Kineze bimë medicinale çaj bush


Përshkrim. Kineze medicinale bush çaj bimë - kjo shkurre me gjelbërim të përjetshëm të gjatë 10 metra i gjatë. Megjithatë plantacion bush nuk i kalon 1,5 metra për lehtësi e mbledhësit. Bimët Jetëgjatësia - 25-50 vjet. Degët e bimëve janë të ndara në drejtime të ndryshme. Kinez çaj çaj bush atribuohet familjes. Gjethet e bimëve janë të qetë, i zgjatur - ovale ose ovale, alternativ, lëkurë, të shkurtër, fund dritë - e gjelbër top - errët - e gjelbër. Lule me të verdhë - hije rozë, të bardhë, i izoluar. Fruta e kineze shkurret çaj barishte - një kuti me tre dyer.

Farërat të errëta - kafe, rrumbullakët, diametër 10 - 13 mm. Lulëzuar bush çaj mund të vërehet nga gusht të bien në fund. Fruiting - në Tetor - dhjetor.
Tea foto bush.


Rritja Places. Rritje bush çaj në Rusi themeluar në rajonin Krasnodar.
Në rritje.
Bush Tea mund të rritet me reshje vjetore 2300-5100 mm, në temperatura të 10 deri 32C. Më të mirë të përshtatshme për këtë tokë acid. Në degët vjetore pidrizuvan, bush viti i tretë është i prerë në gjysmë, dhe në dhjetë - pothuajse turret me tokë.
Çorape. Efekti terapeutik është vërejtur mbi gjethet e shkurres çaj kinez, prandaj ata janë të korrur çdo 40 ditë.


Nga bush përfundojë gjethet më të rinj nga këshilla xhiruar, pak tharë ato, dhe pastaj i mbështjellë në një tub në makina të veçanta. Kryetari ndërsa lëng oksidohet nga ajri. Kjo lë fiton një karakteristik e lë shije të bëhet ngjyrë të bakrit-kuqe. Pastaj për të ndaluar procesin e fermentimit, është tashmë më bëni gjethe të thata në një rrjedhë e ajrit të nxehtë. Dhe pastaj e lë të bëhet ngjyrë e zezë. Për të siguruar korren të qëndrueshme, çaj bush nënshtruar gjethet tëharrje dhe të degëve. Për të mos e zezë dhe jeshile çaj lë të këputur, 2 - 3 minuta derdh avull për të parandaluar fermentimi fermentimi.

Përbërja kimike. Në një letër për shkurre çaj alkaloide kineze të gjetura: theophylline, izatyn, caffeine, ksantine, theobromine, hinoksantin, adenine, metilksaptin, paraksantynu, taninet, nukleotidadenin, lecithin, nucleoproteins, vitamina B, C, PP, K, vaj esencial dhe acid Pantothenic. Të fara, rrënjët dhe rrjedh e bimëve gjetën saponins. Fara gjetur vaj yndyror, niseshte, proteina. Kur përdoret gota Përditshëm jo të plotë të çajit të gjelbër një kala të mirë, ju do të siguruar trupin tuaj me një dozë të përditshme të profilaktik vitaminës R. Për të kompensuar mungesën e vitaminës C në çaj të zi, shtoni Kastrati dhe limon ose pini çaj jeshil, e cila është 10 herë më shumë se që vitaminë se e zezë.

Pronat farmakologjike. Kafeina është i pranishëm në çaj, rrit aktivitet refleks shkel lëvore cerebrale, rrit aktivitetin e zemrës, thellon frymëmarrjes, zgjeron enët e gjakut të zemrës, veshkave dhe trurit, rrit presionin e gjakut ulur, lëng usilyvaet stomakut. Për të rritur oblongata qendrat e aktiviteteve palcë, pini çaj disa doza më të larta. Tea ka veti diuretik, por efekti i tij stimuluese nuk e përdorin atë si një diuretik. Mjekësi e aplikimit. Medikamente të përdorura në çaj ulur presionin e gjakut, dobësi, ndalimin e zemrës dhe frymëmarrjes me lodhje fizike dhe mendore, sëmundje akute infektive.

Tea është përdorur në arteriosklerozës dhe hipertensionit, ajo e shtrin renale dhe enët koronare; pomohant me drogë dhe helmimi me alkool, helmimi me stroncium-90. Çaji jeshil mund të thithin dhe të sjellë deri në 90% stroncium dhe eliminon ndikimin e tij në njerëz. Çaji jeshil në mënyrë efektive shkatërron bakteret në gojë, pengon rritjen e tumoreve të kancerit. Trajtimi i medicinale shkurret çaj bimore. Infuzion çaj. 2 h. L. gjethe çaji krijoj 200 ml ujë të vluar, le të qëndrojë për 30 minuta. Nëse një infuzion të fortë e çaj para se të shkojnë jashtë në diell ju fshij pjesët e ekspozuara të trupit, ajo do të shpëtojë lëkurën tuaj nga shumë diell. Hiq ngrohjes dhe dhimbje në djegiet e diellit ndihmojnë gjithashtu pako e çaj të fortë.

Supë çaj jeshil. 100 gram e thatë krijoj çaj jeshil 2 litra ujë të valë dhe le të qëndrojë 25 minuta, pastaj vlim 01:00, nxitje herë pas here. Hiq nga të nxehtit dhe lëng mishi tsedite përmes napë, palosur në dy shtresa. Saldim litër përsëri oblyyte ujë dhe vlim për 40 minuta, pastaj tsedite. Drain si supë, derdh në shishe dhe sterilizuar. Mbani supë në frigorifer për deri në gjashtë muaj, dhe në një vend të freskët - 3 muaj. Supë jep një efekt të mirë në kolit, dizenteria, mostretje, enterocolitis, dhe ka veti antimicrobial. Kursi i trajtimit të dizenteri akute kjo zierje 5 deri në 10 ditë, dizenteri kronik - 16 deri në 20 ditë.

Në format e rënda të dizenteri përdorni një klizmë zierje. Tea përmirëson rrjedhën e gjakut në enë të vogla, kështu që është përdorur për të larë sytë. Përgatitja pije fituar 4 g 1 -. 2 tbsp. l. ditë për gjysmë ore para ngrënies. Fëmijët nën një vit - 1 -. 2 orë L., dhe fakti se gjatë vitit - lugë ëmbëlsirë 2 - 1. Contraindications. Nëse ka hiper i ndjeshëm në kafeinë, e cila çon në pagjumësi, agjitacion të ashpër, ndjenja fytyrën të nxehtë dhe compression të zemrës, palpitations, frika e vdekjes, konsumi i çajit të ndaluar ose të paktën reduktuar përqendrimin dhe shpeshtësinë e administrimit. Tea nuk është e dëshirueshme që të përdorin në përdhes dhe sëmundjet në shkelje të metabolizmit purine.