Bimët mjekësore oxalis oxalis


Përshkrim. Bimët mjekësore oxalis oxalis acetosella - lartësinë shumëvjeçare barishtore bimore 0,05-0,10 m në ngarkim të kislichnyh familjes.. Në Kislitsy rrëshqanorët, rhizomes hollë, të cilat janë të vendosura në fund të fidaneve të lulëzuar. Lë Kislitsy zakonshme - trigjethësh, afat-petiolate. Lulet janë të bardhë me venat kuq, me pesë petals, janë të sakta. Fruta Kislitsy oxalis - vezak kapsulë me pesë dyer. Lule Redwood lëpjetë maj-qershor, dhe frutat e saj piqen në korrik. Shpërndarja Kislitsy normal (acetosella oxalis). Bimë rritet në hije vende bredh dhe pishe pyje.

Bimët mjekësore shpërndarë pothuajse në të gjithë Rusinë. Çorape. Në mënyrë që të përdorin bimët medicinale gjethe të freskëta të lulëzuar rrjedh. Fresh oxalis fletë barishte Kislitsy përdorim më të mirë gjatë lulëzuar, por mund të zbatohet gjatë gjithë sezonit në rritje. Përbërja kimike. Kyslytsia zakonisht përmbajnë sucinik, malic, acid oxalic, vitamina A dhe C dhe orientin, flavonoids, rutin. Pronat farmakologjike. Oxalis Kyslytsia përdoret zakonisht si anthelmintic, diuretik, choleretic, shërimin plagë dhe mjete antiscorbutic. Aplikimi.


Në mjekësinë popullore, kalë dori është përdorur për të trajtimin e mëlçisë, veshkave, çrregullime të tretjes dhe metabolizmit, sëmundjet e lëkurës, atherosclerosis, dhe verdhëz, poshtër. Oxalis Kyslytsia zakonshme në rastet e helmimit nga metalet e rënda vepron si një antidot. Gjethet e saj të freskëta janë aplikuar për abscese, plagë septike, vlon. Medikamente. Infuzion i freskët lë oxalis Kislitsy në nefrit. 1 h. Spoon Kislitsy krijoj zakonisht 1 filxhan ujë të valë. Mbush për 2:00, pastaj tendosje. Pini 3-4 herë në ditë për 1 qind. lugë. Infuzion i bimëve Kislitsy oxalis për trajtimin e plagëve purulent dhe ulcerat. 1 tbsp.

Kislitsy e bimëve pour 1 filxhan ujë të ftohtë zier. Insistojnë 08:00, pastaj tendosje. Infuzion të larë plagën. Supë bari i thatë Kislitsy oxalis e gripit, ethe. 2 tablespoons barishte derdh 1,5 gota me qumësht të nxehtë dhe të ziej për gjysmë ore në një banjë me ujë, të ftohtë, kullimin, shtrydh të lëndëve të para. Pini një gjysmë gotë tri herë në ditë për gjysmë ore para ngrënies. Gjethe të freskëta Kislitsy, pure me sheqer, merret me gojë si një antidot për helmim nga zhiva. Contraindications. Sëmundje të rënda të mëlçisë, veshkave oksaluriya, urolithiasis, artrit. Aplikoni barishte vetëm me recetë, ndërsa në mënyrë rigoroze të ndiqni dozën dhe kohëzgjatjen e trajtimit.