Bimët mjekësore Claw Cat-së


Unkariya leshtor (Claw Cat-së, una de Gato, Unkariya tomentoza) - një hardhi e egër. Ajo i përket marenovyh familjes. Ajo rritet 30 metra ose më shumë në gjatësi, dhe forma e spikes është e ngjashme me kthetrat e një mace me kthetra. Bimë është gjetur në xhungël malësitë e Perusë në një lartësi prej 250 - 1250 metra mbi nivelin e detit. Fiset e pyllit Amazonian shiut gjatë - shume se 2000 vjet duke bimore për trajtimin e sëmundjeve të traktit gastrointestinal, nyjeve dhe tumoret e ndryshme. Por ata kanë përdorur të bimëve çaj leh. Në sajë të këtyre pronave barishte Unkariya leshtor, ka qenë përdorur në trajtimin e kancerit.

Leh është një përbërës i fuqishëm bimor në të për shkak të pranisë së glycosides hinovinovoy dhe acid oleanolievoy, rutin, quercetin, tanin, catechin, beta sytosterol. Duke vepruar në nivel të qelizave të imunitetit duke treguar më të fortë pronat alpinist imunomodulues. Në natyrë, ka rreth 60 lloje të LIANAS kjo e familjes. Ata janë quajtur "Claw Cat", por kanë pronat paksa të ndryshme shëruese. Pas disa hulumtimeve është gjetur se karakteristikat më të forta të këtyre rrushi Cat Claw Uncaria tomentosa. Shkencëtari i parë i cili e zbuloi fabrikë për mjekësinë zyrtare, ishte një mjek nga Austria - Klaus Keplynher.


Ai e bëri këtë në 1974, kur një grup i shkencëtarëve ka studiuar ndikimin mbi toke indianë ashanika. Si rezultat i viteve të tij shumë të punës ata ishin në gjendje për të provuar shkencërisht aplikim të dobishme në thua mace mjekësisë së. Prandaj, në 1989, Klaus Keplynher arritur të marrë US Patent 6 Alkaloid rrjedh nga leh e thua mace të tij, i cili më vonë u bë përbërësit kryesore aktive e shumë barnave. Bimët Alkalotsdy rritur aktivitetin imunitar të njeriut, duke çuar atë përsëri në normale. Ajo u zbulua më vonë pronat antioxidant e bimëve, aftësia e saj për normalizimin e metabolizmit lipidet, të mbrojtur kundër goditje dhe sulme të zemrës, veprim detoxic, antispasmodic, antiseptik, hypotensive, efekt diuretik dhe choleretic dhe aftësinë e saj për pengimin e ndarjes së qelizave jo normale.

Unkariya bimë tomentoza Claw Cat është gjithashtu i dobishëm për bursit, artriti, thrombophlebitis, reumatizmi, prostatitis, venat me variçe, në sëmundjet e mushkërive, inflamacion gjinekologjike ... Me një gamë të gjerë të sëmundjeve të mbuluara, kjo bimë është bërë kohët e fundit një nga më të famshme në botë. Kjo është vetëm për të marrë bimët Saponin vështirë. Por në qoftë se keni sukses, ju nuk keni nevojë për të bërë supë ndjekur nga indianët peruan, sepse kështu ka humbur 80% të pronave të saj të dobishme! Më mirë të përgatitur infusions dhe tinctures në 10% alkool. Një shënim i bimëve ekzotike në vendin tonë, ndoshta është më mirë për të përdorur vetitë e Claw Cat si një përgatitje bimor "Detox".


Alexander,