Bimë medicinale kopsht kopër


Kopra: Përshkrimi i centralit. Kopra Kopra dhe kopsht - është një vjetor medicinale barishte 0,40-0,120 m i gjatë akuzuar për ombrellën e familjes.. Stem kopër degëzuar, i drejtë, i vetëm. Lë pendor shumë bimë, alternative. Lulëzuar bimët e mbledhura në Cyme, të verdhë, të vogël, pesë-elemente. Ajo lule nga qershori deri në gusht. Fryti i saj - dvusemyanki pak gri ngjyrë kafe. Ku bimë është e zakonshme. Kopra në Rusi dhe Ukrainë përpunuar pothuajse kudo në kopshte në shtëpi dhe pemishte. Çorape. Në mënyrë që të aplikojnë fara kopër medicinale. Farat e kësaj rezervat bimore pas maturimit të tyre të plotë.

Për këtë bimë është e prerë dhe thur në snopyky, rri në zonat e ventiluar. Kur plotësisht kopsht kopër thatë dërrmoi. Afati i ruajtjes së materialeve të përgatitura të para - 24 muaj. Përbërja kimike e bimëve medicinale. Fara kopër përmbajnë carotene, fibra, sheqerna, vaj yndyror, vaj esencial, azotit-të lirë dhe substancave azotike. Në një letër kopsht barishte kopër gjetur: carotene, vaj esencial, acid Askorbik, kripëra hekuri, kalcium, fosfor dhe kalium, flavonoids. Pronat b farmakologjike të bimëve medicinale. Kopër përmirëson tretjen dhe shkakton një gaz shkarkimit.


Ai qetësues, antispasmodic, analgjezik, carminative, diuretik dhe veprimet. Përdorimi i bimëve medicinale. Kopra kopsht ndihmon të zbutur gjendjen në sëmundjet e zorrëve dhe të stomakut, dispepsi. Mjekësisë tradicionale përdor bimët farë si një expectorant në bronkit. Kopra kopsht është pjesë vitrohinnoho mbledhjes. Ekstrakt medicinale e frutave kopër të përdorura në pielonefrit, urolithiasis, për të përmirësuar oreksin, cystitis, si një qetësues në dhimbje barku, konvulsione, pagjumësi, dhe në fazat e hershme të hipertensionit. Well infuzion ka fenomene spastik në muskujt e zgavrën e barkut, hemorroide, kruajtje dhe dermatit alergjik,.


Farë e jashtme ekstrakt është përdorur për lezione çamçakëz, bruises, dhe si një locion me ekzemë sëmundjeve të lëkurës dhe sëmundjet e syve. Zierje medicinale e nënave ndihmë pleqsh fara kopër kopsht me rritjen e furnizimit me qumësht. Gjethet e freskëta të bimës janë përdorur në pectoris dhe anemi. Kopër trajtim KOPSHT. Infuzion. 2 lugë fara kopër njëpasnjëshëm Brew kopsht 2 gota ujë të valë dhe mbush për 40 minuta në një termos, pastaj të filtruar. Pini një gjysmë ore para ngrënies 3 - 5 herë në ditë për një gjysmë gotë. Infuzion me laktacionit pamjaftueshme.

Një lugë gjelle fara të krijoj një çerek litër qumësht të nxehtë, pas ftohjes ajo duhet të filtruar. Pirë një filxhan gjysmë ore para ushqyerjes me gji. Bronkit infuzion. 1 lugë gjelle fara të krijoj një gjysmë litër ujë të vluar, të lënë për 2 orë, pastaj filtruar. Merrni 1 lugë gjelle 4 herë në ditë. Infuzion i arteriosklerozës. 1 lugë gjelle fara grimcuar kopër kopsht të krijoj një çerek litër ujë të zier pas ftohjes filtër. Merrni 4 herë në ditë për 1 - 2 lugë. Supë me dyskinesia tëmth. 2 lugë kopër fara kopsht derdh një gjysmë litër ujë të nxehtë, ziej për ngrohje të ulët për 15 minuta, ftohur, filtruar pastaj.

Pini 4 herë në ditë për një gjysmë gotë. Kursi i trajtimit - 2 deri në 3 javë. Droga farmaceutike nga bimët medicinale. "Frytet e kopër" - e përdorur si një expectorant dhe si një drogë carminative dhe antispasmodic me mostretje, fryrje. "Kopra Uji" - e përdorur për të reduktuar bloating dhe përmirësuar funksionin e zorrëve. Kundërindikimet për përdorimin e kopshtit kopër. Në doza të larta, kopsht barishte kopër është e kundërindikuar në shtatzëni. Droga Trajtimi kopër dhe përdorimi ushqim kopër është i kundërindikuar për njerëzit me presion të reduktuar. Përdorimi i tepruar i kopër mund të shkaktojë avari totale, vizion të paqartë të përkohshme dhe të fikët.