Bimët mjekësore qimnon


Përshkrimi: qimnon. Qimnon -. Barishtore dyvjeçar barishte deri në 0,9 m Ajo i përket ombrellën e familjes. Në vitin e parë të jetës qimnon krijon vetëm një rozetë e lë në rrënjë dhe rrjedhin është e angazhuar në formimin e vitit të dytë. Bimore ka dy ose tre ose pendor, lë alternative dhe i zgjatur. Lulet janë të vogla dhe qimnon janë cadra komplekse rozë ose të bardhë. Frytet përfaqësojnë një achenes vogla ngjyrë kafe, të cilat i pjekur gjatë muajit Korrik - gusht. Ajo lule maj-qershor. Shpërndarja. Bimë rritet në Lindjen e Largët, Siberi, në pjesën evropiane të Rusisë. Ndjenjë e mirë përgjatë rrugëve, livadheve dhe clearings pyjore thatë.

Përgatitja e qimnon. Materiale medicinale para konsiderohen fara qimnon. Ata prypasayut kur për të mbjellë më shumë se gjysma cadra pjekur. Rrjedh e bimëve prerë me thikë dhe thur në snopyky. Ata janë tharë jashtë në hije ose në një mënyrë të mjaftueshme të ventiluar. Shijë snopykiv kryer menjëherë pas tharjes dhe pasardhësit obchyschayut në sitave dhe proveivayut. Frutat e qimnon foto. Përbërja kimike. Frutat e barishte përmban proteina qimnon, vaj esencial, flavonoids, vaj yndyror, taninet. Pronat medicinale e qimnon. Farërat e rritjes qimnon sekretimit biliare, të stimulojnë oreksin, të rrisë alokimin e lëngut të stomakut.


Ata tregojnë antihelminthic, antispasmodic, carminative, veprim antiseptik dhe bronkeve. Qimnoni në mjekësinë popullore. Trumzë medicinale barishte është përdorur për fryrje normale, ngathtësi dhe dhimbje në zorrë, rritjen lëvizshmëri dhe ton, për të rritur sekretimit të gjëndrave të tretjes. Mjekësisë tradicionale përdor qimnon me pneumoni, si bronhorasshyryayushee dhe expectorant në bronkit kronik dhe akut, astma bronkiale dhe tuberkulozi. Qimnon forcon dhe rikthen prodhimin e qumeshtit. Qimnon njerëzit e zakonshëm do të jetë jashtëzakonisht i dobishëm në të gjitha enët në të ndotjes dhe prostatës kancerit.

Fruta jashtë qimnon përdorur në sëmundjet kataral për fërkim në gjoks, për të vrarë parazitët e ndryshme të lëkurës si zgjebja marimangat dhe të tjerët. Përdor në gatim. Qimnoni në recetat që përdoren si erëz që ka një aromë aromë dhe shije pikante. Medikamente qimnon. Infusion si një agjent carminative. 2 tbsp. lugë fruta qimnon konvencionale derdh 1/4 litra ujë të vluar të nxehtë për 15 minuta pastaj ndezur në një banjë me ujë, dhe një ftohës filtër orë. Sillni të vëllimit origjinal të infuzionit. Pini 2-3 herë në ditë pasi të hahet një gjysmë gotë. Infuzion i frutave qimnon zakonisht. 20 g të lëndëve të para për të krijoj 1/4 litër ujë të valë.

Pastaj, lodhje për të shtyrë për 20-30 minuta. Pini 2-3 herë në ditë për një gjysmë filxhan. Fryrje supë. 2 teaspoons qimnon fara pa slides derdh 1/4 litra ujë, pastaj vlim për gjysmë ore në ngrohje të ulët, pas ftohjes, tendosje. Vëllim ujë i zier e supë të sjellë në origjinal. Pini 2 deri 3 herë në ditë për 1 lugë. Supë si një expectorant. 2 teaspoons fara qimnon pa slides krijoj 1/2 litër ujë të nxehtë dhe ngrohjes për 5-7 minuta në ngrohje të ulët, filtruar nxehtë. Pini në 1:00 për të ngrënë 3-4 herë në ditë për 1/2 filxhan.

Tinctures bimor për përdorim të jashtëm. 5 g të farave grimcuar qimnon derdh 100 ml vaj perimesh. Në një vend të ngrohtë nuk lit leje zonë për 14 ditë. Për të përdorur fërkim natën 1 në ditë. Ky vend vkutuyte leckë leshi fërkim. Contraindications. Përdorimi i zgjatur është vërejtur ndodhjen e reaksioneve alergjike. Qimnoni hani gjatë shtatzënisë pas konsultimit me doktorin tuaj.