Bimët mjekësore klopohon Daurian


Përshkrim. Klopohon (tsymitsyfuha Daurian) - një barishte barishtore shumëvjeçare në 1 - 1.5 m i gjatë. Ajo i takon familjes Ranunculaceae. Rhizome shumë koka, të trasha. Kjo bimë ka në disa rrjedh. Lë dy herë apo tri herë-ternate, afat-petiolate. Lulet janë të bardha, të vogla, unisexual, që s'bie në sy, të mbledhura në paniculate - tufë lulesh racemose. Klopohona Fruta daurskoho përbëhet nga disa fletëpalosjeve dhe maturohet në gusht-shtator. Farërat i zgjatur fetusin. Bimët mjekësore klopohon blooms Daurian muajit Korrik - gusht. Shpërndarja. Ajo rritet në Primorsky dhe Khabarovsk territoreve. Çorape. Për qëllime mjekësore grumbullojnë bimë rhizome me rrënjët.

Përgatitjen e tyre kryhet nga gusht-shtator. Laj Raw, rizomat trasha prerë në copa apo të shkurtuar. Provyalivayut së pari në ajër, dhe pastaj të thata në një zonë të ventiluar. Lëndët e para ruhen në një vend të thatë për disa vjet. Përbërja kimike.
Rizomat dhe rrënjët përmbajnë taninet, glycosides, resins, oksid salicili dhe izoferulovuyu, saponins dhe phytosterols. Pronat farmakologjike. Tretësirë ​​të bëra nga bimët medicinale daurskoho klopohona normalizes gjumë, redukton aktivitetin motor dhe ka një efekt qetësues. Përveç kësaj, klopohon Daurian relakson muskujt e lëmuar, pak rrit prodhimin e urinës, ul presionin e gjakut.


Tretësirë ​​fillimin e shpejtë e veprimit, por jo më shumë se 3:00. Mjekësi e aplikimit. Klopohon daursuiy përdoret si një tretësirë, pluhur ose dhimbje koke ekstrakt likuide, astma, spazma vaskulare të trurit me rritjen excitability nervor, në fazën fillestare të hipertensionit, pagjumësisë, migrenë, histeri, etj Droga bimët e përdorur në sëmundjet seksualisht të transmetueshme dhe kafshon gjarpri. Supë rrënjët klopohona në Kinë është përdorur si një antihipertensive dhe antipiretik. Trajtimi i bimëve mjekësore klopohon Daurian. Tretësirë. 1 tbsp. l. rizomat melchenyh dhe rrënjët e bimëve të derdh një gotë me 70% alkool, le të qëndrojë për një javë në një vend të errët, kjo nuk do të harroj nga koha në kohë për të shkundur shishe e tretësirë.

Marrë 3 g. Per ditë për 30 pika nakapyvaya një xhamit të ujit. Trajtimit tretësirë ​​- 30 në 45 ditë. Tretësirë ​​Tu shiten në barnatore, të marrë 2 - 3 vjet Dita 50 -. 60 pika. Supë. 1 tbsp. l. melchennyh rrënjët klopohona daurskoho derdh 300 ml ujë të valë dhe kuzhinier për 10 minuta mbi një zjarr të qetë. Merrni 3 g. Ditën 1 tbsp. l. Përdorni në sëmundjet kronike inflamatore dhe dysmenorrhea gjinekologjike. Contraindications. Mos harroni se bimë është helmuese, kështu që nuk do të thyejnë dozen.