëve dhe 15 - 20 minuta. këmbëngulin, pastaj thahet me napë. Merrni 3 g. Ditën 1 tbsp. l. Supë me gastrit dhe cholelithiasis. Gota e shurupit të sheqerit derdh 20 gram rrënjë hithër dhe 1 / 04:00 zierje për ngrohje të ulët, pastaj derdh me napë. Merrni 5-6 g. Dita 1 tbsp. l. Supë për përdorim të jashtëm. 0,5 litër dhe 0,5 litra ujë pour uthull 100 gram melchennyh lë acaroj acaroj dhe 30 minuta. vlim, pastaj profiltruyte. Kjo supë lani flokët tuaj para se të shkojnë në shtrat. Mos përdorni sapun. Infuzion si një shtrëngues. 1/4 litër ujë të valë vendas 3.

l. lë hithër dhe 10 minuta. këmbëngulin, pastaj thahet me napë. Merrni 3 - 4 vjet Daily pas ngrënies për 1 st.. l. Infuzion si një shtrëngues. 1/4 litra ujë të valë e nxehtë derdh 2 tbsp. l. gjethe hithër barishte dhe 15 minuta. ngrohjes në banjë me ujë 100C, pastaj 45 minuta. ftohur, i hedh me napë, shtrydh të lëndëve të para. Vëllimi infuzion të sjellë ujë të zier në origjinal. Merrni 3 - 5 g në ditë për 0,5 gota e ushqimit.. Supë me gastrit. 0,25 litra ujë të valë pour 1 tbsp. l. Hithër lë të bimëve dhe 10 min. ziej për ngrohje të ulët, pastaj ftohtë dhe profiltruyte.

Merrni një gotë në mbrëmje para gjumit dhe në mëngjes në një stomak bosh. Tretësirë ​​për përdorim të jashtëm në plagë të ngjesh. Merrni një shishe ose kavanoz, e plotësoni atë me gjethe të freskëta hithër, derdh 70% alkool dhe të lënë për 2 javë. Kur reumatizma. Shtrydh lëng nga gjethet e freskëta të acaroj. Merrni 3 g. Një ditë për 0,5 gota me lëng me 1 tbsp. l. mjaltë. Farmaci Hithër. Drogës "lë hithër." "Pllakat" Alohol "- që përmban ekstraktin e hithër janë përdorur në kolangiti, hepatiti kronik, cholecystitis, si dhe konstipacionit të lidhur me ngathtësi zorrëve. "Bricks nga gjethet e grimcuar nettles" - përshtatshme për prodhimin e decoctions medicinale dhe infuzione.

hithër hithër - një bimë medicinale, contraindications. Mos përdorni drogë, të cilat përfshijnë acaroj, edemë e shkaktuar nga dështimi akut i veshkave dhe të zemrës. Duke përdorur droga Hithër hithër brenda kundërindikuar në sëmundjet gjinekologjike.