Bimë medicinale tërfili i kuq


Përshkrim. Bimë medicinale kuqe tërfili - Lartësia barishtore shumëvjeçare bimë e rreth 0,40 m I akuzuar për të familjes fasule.. Rrjedh e bimëve të shumta, të degëzuar. Gjethet janë tërfili trigjethësh, e sipërme - eliptike, më i ulët - vezak. Lule Herbs mbledhura në tufë lulesh rrumbullakët, ato vjollcë-kuqe. Bimët barishtore fruta - odnosim'yanyy pod vezak. Ajo blooms maj-shtator. Shpërndarja. Tërfili i kuq i zakonshëm në Ukrainë, Kaukaz, në pjesën evropiane të Rusisë, Lindjen e Largët, Siberi. Tërfil rritet në shkurre, mbi-ujore livadhe, skajet e pyjeve, clearings.

Çorape. Në gjethet e sipërme janë përdorur në qëllime mjeksore dhe lulet tërfili. Ato mbledhura gjatë lulëzuar, tharë në dielli dhe pastaj tharë në një tharëse në një temperaturë prej 60-70 ° C ose jashtë në hije. Përbërja kimike. Në barishte tërfili i kuq gjetur coumarins, flavonoids, carotene, acide fenolike, taninet, vitamina C dhe E, Quinones, vajra yndyrore. Pronat farmakologjike. Tërfil Meadow ka antibacterial, diuretik, expectorant, anti-inflamator, bën të dalë djersë, astringent dhe pronat hemostatic. Aplikimi. Mjekësisë tradicionale përdor tërfili për kollitet, ftohjet, lodhje, ethe, anemi dhe vitaminë mangësi.


Clover Meadow përdoret në menstruacioneve rëndë dhe dhimbje, dhe është e dobishme në bronkitit, pezmatimi i fshikëzës. Aplikuar jashtë si poultices për vlon, vlon, plagët, tumoret dhe një locion për djegiet. Për trajtimin e sëmundjeve alergjike të aplikuar lëng të freskët të bimëve medicinale.

Medikamente. Tërfil infuzion në menstruacioneve dhimbshme. 2 lugë bimëve të krijoj 1/4 litër ujë të valë. Pastaj 8 -10 orë insistojnë në një termos. Filtruar nëpërmjet napë dhe shtrydh të lëndëve të para. Pini 4 herë në ditë për gjysmë ore para ushqimit për 1/4 filxhan. Tërfil supë për përdorim të jashtëm. 20 g bar derdh 1/4 litra ujë të vluar, vlim për pesëmbëdhjetë minuta në ngrohje të ulët për gjysmë ore pastaj këmbëngulin, filtruar dhe lëndëve të para shtrydh.

Aplikoni një zierje si një locion. Tretësirë ​​e tërfili në atherosclerosis. 40 g barishte derdh 0,5 litra 40% - ing alkoolit, të vënë në një vend të errët dhe të lënë për 10 ditë dhe pastaj tendosje. Pini para ushqimit deri 20 ml. Kursi i trajtimit - 3 muaj. Të jetë i sigurt për të organizuar një pushim për 10 ditë më shumë çdo muaj. Contraindications. Intolerancës individuale, shtatzënia.