Bimët mjekësore lakërishtë mbjellje


Përshkrim sallatë lakërishtë. Kjo barishte vjetor 30 - 60 cm i gjatë. Ajo i takon familjes cruciferous. Stem bimë të degëzuar në krye. Lë rrënjët pinnately - dissected. Gjethet burimore - sessile, të tëra. Ngjyra e gjethet e lakërishtë - gjelbër dhe blu. Bimët e vogla lule të grupuara në inflorescences lirshme.
Fruta - lundrim oval struchochki. Farërat vezak, të vogla, të kuqe të errët.
Foto Kress sallatë.


Places në rritje sallatë lakërishtë. Bimët mjekësore lakërishtë mbjellje egra kurrë nuk gjeti. Cress kopsht mbjellë e kultivuar në shumë vende të Evropës Lindore Evropën Qendrore dhe Perëndimore, dhe Azinë Qendrore, Kaukaz, në Amerikën e Veriut.

Në lakërishtë mbjellje nuk ka marrë ende shumimin rëndësishëm.
Si të rritet sallatë lakërishtë?
Për rritje sallatë lakërishtë është më e mira për të zgjedhur një, tokë pjellore të lehta. Fara mbillet në vjeshtë të tokës përgatitur gjatë dimrit ose të pranverës sapo të bëhet e përshtatshme për përpunim.

Sallatë lakërishtë përgatitje. Për qëllime terapeutike, përdorni fara, gjethe dhe bimët lëng.
Përbërja kimike e sallatë lakërishtë. Në marule gjetur vaj esencial, kalium, hekur, fosfor, jod, kalcium, përmban thiamine, proteina, acid Askorbik, riboflavin, vitaminë C dhe vitaminë A. Fara gjetur vaj yndyror.
Pronat medicinale e sallatë lakërishtë.


Gjethet e bimëve mjekësore Thale fara Cress përmirësuar tretjen dhe për të rritur oreksin, mjet antiscorbutic është. Bimët lëng ulur presionin e gjakut, është diuretik në cholelithiasis.
Sallatë lakërishtë përdorim në mjekësi. Lëng i farave lakërishtë fërkim kokën me humbjen e flokëve. Një përzierje e lëng me mjaltë shëron zbokth. Bimët lëng të trajtuar dhimbje dhëmbi. Fresh farë bari lakërishtë, fshij me maja, shëron xhevairi. Për këtë përzierje është aplikuar tek plagës në formën e zakonshëm mjekësore. Nëse lëng lakërishtë shpesh pini uthull, ajo mund të kuruar sëmundjet e shpretkës.

Për të hequr qafe dhimbje në këmbë, për përzierje farë bari dhe lakërishtë fara me uthull dhe miell përzierje dhe të aplikoni si një salcë për pacientët këmbë.
Trajtimi i bimëve mjekësore lakërishtë mbjellje. Lëng i shtrydhur nga fara barishte lakërishtë për të trajtuar dhe për të parandaluar vitaminë mangësi dhe pijen të anemisë 1 h. L. 3 g. Per ditë. Lëng i farë lakërishtë pije 3 g. Dita 1 tbsp. l. ushqimi në cholelithiasis dhe si një diuretik. Kur metabolike 100-200 ml lëng farë lakërishtë pi 2 -. 3 vjet Per ditës me 1 tbsp. l. mjaltë. Për të pastruar fytyrën me njolla ngjyrë vjollcë, të marrë lëng fara lakërishtë brenda dhe të bëjë atë një locion për zonat e prekura.

Nëse lëng i farave lakërishtë pikoj në vesh të dhëmbit të pacientit, ajo soothes dhimbje dhëmbi. Pomade per trajtimin e plageve septike, zgjebes dhe stërkungull. ti do të fshij edhe pasardhësit e fara Cress Thale, copëtuar bar të thata dhe përzierje sasi të barabartë të pluhur dhe farës së barit. Pluhur llokoçis dhe yndyrë (ghee) Shkalla e 1: 5. Yndyrat gatuar lyej njollat ​​e lënduar. Lë fara lakërishtë të përdorura në ushqimin, për të përmirësuar gjumin, kanë qetësues dhe diuretik.