Dogwood Medicinale bimore


Cornel ishte i njohur në Greqinë e lashtë si një astringent, dhe madje edhe atëherë manaferrat e saj si ullinjtë e kripur! Përshkrim botanik dogwood (Cynoxylon florida L). Dogwood medicinale bimore (humbje e ngjyrës tsinoksilon, bar) - nuk është e pemë të larta apo shkurre të larta 2-6 metra të lartë.
Pemët - një e madhe, degët - kafe-jeshile. Ajo i takon familjes së dogwood. Gjethet janë ovate, kundërta. Lule sessile, gjelbër-verdhë, të vogla, të mbledhura në tufë lulesh ombrellë - kokë. Lulet janë të rrethuar nga 4 rozë ose të bardhë gjethe të mëdha. Frytet e dogwood - është drupe i zgjatur me kocka. Shije frutash - erë të ëmbël dhe i lagësht, por pakëndshme.

Frytet e thana piqen në gusht-shtator. Lulëzuar dogwood vërejtur në prill-maj. Rritet dogwood? Dogwood gjetur në Kaukaz, Krime, Lindjen e Largët. Ajo rritet në pyje dhe male. Ajo është rritur në kopshte. Foto dogwood bimore. Përgatitja dogwood. Për trajtim duke përdorur rrënjët, gjethet, fruta dhe leh e këtij barishte. Gjethet Dogwood janë korrur - në prill - Maj, fruta dogwood dyqan ato në gusht - Shtator, rrënjët - në fund të vjeshtës, dhe fruthi - në fillim të pranverës. Përbërja kimike e dogwood. Frytet e dogwood rafte acide organike (sucinik, limoni, malic), sheqeri (glukoza dhe fruktoza), për t'u ngjyrosur dhe tannins, acid Askorbik, rutin, vaj esencial të paqëndrueshme.


Në lëvore përmban DOGWOOD Kornin glycoside, taninet, acide organike, pigment të kuq për t'u ngjyrosur. Bimore letër identifikuar vitamina C dhe E. Në bimëve lulëzuar gjetur izokvertsitrin, rutin, ellagic dhe acid francez.
Pronat medicinale e dogwood. Frytet kanë antimicrobial, astringent, tonik, analgjezik, tonik dhe efekt antiscorbutic në trupin e njeriut. Leh ndikon një nxitës dhe tonik. Leh dhe rrënjët shfaqin vetitë antimalarial. Dogwood Aplikimi në mjekësinë popullore. Edhe pse shkenca ka krijuar një efekt baktericid mbi bakteret fruta dogwood tyfo-dizenteria, por në mjekësinë tradicionale ajo është përdorur.

Fara pluhur dogwood gatuar në ujë, ndihmon pacientët me diarre. Lëng të marra nga gjethe të freskëta të bimëve medicinale që përdoren si pika sy. Zierje medicinale e rrënjëve përdoret për reumatizma dogwood. Fruta mund të përdoret si një forcues i përgjithshëm dhe ilaç për zhurmën në veshët, dhimbje, tuberkulozi, urinim i shpeshtë, me çrregullime metabolike, sëmundjeve të lëkurës, përdhes mbrapa, si një ilaç për të vjella. Ekstrakt medicinale e degëve dhe e lë - si një diuretik dhe cholagogue, ekstrakt dhe gjurmë lule lëng frutash - si që ul temperaturën. Dogwood trajtim.

Zierje e lë dhe frutat e dogwood. 2 tbsp. l. gjethe të freskëta apo të thata dhe barishte fruta dogwood vlim në një gotë me ujë 12 minuta, thith 08:00, pure frytin. Merrni para ngrënies në një gjysmë gotë me 3 g. Per dite me diarre. Rrënjët supë dogwood. 1 ch. L. Rrënjët Dogwood vlim në 250 ml ujë, thith 02:00, filtër. Merrni 2 lugë. l. tri herë në ditë. Dogwood Hemorroide Mjekimi. Fara thekshëm manaferrat dogwood të vërtetë trajtuar hemorroide! Dhe arsyeja është se kockat Dogwood marrë parasysh të pranishëm, shëron ulcerat hemoroyni. Për të trajtuar hemorroide Cornel çdo ditë merr 5 manaferrat, gëlltitjes ata e tërë pa përtypet.

Trajtimi vazhdoi deri në 3 javë.